Kávovar na kapsle – pro a proti
Chcete si vypít šálek dobrého espressa v klidu a pohodlí domova? Dnes to není problém. Stačí, když si pořídíte automatický kávovar či kávovar na kapsle, případně manuální (pákový) kávovar. Dnes se soustředíme na kapslové kávovary, které jsou ideální do domácností.
Cena jednoho šálku espressa nebo jeho mléčné variace je zde často předem určena, protože pro jednu značku kávovarů lze použít pouze určitý typ kapslí. Pokud si tedy koupíte kávovar pro kapsle Nespresso, nemůžete do něj používat například kapsle Dolce Gusto či Tassimo. Musíte proto předem počítat s omezeným výběrem. Aby byl alespoň trochu širší, vyrábějí se dnes k některým značkám také kompatibilní kapsle, které navíc mohou být o něco levnější. Přesto platí: Jste-li milovníky specialit a výběrových druhů kávy, sáhněte spíše po pákovém přístroji.
Čerstvé espresso
„Kapslový kávovar vám může plně vyhovovat v případě, že nechcete nad přípravou nápoje moc přemýšlet, ale zároveň si chcete pochutnat na espressu,“ uvádí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest, který v závěru loňského roku testoval všechny typy kávovarů. „Další výhodou tohoto způsobu přípravy je čerstvost. Pokud totiž nepijete kávu moc často, hrozí, že mletá káva ve vaší kuchyni ztratí vůni dávno předtím, než ji spotřebujete. V případě kapslí, které jsou samostatně balené a hermeticky uzavřené, ovšem máte k dispozici vždy čerstvou porci.“
Jeden šálek, jedno tlačítko
Až na výjimky platí, že kapslové kávovary – na rozdíl od těch automatických – neumožňují připravit dva šálky nápoje současně. Z pohledu použití a zejména údržby jsou však podstatně jednodušší. K přípravě kvalitní kávy zcela postačí nalít vodu do zásobníku, vložit do přístroje kapsli a stisknout tlačítko. Chuť i vůně bývá velmi dobrá, údržba kávovaru téměř nulová. Tři redakční tipy z prosincového dTestu jsou toho dokladem.
Mléko v kapsli
Kapsle jsou prodávány v baleních po několika kusech (například Dolce Gusto může mít v balení až 16 kusů). Pokud si koupíte balení kávy s mlékem (například cappuccino), zpravidla obsahuje jen poloviční množství kapslí, jeho součástí jsou však i kapsle se sušeným mlékem. Snadno tak připravíte espresso i s mléčnou pěnou stisknutím tlačítka. Luxusnější modely kapslových kávovarů (viz náš třetí tip) bývají vybaveny parní tryskou, s níž lze mléčnou pěnu připravit manuálně, nebo automatickým napěňovačem mléka.
Jaké to má slabiny?
„Největšími slabinami kávovarů na kapsle jsou vysoké provozní náklady a zátěž životního prostředí,“ upozorňuje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová. Z finančního hlediska vyjdou kapsle obvykle citelně dráž než klasická mletá káva a cenou se blíží spíše výběrové kávě z malých pražíren. Z hlediska ekologie se jeví jako zásadní nevýhoda jednorázová kapsle, která se skládá většinou z hliníku, plastu, papíru nebo kombinace těchto materiálů. Příprava jednoho šálku tak produkuje v poměru s obsahem kapsle velmi vysoké množství odpadu.
TŘI TIPY REDAKCE
Výhodný nákup
Z aktuálně testovaných kapslových kávovarů vám můžeme doporučit ten nejlevnější – přístroj De’Longhi EDG 250 Jovia (celkové hodnocení 85 %, cena v době testu 1 500 Kč). Je určen pro kapsle Nescafé Dolce Gusto a se ctí obstál ve všech zkouškách: za přípravu kávy získal 85 %, za obsluhu 80 %, v senzorické zkoušce dokonce 94 %. Malou rezervu má jen ve spotřebě energie (hodnocení 60 %).
Krása a pohodlí
Designovou novinku mezi kávovary na kapsle představuje model Krups Nescafé Dolce Gusto Lumio KP 130131 (celkové hodnocení 84 %, cena v době testu 2 100 Kč). Ve srovnání s modelem výhodného nákupu má pohodlnější obsluhu (87 %, nižší hluk a vibrace), v přípravě kávy a senzorické zkoušce zaostává jen nepatrně (hodnocení nad 80 %). Spotřebu energie má zcela srovnatelnou (61 %).
Komfort s mlékem
Nejdražší z kapslových kávovarů v testu je přístroj De’Longhi Lattissima Touch EN 560.S (celkové hodnocení 83 %, cena v době testu 5 850 Kč). V čem je lepší? Umí perfektně a velmi pohodlně napěnit mléko. Také tento model obstál ve všech zkouškách: za přípravu kávy získal 85 %, za obsluhu 77 %, v senzorické zkoušce 88 %. Nepatrně lepší hodnocení má i ve spotřebě energie (62 %).
Podrobný postup testu najdete na www.dtest.cz v kategorii Domácnost, podkategorie Malé kuchyňské spotřebiče. Kompletní výsledky jsou dostupné pouze předplatitelům.
TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: dTEST A SHUTTERSTOCK
Datum vydání: 7. 5. 2020