Katalogové domy
Přestože rok od roku přibývá investorů, kteří se rozhodnou postavit si rodinný dům podle individuálního projektu, převážná většina lidí stále dává přednost domu, který si vybrali v katalogu. Přemýšleli jste někdy, jaké typové domy se v současnosti těší největšímu investorskému zájmu a jakým směrem se bude ubírat jejich další vývoj?
Důvody značného zájmu o typové domy bychom měli hledat na počátku 90. let minulého století, kdy u nás propukl přímo jejich boom. Není divu. Nabízely lidem nejjednodušší cestu jak uniknout z těsných bytů na sídlištích, pořídit si vlastní střechu nad hlavou a prostřednictvím zahrady i bližší kontakt s přírodou.
Za co získávají body
Přestože se mnozí lidé domnívali, že velký zájem o typové domy časem pomine, jejich prognózy se nenaplnily. Naopak se neustále rozšiřuje nabídka typových domů. Proč se u investorů těší takové oblibě? Katalogový dům má ve srovnání s domem postaveným podle individuálního projektu několik výhod. Přestože se za jeho největší přednost často označuje cena, není tomu tak. Řada domů postavených podle individuálního projektu je, co se týče pořizovacích nákladů, s typovými zcela srovnatelná. Nižší cena se týká pouze projektu. U typového domu se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 20 000 do 40 000 Kč, ale řada firem, pokud si od ní necháte dům i postavit, vám cenu za projekt odpustí.
Stavba typového domu, ať už bungalovu či patrového domu, však přináší úspory jiného charakteru. Dům z katalogu vás zbaví strachu a obav, které ve většině investorů často největší investice jejich života vzbuzuje. S domem, který vás zaujal v katalogu či na internetových stránkách některé společnosti, se často můžete seznámit i osobně. V některých případech vám to umožní vzorový dům, případně se můžete rozjet přímo k majitelům, kteří si ho již postavili, zeptat se, jak jsou spokojeni a naopak – čeho byste se měli vyvarovat. Největší cenu má ale především úspora času, který si v případě domu postaveného podle individuálního projektu vyžádá vypracování studie a následně i realizačního projektu. Pokud si investor vybere vhodný typový dům, výkresy a dokumentace potřebné k udělení stavebního povolení jsou hotové v průběhu několika dní. I v případě úprav projektu jde o zásahy již do existujících plánů, a proto je příprava výkresové dokumentace velmi rychlá. To ale není všechno. Typový dům vám kromě času ušetří i starosti, a to od získání projektu přes realizaci domu až po jeho kolaudaci. Většina větších společností vám pomůže vyřídit nejen stavební povolení, ale i hypotéku, zařídit stavební dozor a spoustu dalších věcí, bez kterých se stavba domu neobejde. Přestože na stránkách tisku i internetu se objevují vášnivé diskuse mezi zastánci a odpůrci typových domů, jedno je jisté: Typové domy stejně jako jinde ve světě i u nás pro řadu lidí představují a i v budoucnosti budou představovat nejschůdnější řešení, jak si pořídit rodinný dům.
Co se změnilo
Nerozšiřuje se však pouze samotná nabídka katalogových domů. Typové domy se vyvíjejí, a to ve všech směrech. Hlavní důvod nespočívá v tom, že na trh vstoupily nové technologie a materiály. Změnili se, naštěstí, i samotní investoři, jejich vkus. Netvrdíme, že okolo nás již nevyrůstají typové domy podivné architektury, ke zlepšení dochází postupně, krok za krokem. Poznáme to na první pohled. Například domy inspirované středověkými hrady, s jejich věžičkami už lidé nepovažují za atraktivní. V řadě společností přicházejí na svět kvalitní projekty typových domů. Na zlepšení má zásluhu i to, že se jimi začaly zaobírat i některé přední architektonické ateliéry. Vznikají projekty vkusných typových domů, které nechtějí ohromit, přebít charakter lokality, stát se jeho dominantou. Jsou univerzální, přizpůsobivé různým typům pozemků i orientaci. Ve srovnání s minulostí stále více investorů upřednostňuje menší domy. Lidé již ustupují od monstrózních domů, v nichž se jednotliví členové nemohou najít. V současnosti jsou nejoblíbenější domy s dispozicí přibližně 4 či 5 + 1. K menším domům lidé přistupují nejen proto, že nadměrný prostor oslabuje sociální vazby, ale že jde o podstatně větší investici a dražší provoz, což v dnešní době není žádoucí. Co se týče ceny typového domu, lidé nejčastěji hledají domy v ceně okolo 3 000 000 Kč.
Na čem ještě záleží
Především v souvislosti se zvyšujícími cenami všech druhů energií se investoři stále více zajímají nejen o pořizovací náklady, ale i o ekonomiku provozu nového domova. Stále menší procento upřednostňuje při výběru svého příštího domova typový dům, který sice splňuje státní normy, ale nespadá do kategorie nízkoenergetický. Naopak stále více investorů se rozhodne pro dům pasivní, který dnes již figuruje v nabídce některých firem zabývajících se výstavbou typových domů. Lidé si uvědomují, že vyšší nároky spojené se samotnou stavbou se jim v budoucnosti mnohokráte vrátí. V souvislosti s energetickou náročností domu se lidé rozhodují pro řízené větrání s rekuperací, tepelná čerpadla a využívají nejrůznějších alternativních zdrojů tepla.
Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 11. 6. 2016