Kam se hodí lehká střecha
Tradice v Česku velí použít na střechu rodinného domu skládanou krytinu, která má dostatečnou hmotnost a na střeše pevně sedí. Zdaleka to však není jediná varianta volby.
Pro toho, kdo nemá krov s dostatečnou únosností, představují často lepší řešení krytiny lehké. Navíc nízká hmotnost rozhodně nemusí být jediným argumentem pro jejich použití.
JAKOU VÁHU MÁ HMOTNOST KRYTINY?
Výrobci skládaných krytin s vyšší hmotností (především betonové, pálené a břidličné) se již léta brání označení „těžké střešní krytiny“. Poukazují na to, že pro jejich krytiny je typický způsob pokládky skládáním drobných dílců (tašek či šablon), že tyto dílce mohou mít velmi rozdílnou hmotnost a i pro ty nejtěžší z nich platí, že jejich hmotnost je zanedbatelná ve srovnání s váhou sněhu, který musí krytina a především krov unést. Ve všem mají pravdu! Přesto však může být hmotnost pádným argumentem pro použití lehké krytiny. Ovšem ne jakékoli!
1. Kovové
V horských a podhorských oblastech, kde každou zimu napadne velké množství sněhu, představují nejspolehlivější řešení kvalitní kovové krytiny v kombinaci se strmým sklonem střechy. Není sporu o tom, že bohatá sněhová nadílka, která zůstává dlouhodobě ležet na střeše, zcela extrémně zatěžuje krov. Jde tedy o to, zvolit odolnou a spolehlivou krytinu, která sama krov příliš nezatíží a po níž bude sníh snadno sjíždět dolů. Právě to kovové střešní krytiny dokážou bezezbytku plnit. Pokud mají dostatečně strmý sklon a falcovaný profil (hladká plocha se stojatými drážkovými spoji, které směřují vzhůru od okapové hrany k hřebenu střechy), sníh po nich průběžně sjíždí. Proto nepřekvapí obliba kvalitních kovových krytin v severských zemích. Podstatné je tu však slovo „kvalitní“. Neobyčejnou trvanlivost vykazují především střechy z hliníku a oceli (nerezové, s plastovým povrchem či jinou speciální úpravou). Délka záruky u těchto krytin dosahuje i 40 nebo 50 let, životnost může být dvojnásobkem těchto čísel. Další trumf představuje snadná montáž. Vedle velkoformátových rovných tabulí se lisují také velkorozměrové tvarované plechy, které při pohledu z dálky vcelku věrohodně imitují střešní tašky. I když kvůli pohodlnému sjíždění sněhu lze doporučit jednoduchý tvar střechy, dají se plechové krytiny přizpůsobit do nejrůznějších tvarů. Dokladem budiž například měděné plechy na střechách historických kopulí či bání.
2. Vláknocementové
Již stoletou historii mají za sebou eternitové střešní šablony, které si u nás v minulosti získaly značnou oblibu, ale pak také opovržení, protože obsahovaly zdravotně závadný azbest. Dnes je nahradila moderní vláknocementová krytina, která už žádný azbest neobsahuje a nabízí skutečně atraktivní vzhled střechy, případně i štítu nebo celé fasády domu. Šablony i rozměrnější desky různých formátů mohou být plošně lisované či profilované, vždy na bázi cementu a umělých vláken. Vzhledem k nízké hmotnosti najde tato zdravotně nezávadná moderní krytina široké uplatnění zejména tam, kde konstrukce krovu nedovoluje velké zatížení střešní krytinou. Sklon střechy pro pokládku musí být minimálně 15°, raději však 20° a více. Další podmínkou správného fungování střechy (nebo fasády) je odvětraný prostor pod krytinou. Vláknocementové krytiny jsou otěruvzdorné, trvanlivé a odolávají povětrnostním vlivům i UV záření. Jejich trumfem může být také pestrá škála barev. Záruka se pohybuje v rozpětí od 10 až do 30 let. Konkrétní krytinu volte raději podle délky záruky než podle ceny: výměna poškozených šablon či desek se může stát problémem, protože nosnost vláknocementových krytin je omezená a střecha není pochozí. Z toho také vyplývá, že do oblastí s velkou nadílkou sněhu se rozhodně nehodí!
3. Bitumenové
Velmi lehkou (3,5 kg/m 2 ), zdravotně zcela nezávadnou a ekologickou střešní krytinu představují také vlnité bitumenové desky. Vyrábějí se z recyklovaného papíru, buničiny a jiných organických vláken, které neobsahují azbest. Papír je koneckonců obnovitelný přírodní materiál, který je ve zhutněné podobě velmi trvanlivý (osvědčil se například i pro výrobu nábytku), což dokumentuje také záruka 15 let na vodonepropustnost za všech klimatických podmínek. Rovněž instalace bitumenových desek je ekologická, rychlá a snadná: neprovádí se lepením ani svařováním a využívá speciální jednoduché kotvicí prvky (vruty, hřeby, samolepicí pásky), takže pokládku zvládnete i svépomocí. Právě způsob pokládky ovšem omezuje použití vlnitých bitumenových desek jen na šikmé střechy s minimálním sklonem okolo 5°. Konstrukce je dokonale vodotěsná a mechanicky odolná, jedinou slabinou je nižší odolnost vůči požáru. Do stejné materiálové skupiny krytin můžeme zařadit i asfaltové šindele, které jsou určeny naopak pro velmi široký rozsah sklonu střechy (od 15 až do 90°). Mohou být upraveny dokonce i pro mírnější sklon. Jejich hlavními trumfy jsou lehkost, vysoká odolnost proti větru i sněhu a v neposlední řadě také velice příjemná cena. Základ krytiny tvoří asfaltový pás opatřený vnitřní nosnou vložkou. Tvar, barevné řešení i povrchová úprava mohou být různé: od imitace šindelové krytiny přes širokou škálu pravidelných geometrických šablon až po vzhled bobrovek. Uplatnění najde i u atypických staveb, protože se snadno přizpůsobí složitým tvarům střechy. Výhodou je snadná montáž a skutečnost, že krytina nevyžaduje speciální příslušenství. Reálná životnost střechy z kvalitních šindelů je 40 až 50 let. Ale pozor: trvanlivost asfaltových šindelů se může podstatně lišit podle výrobce, tloušťky materiálu a kvality pokládky. Rozhodně tedy nevybírejte podle ceny.
4. Plastové
Historicky nejmladší variantu volby představují lehké střešní krytiny lisované z plastu. V České republice se objevily až po roce 1990, takže dosud nemohou prokázat delší životnost než 25 let. Na jejich výrobu se používají recyklované plasty a přísady, které materiál chrání před UV zářením a snižují jeho hořlavost. Výsledná krytina se lisuje do šablon, které mohou mít tvar klasických střešních tašek, dřevěných šindelů nebo přírodní břidlice. Jejich barva může být různá, ale standardně je dostanete v antracitové nebo černé. Šablony lze pokládat na šikmé střechy s minimálním sklonem 20°. Mezi hlavní přednosti plastové krytiny patří vysoká odolnost a nízká hmotnost (od 4,5 do 7 kg/m 2 ), nevýhodou je částečná hořlavost materiálu. Na střechu můžete použít rovněž více či méně průhledný polykarbonát, který patří mezi termoplasty. Polykarbonáty se snadno zpracovávají – nejčastěji vstřikováním nebo lisováním za tepla. Mají dobrou tepelnou odolnost, odolnost proti nárazu a dobré optické vlastnosti. Atraktivním designem upoutají například lisované polykarbonátové vlnovky.
Text: Vít Straňák, foto: archiv firem
Datum vydání: 15. 3. 2021