Když nechcete ohřívat kotlem
Elektricky, ekonomicky, ekologicky. Vodu v rodinném domě či na chatě nemusíte ohřívat jen pomocí kotle (přímotopný ohřev se zásobníkem uvnitř). Nastíníme vám pár dalších variant.
Jestliže v rodinném domě využijete jako základní variantu elektrického ohřevu vody tlakový či beztlakový akumulační zásobník (bojler), v malém nebo nárazově užívaném rekreačním objektu může být výhodnější průtokový ohřívač. Pro stále využívané objekty s vyšší spotřebou vody se ovšem vyplatí uvažovat o investici do tepelného čerpadla, protože zajistí jasně nejlevnější zásobníkový ohřev. Pokud tak velkou investici nechcete, můžete šetřit pomocí nízkého tarifu.
VÝHODY NÍZKÉHO TARIFU
Elektrický či kombinovaný akumulační zásobník může využívat jeden trumf: Domácnost (po splnění nezbytných náležitostí) získává nárok na dvoutarifní sazbu elektřiny. Dávno už nejde o „noční proud“, protože nízký tarif spíná i během dne. Konkrétní distributor elektřiny v regionu řídí jeho spínání přes systém hromadného dálkového ovládání (HDO), ale podstatné je, že nízký tarif v tomto čase využívají všechny elektrospotřebiče v domácnosti. Přesnou dobu platnosti nízkého tarifu zjistíte u svého distributora elektřiny podle HDO kódu, který máte uveden na svém elektroměru. A pak už můžete šetřit.
CHYTRÉ OHŘÍVAČE
Moderní „chytré“ ohřívače vody si ovšem poradí i bez nízkého tarifu: Podle prvního týdne svého provozu si samy nastaví maximálně úsporný režim ohřevu do budoucna. Zaznamenají, kdy všichni členové domácnosti vstávají a potřebují zvýšené množství teplé vody, kdy domácnost opustí a vodu nepotřebují vůbec, a kdy se opět vracejí a spotřebovávají největší množství teplé vody. Na základě toho se chytrý ohřívač už po prvním týdnu sám naprogramuje. Pokud ale mimo řádně přijdete domů v jiném čase, ohřívač vody si s tím hravě poradí: Pro tento případ udržuje „železnou zásobu“ teplé vody o teplotě 45 °C. Jinak ovšem neplýtvá energií – a ušetří vám ještě více než nízký tarif.
TEPELNÉ ČERPADLO
Investice pro maximum úspor, to je ohřev vody pomocí tepelného čerpadla systému vzduchvoda. Prvotní náklady ovšem činí 40 až 50 tisíc korun, což je výrazně více, než zaplatíte za bojler (jen 10 tisíc korun). Přesto by se investice měla vyplatit zejména těm, kteří mají vysokou spotřebu teplé vody. Provozní náklady tepelného čerpadla totiž činí ve srovnání s bojlerem méně než 30 %. Aniž bychom chtěli nabádat k plýtvání, v tomto případě platí: Čím větší spotřebu teplé vody máte, tím rychlejší bude návratnost investice. Obecně se počítá s návratností 7 let.
SOLÁRNÍ OHŘEV
A což takhle ohřev vody zadarmo? Termické solární kolektory dnes v rodinném domě dovedou pokrýt až 70 % celoroční potřeby teplé užitkové vody. Spíše jde o to, aby systém našel optimální využití v průběhu roku: Od poloviny května až do poloviny září totiž pokryje veškerou spotřebu teplé vody v domácnosti a zpravidla dokáže ještě produkovat přebytky pro ohřev bazénu. Pokud ovšem přebytky teplé vody neshromažďujete v akumulační nádrži, čeká vás hubené zimní období, kdy můžete počítat jen s příspěvkem okolo 30 % teplé vody. Termické kolektory se umisťují nejčastěji na střechu orientovanou k jihu či jihozápadu a pro zvýšení efektivity se mohou natáčet podle dráhy slunce. Vedle toho obsahuje systém zásobník teplé vody s tepelným výměníkem a regulační či bezpečnostní komponenty. Celková investice činí zhruba 100 tisíc korun. Velkou výhodou je, že k instalaci nepotřebujete složitá povolení ani připojení k elektrické síti, nevýhodou pak podstatně delší návratnost než u tepelného čerpadla. Zato vás může hřát dobrý pocit, že děláte něco pro budoucnost.
Kam s ním?
- Průtokový ohřívač se vejde i do kuchyňské či koupelnové skříňky. Ale také tvar a velikost zásobníkového ohřívače dnes můžete vybrat podle svého přání.
- Elektrický bojler nemusí být tradičně kulatý. Trh nabízí i ploché varianty bojleru se zaoblenými hranami, v kompaktním rozměru a energeticky úsporné.
- Ohřívač vody lze dnes instalovat nejen svisle, ale i vodorovně!
- Zápasíte s nedostatkem prostoru? Největší úsporu místa vám zajistí vodorovná instalace zásobníku nad koupelnové dveře.
- Bezpečnou a spolehlivou variantu s minimální tepelnou ztrátou v trubkách představuje montáž nad vanu.
- Tepelné čerpadlo pro ohřev vody je ideální umístit v suterénu, kde bude lehce vysušovat a chladit okolní vzduch (o 1 až 3 °C oproti obvyklé teplotě). Díky tomu půjde i ve starším vlhkém sklepě skladovat brambory či ovoce.
Účelná instalace sníží ztráty
- Šetřit náklady vám pomáhá nejen správný výběr zdroje ohřevu a samotného ohřívače, ale také účelná instalace.
- Ohřívač by měl být umístěn co nejblíže vodovodní baterii, aby nedocházelo k tepelným ztrátám.
- Pokud musí voda běžet dlouhým systémem potrubí, omezí tepelné ztráty jeho kvalitní izolace.
- Největší tepelné ztráty hrozí tehdy, když máte koupelnu a kuchyni na opačných koncích bytu a zásobník je umístěn mezi nimi. Pak se vyplatí pořídit druhý ohřívač vody.
- Ohřívač nemusí být naddimenzovaný. Pro potřeby běžné kuchyně stačí malý zásobník (objem 10 až 30 litrů) nebo dokonce průtokový ohřívač.
- Jestliže zvolíte dva obvody ohřevu, představuje malý kuchyňský ohřívač úsporu místa i energie za provoz.
- Čím vyšší teplotu vody nastavíte, tím větší budou i tepelné ztráty. Pro kuchyni je ekonomická teplota 55–60 °C, pro koupelnu stačí 50 °C.
Detaily, které spoří
- Termostatická baterie, kde si nastavíte stálou teplotu vody, vám sníží spotřebu teplé vody až o 30 % oproti ručnímu nastavování pomocí kohoutku či pákové baterie.
- Nezapomínejte vždy zastavit vodu v průběhu čištění zubů. Úspora je značná!
- Na jedno sprchování spotřebujete přibližně 40 litrů vody, na koupel ve vaně až 150 litrů. Navíc je sprchování zdravější.
- Mytím nádobí v myčce spotřebujete výrazně méně teplé vody než při ručním umývání.
- Spotřebu vody a elektrické energie v domácnosti výrazně zvyšuje pračka. Proto nezapomeňte vybrat maximálně úsporný model.
Text: Vít Straňák, foto: archiv firem
Datum vydání: 30. 3. 2021