Když je u vody plno…
Obojí má své kouzlo – jak koupání v oblíbeném rybníku, tak relaxace v pohodlné vířivce doma na zahradě. U vířivky máte ještě pár výhod navíc – masážní trysky, teplotu vody podle přání a soukromí při koupeli.
Výběru všech komponent venkovního spa věnujte pečlivou pozornost a rovnou zapomeňte na kompromisy, protože většinou jde o vysokou investici, která by vám měla zajistit příjemný odpočinek, pohodu v soukromí zahrady a předem zaplacený komfort bez starostí. Podle čeho ale vybírat?
NEJDŘÍVE TERMÍNY
Než se pro koupi soukromého spa rozhodnete, ujasněte si, jestli vlastně víte, do čeho jdete. Víte, jaký je rozdíl mezi spa, vířivkou a vířivým bazénem? Tyhle termíny totiž budou na pořadu hned, jak vstoupíte do obchodu. Nejmenším zařízením jsou vířivky, které jsou rozměrově vstřícné, kompaktní a s trochou dobré vůle je můžete mít i na terase. Jsou určené hlavně k relaxaci a kromě klasického „víření“ nabízejí i mnoho dalších funkcí – třeba masážní programy, které si sami navolíte přesně podle libosti, světelnou terapii, chromoterapii, aromaterapii a u luxusnějších kousků můžete očekávat i zabudovaný MP3 přehrávač s reproduktory. Ale nezaplavete si v nich. To můžete naopak ve vířivém bazénu, což je, zjednodušeně řečeno, v podstatě kombinace vířivky a klasického bazénu. Vířivý bazén bývá vybaven programem nejen pro rehabilitaci, ale i pro trénink, a to díky zabudovanému protiproudu, který vám dá pěkně zabrat. Vedle rehabilitace tak zajistí i aktivní odpočinek a vyřádit se v něm může celá rodina. A pokud stále tápete, co si představit pod slovem spa (Sanum Per Aqua – zdraví díky vodě), patří pod něj v podstatě všechna zařízení a technologie, které mají co do činění s vodou ve spojení se zdravím (hydroterapie). Kdo má doma cokoliv na koupání a relaxaci zároveň, ten má spa. V podstatě jde o malé soukromé lázně.
Dokonale čistá voda?
Nejjistější způsob je ozonizace, tedy dezinfekce vody ozonem. Ten se vyrábí v tichém elektrickém výboji z kyslíku přítomného ve vzduchu, velmi nenáročně a účinně. Je výborným dezinfekčním prostředkem, který bleskově ničí všechny patogenní organismy (bakterie, viry a plísně). Ozonizací byste ale neměli zcela nahrazovat běžnou údržbu vířivky, té se samozřejmě jen tak nezbavíte.
ZKOUŠEJTE A UVAŽUJTE
Prvním bodem, který vede k výběru ideální vířivky nebo vířivého bazénu, je stanovit si, kam s nimi. Na výběr se nabízí ideálně zahrada, ale i terasa nebo prostorná veranda (v případě vířivky) – tam ale počítejte se splněním mnoha technických podmínek, jako jsou přívod vody a elektřiny a také samotné zabudování do podlahy. S tím by vám měl poradit technik, který zvolené místo posoudí a většinou i doporučí konkrétní typ výrobku ideální pro daný prostor. V úvahu také přicházejí přenosné vířivky, většinou nafukovací, u nichž odpadá starost se zakomponováním do podlahy. Pokud jde o estetickou stránku zvoleného místa, zvažte pečlivě, jestli poskytuje dostatek soukromí, je zasazeno do příjemného okolí a nabízí hezký výhled. Vhodný je třeba kout zahrady nebo můžete zkusit využít svažující se terén, terasovitý svah a podobně, odtud bude výhled opravdu skvostný.
CO VŠECHNO VÍŘIVKA UMÍ?
◗ dopřeje vám odpočinek a uvolnění svalů
◗ utiší bolest nebo napětí v kloubech a páteři
◗ nastartuje imunitní systém
◗ provede celkovou hydromasáž těla do hloubky
◗ minimalizuje úzkosti a deprese
◗ zlepší krevní oběh
◗ sníží krevní tlak
◗ může sloužit jako doplněk při rehabilitaci
◗ bojuje za vás s celulitidou
◗ zlepšuje problémy s nespavostí
◗ pozitivně působí na psychiku
Není nad to, když máte vířivku hezky sami pro sebe, ale čas od času tam s vámi bude chtít pobýt i někdo další, uvidíte.
PŘÍMO NA TĚLO
Když už máte vybráno, kam spa umístíte, je na čase vyrazit do obchodu. Nejlepší je navštívit specializovaný obchod a nechat si vířivku vyrobit přímo na tělo, a to doslova, samozřejmě svoji roli hrají i finance. Představu o částce, kterou jste ochotni investovat, byste měli při návštěvě obchodu už také mít, protože od ní se odvíjí konkrétní souvislosti, jako například počet trysek, sedátek a podobně. V dobrém showroomu vás nechají si všechny vířivky vyzkoušet – jak se vám v ní sedí, leží i jak se vám do ní vchází a vystupuje. To nepodceňte. Vyzkoušet si je můžete na sucho, ale některé modely u opravdu dobrých prodejců máte šanci zkusit přímo v akci, takže pro jistotu plavky s sebou. Vyškolený personál vám pomůže s nastavením trysek tak, abyste se ve vířivce cítili jako doma, nic vás nerušilo a nekazilo relaxaci. Pak společně stanovíte počet a rozmístění jednotlivých masážních trysek, domluvit se můžete na počtu sedátek nebo lehátek (u větších vířivek) a na ostatních doplňcích. Dobře také poslouchejte, jak je vířivka hlučná – příliš hlasité bublání nebo přehnaně silné vibrace mohou požitek z koupele zkazit.
NEPODCEŇTE ÚDRŽBU
◗ Když už jste si pořídili luxusní kousek, musíte se o něj i luxusně starat, a to pravidelně.
◗ Udržovat v čistotě byste měli jak vodu, tak interiér vířivky. Konkrétní produkty na údržbu vám doporučí již při koupi vířivky.
◗ Jestliže vodu necháváte ve vířivce přes zimu, musíte si pořídit dokonalou filtraci s ozonizací, abyste se z koupele mohli radovat třeba i na Vánoce.
◗ Nešetřete na kvalitním termokrytu – ochrání vodu před spadaným listím, jehličím, pyly, hmyzem, prachem a jinými nečistotami a zároveň zamezí únikům tepla.
ZAMĚŘTE SE NA DETAILY
Využijte toho, že máte možnost stanovit si počet trysek a jejich nastavení, přesné zacílení. Každá tryska má totiž svoje poslání – jedna se věnuje pouze chodidlům, druhá má na starosti záda, krk, třetí bedra a podobně. Trysky bývají rozmístěny po celém interiéru vířivky – na dně, na bocích i za hlavou. Vyzkoušejte i takzvané mikrotrysky, které se specializují na jemnou masáž chodidel. Všechny trysky se ovládají většinou pomocí dotykového panelu nebo dálkovým ovladačem, některé modely přes iPhone (v případě, že si masážní program a teplotu vody chcete nastavit už cestou domů, jak se nemůžete dočkat).
PRO JEDNOHO, PRO DVA?
Není nad to, když máte vířivku hezky sami pro sebe, ale čas od času tam s vámi bude chtít pobýt i někdo další, uvidíte. Proto je rozumné zvolit rovnou variantu minimálně pro dva. Jestli vás je doma hodně a jste vodomilové, pak stojí za úvahu buď vířivka v šestimístném provedení, nebo raději vířivý bazén s protiproudem. Ten bohatě využijete zejména tehdy, máte-li děti. U všech modelů existuje možnost navolit si počet sedátek a lehátek, dokonce si můžete objednat i speciální sedátka pro nejmenší děti, z kterých vám do vody jen tak nesklouznou.
Datum vydání: 22. 8. 2017