Když léta běží...
… a ubývá fyzických a duševních sil, může být vykonávání běžných úkonů v domácnosti obtížné. Je však řada možností, jak si můžeme usnadnit život, jsme-li v pokročilejším věku, nebo jak pomoci svým stárnoucím rodičům, aby byli co nejdéle soběstační a nemuseli opouštět svůj domov.
Pomoci mohou jak úpravy bytu, tak vhodné spotřebiče a elektronika či speciální pomůcky a služby.
ÚPRAVY BYTU
Byt pro staršího člověka je potřeba uzpůsobit jeho snížené pohyblivosti. Často jsou to drobnosti, které znesnadňují pohyb, někdy stačí změnit rozmístění nábytku tak, aby bylo možné projít s holí, o berlích, s chodítkem… Vhodné je vyměnit prahy za přechodové lišty. Problémem mohou být úzké dveře, šedesáticentimetrové jsou pro osobu s berlemi příliš úzké. Nejvíce pozornosti je třeba věnovat řešení koupelny a WC. Základem je kvalitní protiskluzová podlaha a možnost se kdykoliv zachytit pevné opěry. U vany by nemělo chybět madlo, pomůže i u sprchového koutu. Pokud není možné mít v koupelně oboje, je lepší dát přednost sprchovému koutu, vana, byť s madlem a schůdky, může být nepřekonatelnou překážkou. Ve sprchovém koutě je velmi praktické sklápěcí sedátko, posloužit může i speciální stolička. WC je vhodné umístit výše, aby se z něj snadněji vstávalo. Vedle něj je dobré mít instalované madlo. V kuchyni se kromě snadného pohybu zaměříme na to, aby bylo vše dobře při ruce a nebylo nutné se příliš ohýbat. Ideální jsou spodní skříňky s výsuvy, které umožní snadno vylovit předměty i z hloubi skříňky. Vestavěné spotřebiče, jako například ledničku či troubu, lze zabudovat do pohodlné výšky.
VHODNÍ POMOCNÍCI
Při výběru nebo výměně spotřebičů musíme pamatovat především na to, aby se snadno ovládaly, přemíra funkcí může být na škodu. Starším lidem nemusejí vyhovovat digitální displeje, jejichž ovládání je pro ně složité, a dají přednost klasickému mechanickému ovládání, jak byli celý život zvyklí. Zvyk může hrát významnou roli také u výběru sporáku. Je nesporné, že bezpečnější je používat indukční varnou desku, u které nehrozí nechtěné popálení, ale naučit se zacházet s novým spotřebičem může být pro někoho obtížné, a zůstane raději u plynu. V každém případě je vhodné vyměnit starý sporák za spotřebič s bezpečnostní pojistkou. Jakmile plamen zhasne, automaticky se uzavře přívod plynu. Velkou pomocí je dnes již běžné zapalování pomocí zážehového tlačítka, ideální je automatické zapalování přímo v ovládacím knoflíku. Další vhodnou funkcí je minutka, kterou však můžeme nahradit klasickou samostatnou. Nastavování času na displeji může být pro seniora opět problémem. Jiným vhodným řešením je plynová deska a malá trouba postavená na lince. Na linku je možné postavit také malou myčku nádobí, ke které se není třeba shýbat. Přenosné spotřebiče jako vysavače, žehličky, teplovzdušné ventilátory a podobně by měly být především lehké.
SPECIÁLNÍ POMŮCKY
Na pomoc slábnoucímu zraku existuje celá řada kompenzačních pomůcek, mechanických a digitálních lup. Nejdokonaleji slabozrakým pomáhají kamerové lupy, tedy kamerové snímače, které promítají obraz na monitor. Je možné připojit je k televizi či počítači. Jedná se sice o poměrně velkou investici, ale odmění se tím, že umožní číst i drobné texty, psát a prohlížet obrázky, fotografie, tedy činnosti, které udržují seniora v psychické kondici. Horší sluch může způsobovat problémy se společným sledováním televize, zde mohou pomoci bezdrátová sluchátka. V péči o zdraví pomohou tlakoměry či bezkontaktní teploměry, kterými můžeme změřit teplotu na libovolné části těla, ale třeba i teplotu vody ve vaně. Starším lidem bývá často chladno, určitě bychom měli jejich domácnost vybavit malým přenosným topidlem nebo třeba elektrickou vyhřívací dekou.
VZDÁLENÝ DOHLED
I starší lidé s většími zdravotními problémy mají možnost zůstat nadále ve svém domově beze strachu, že se nedovolají pomoci v případě náhlého zdravotního problému, pádu nebo ohrožení. Uchovat si samostatnost a přitom být v bezpečí pomáhají moderní elektronická zařízení. Velice jednoduché je SOS tlačítko, samostatné nebo v mobilním telefonu pro seniory. Po jeho stisknutí se odešle SMS zpráva obsahující informace o poloze na určený mobilní telefon s internetovým prohlížečem. Existují však i propracované systémy tísňové péče, které pomocí detektorů umístěných v bytě seniora upozorní centrálu na vzniklý problém. Dispečink tísňové péče tak monitoruje uživatele v jeho bytě a je s ním v oboustranném spojení. V případě nesnází dostane signál a zajistí potřebnou pomoc. Kromě nouzového tlačítka, které senior zmáčkne v případě, že potřebuje pomoc, může být v bytě umístěn detektor kouře, zemního plynu, pádu, dávkovač léků, který hlídá, zda si uživatel vzal své léky, a další alarmy. Detektor pohybu hlásí, že nedošlo v daném časovém úseku v bytě k žádnému pohybu a že je třeba seniora zkontrolovat. Na dispečinku tísňové péče jsou uloženy kontakty na blízké osoby a další potřebné informace, například kde jsou uloženy klíče od bytu seniora, aby mu mohla být rychle poskytnuta pomoc.
Datum vydání: 27. 5. 2015