Když se nechce jít spát
Se zahradami je to jako s městy. Vhodně zvolené osvětlení jim přidá na tajuplnosti a kráse. Navíc nám poskytne ničím nenahraditelnou atmosféru, umocní kouzlo teplých večerů tak, že se nám ani nechce jít spát. Hezký pohled na osvětlenou noční zahradu je také přes okenní tabuli, a to i v zimním období, kdy je oblečena do bílého.
Vybrat zahradě vhodné osvětlení není snadné, neboť každá je jiná a stejně se liší i naše představy a požadavky. Co se týče zdrojů světla, můžeme volit mezi solárním a elektrickým.
SOLÁRNÍ OSVĚTLENÍ
Při rozhodování, zda zvolíme solární nebo elektrické osvětlení, je třeba si uvědomit, co od něho vlastně očekáváme. Spokojíme se s tím, že nám osvětlení kromě základní orientace v zahradě navodí příjemnou atmosféru, zdůrazní její nejpůvabnější partie, případně se zhostí dekorativní role? Pokud je tomu tak, pak lze doporučit solární osvětlení. Současný trh nabízí zahradní solární svítidla určená jak k osvětlení detailů, tak i celků. Solární osvětlení vydávající jemné tlumené světlo má své výhody, mezi které patří především nižší náklady spojené s jeho provozem i pořízením. Ušetří nám nejen finance za energii a rozvody, ale i čas, neboť jeho instalace je velmi snadná. Většina svítidel je vybavena bodcem, který se jednoduše zapíchne do země. Chceme-li časem v zahradě osvítit jinou scenérii či detail, svítidlo jednoduše ze země vytáhneme a přemístíme. Solární svítidla nepotřebují ani spínač – lampy se rozsvítí, jakmile se setmí. Velkou devízou solárních svítidel je i bezpečnost. V případě jejich použití nehrozí úraz elektrickým proudem. Solární svítidla mají i své slabší stránky. Jde především o dobu provozu. K tomu, aby nám posvítila po dobu jedné hodiny, je třeba, aby se za jasného počasí nabíjela přibližně dvě a půl hodiny, ve dnech, kdy je zataženo, pak dvojnásobně dlouhý čas. A na kolik nás vyjde solární svítidlo? Cenové rozpětí je velmi široké. Nejlevnější pořídíme již do stokoruny, speciální, která například mění barvy, se prodávají i za několik tisíc.
VĚTŠÍ ODOLNOST
Venkovní svítidla vzhledem k tomu, že jsou vystavena tvrdším podmínkám než interiérová, musejí disponovat větší odolností než interiérová. Jedním z nejdůležitějších požadavků, které musejí splňovat, je odolnost proti vniku cizích částic – prachu a vody – takzvaný stupeň krytí IP. Čím vyšší číslo, tím jsou svítidla odolnější. Nejpoužívanějším typem jsou svítidla s IP 44 či 54. Důležitá je také materiálová stálost a odolnost povrchových úprav. Korpus osvětlovacích těles může být kovový, dřevěný, kamenný keramický, plastový nebo kombinovaný. Povrchovou úpravu mohou tvořit barevné laky, lazurovací laky zdůrazňující strukturu použitého materiálu (dřevo, kámen), bezbarvé laky na naleštěných kovech a kameni, glazura na keramice.
ELEKTRICKÁ SVÍTIDLA
V zahradách se nejčastěji používá elektrické osvětlení (s úspornými, halogenovými žárovkami či LED diodami) Jeho velkou výhodou je, že na rozdíl od solárního nám umožňuje volit různou intenzitu světla podle aktuální potřeby. Poskytne nám jak tlumené světlo vhodné k intimnímu posezení, tak dostatečné světlo třeba ke čtení. Realizace zahradního elektrického osvětlení se však neobejde bez samostatného venkovního podzemního kabelového rozvodu, jehož součástí jsou i vypínače a zásuvky určené do venkovního prostředí. Nabízejí se nám dvě možnosti: Můžeme zvolit klasickou sestavu, která je napájena 220 V, nebo se rozhodnout pro zahradní osvětlovací systémy na nízké napětí – svítidla, která jsou napájena 12 či 24 V. Výhodou rozvodu s 220 V je to, že v jeho rámci se v zahradě vyřeší i zásuvky pro malou elektrickou mechanizaci. Elektrický kabel, schovaný v ochranných trubkách, se instaluje minimálně 80 cm hluboko a dříve, než se zahrne zeminou, je třeba ho ještě překrýt vrstvou cihel. Jde o to, abychom na něj nenarazili při zahradních pracích a zároveň byl dostatečně chráněn před hlodavci. Vzhledem k tomu, že oprava elektrického venkovního osvětlení není snadnou záležitostí, měli bychom si již ve stadiu plánování přizvat k ruce odborníka, který se v případě systému na 220 V zhostí i samotné instalace. Podstatně snazší, zvládne ji domácí kutil, je montáž zahradních osvětlovacích systémů na nízké napětí. V tomto případě jádro tvoří zapouzdřený, tedy odolný transformátor, který převádí proud ze sítě na výstupní napětí 12 V. Kabel stačí ukrýt do mělké rýhy a překrýt zeminou, neboť takové napětí neublíží žádnému živému tvorovi. Rozhodnete-li se pro elektrické zahradní osvětlení, nechte si do něho zabudovat i pohybové senzory. Svým automatickým rozsvěcováním při sebemenším pohybu v okolí přispívají k celkovému zabezpečení domu a jeho blízkosti. Výhodný je osvětlovací systém, který lze ovládat ze zahrady i z domu pomocí dálkového ovladače nebo soumrakového spínače časovačem.
JAK JE OSVÍTIT
Konečný výsledek osvětlení zahrady však nezáleží pouze na správné volbě druhu světla, ale i konkrétním typu osvětlení. Pro zdůraznění zajímavých partií zahrady se nejčastěji používají směrové reflektory. Jejich umístění záleží na tom, co hodláme osvítit. Pokud se má osvětlit větší plocha, jako například trávník, svítidla je vhodné instalovat přímo u země a orientovat je ve směru pohledu pozorovatele. Při osvětlení keřů či stromů je nejlepší zdroj světla umístit u země tak, aby kužel světla směřoval nahoru. Spodní osvětlení, nejedná-li se o bodové, by se mělo používat s mírou, protože často rozptyluje. Květinovým záhonům a zákoutím sluší osvětlení jak zespodu, tak shora. Důležitý je i tvar lampy. Kulové svítilny dokážou rovnoměrně osvítit větší plochy, válcové se doporučují k osvětlení chodníků, reflektory pak jednotlivých objektů. Pro posezení, grilování, čtení apod. se nejvíce osvědčí jednoduché lampy.
OHEŇ JE OHEŇ
Řada lidí k navození atmosféry letního večera používá živý oheň. Může mít podobu loučí, lucerniček, v nichž se topí olejem, případně gelem, nejčastěji však svíček. Trh nám nabízí nejrůznější druhy – od těch obyčejných až po dražší vonné, které nám nejen posvítí, ale vzduch i příjemně provoní, nebo různé designové svíčky s prodlouženou dobou hoření. Během večerů, kdy naši pohodu narušuje hmyz, oceníme svíčky, které ho odpuzují. Svíčky, lucerny a louče mají pouze jednu slabší stránku. Neměli bychom je nechat bez dozoru, oheň je oheň a z důvodu nebezpečí vzniku požáru se musí hlídat.
Datum vydání: 4. 9. 2015