Kabát, který zdobí i hřeje
Fasáda domu plní poslání, které jí dává latinský původ tohoto slova – facies. Znamená tvář, podobu, vzhled. A stejně jako na lidské tváři, i na ní se podepisuje zub času. Potřebuje-li omladit, nemysleme jen na nový vzhled, ale i na novou funkci.
Starší domy, a to i ty staré jen deset dvacet let, byly postaveny bez vysokých nároků na to, aby z domu neunikalo teplo. Ať už to bylo z důvodů tehdy dostupných materiálů a technologií, nízké ceny paliv či normami požadovaných parametrů. Pořídíme-li takovým domům průkaz energetické náročnosti budov (PENB), téměř jistě zjistíme, že nevyhovějí dnešním normám. Říkáte, že vám nejde o normy? Jde přece především o to, že v takovém domě protopíte pětkrát, a možná i desetkrát více, než v domě dobře zatepleném, s malou tepelnou ztrátou a zároveň zlepšíte i kvalitu vašeho bydlení. Proto uvažujete-li o změně tváře vašeho domu, myslete i na současné zateplení. A možná jsou tepelné úspory vaším prvotním motivem proč se pouštět do změny fasády. V každém případě uvažujte o takovém řešení, které sníží vypočtenou měrnou roční spotřebu tepla alespoň o 40 %, abyste tak získali nárok na dotaci z programu Nová zelená úsporám. K tomu bude kromě zateplení obvodových stěn nejspíš nutné učinit i další opatření, nejčastěji výměnu oken, zateplení stropu nad nevytápěnou půdou či zateplení střechy.
Nejprve prověřit stav
Než přistoupíte k jakékoliv úpravě obvodových stěn, ať zvolíte fasádní zateplovací či jen omítkový systém, je třeba prověřit zda jsou stěny dostatečně suché, tedy dobře izolované od vzlínající vlhkosti. Pokud nejsou, instalací zateplení nebo omítkového systému hrozí, že se vodní páře omezí možnost unikat ze stěny, že bude stoupat její vlhkost a začne způsobovat těžkosti – vlhnutí izolace, ztrátu tepelněizolačních vlastností, vznik plísní, poruchy omítky… Proto je třeba nejprve odstranit příčinu vlhkosti, nejčastěji vybrat některý ze způsobů dodatečné hydroizolace. Možná budete chtít sáhnout po sanační omítce, tedy po velmi prodyšné a pórovité omítce, která umožňuje vysychání zdiva. S tím však buďte opatrní, ta destrukční proces způsobený vlhkostí nezastaví. Je jen hodně prodyšná a dokáže vlhkost vstřebávat. Bude proto vypadat po nějaký čas dobře, ale pokud nezastavíme proces navlhání zdi, nezmění-li se fyzikální a chemické procesy dané neustálou vlhkostí, velké póry sanační omítky se nakonec zahltí solemi a destrukční proces se projeví i na povrchu omítky.
Kontaktní zateplení
Nejčastějším způsobem zateplení je připevnit izolaci pevně ke konstrukci – od toho název kontaktně – a opatřit ji tenkovrstvou omítkou. V tomto případě je obzvlášť důležité, aby se do zdiva nedostávala nadbytečná vlhkost, tedy musí být provedena dokonalá hydroizolace. Kromě toho je důležité, aby byla vrstva izolantu natolik silná, aby se vlhkost nesrážela uvnitř konstrukce, jinými slovy, pomocí dostatečné izolace je třeba posunout rosný bod mimo konstrukci. Velmi zjednodušeně a laicky řečeno, zdivo musí i při vysokých mrazech zůstat natolik teplé, aby v něm nedocházelo k proměně par ve vodu. Správné řešení lze určit jen na základě odborného zhodnocení a propočtu, volba fasádního systému proto patří jednoznačně do rukou odborníka, laická chyba se bude později těžko napravovat. To samé platí o realizaci. Výrobci nabízejí kontaktní zateplovací systémy jako ucelené certifikované sestavy označované jako ETICS, které mají pevně stanovenou skladbu i pravidla pro instalaci. Tím se však nedejme svést k přesvědčení, že se o vše postaral již výrobce a každé řešení je proto správné. To je mylná představa – výrobce se postaral o souhru všech komponentů, nemůže však za vás rozhodnout, která z nabízených možností je ta pravá.
A nemůže se postarat ani o bezchybnou realizaci, byť dodá všechny komponenty i technologické postupy. Přitom zkušenosti ukazují, že při realizaci dochází bohužel až příliš často k chybám, které vedou v lepším případě k estetickému znehodnocení omítky, v horším případě k funkčním poruchám. Zateplení by proto mělo být provedeno pracovníky vyškolenými pro aplikaci fasádního systému, nejlépe za přítomnosti spolehlivého nezávislého stavebního dozoru. A snad nemusíme zdůrazňovat, že je třeba použít kompletní certifikovaný systém od jednoho výrobce, a nekombinovat materiály ve snaze ušetřit. Důležité je i správné načasování realizace jednotlivých vrstev tak, aby nebyly práce znehodnoceny klimatickými vlivy.
Odvětrávané fasády
Bezkontaktní – odvětrávané fasádní systémy lépe odvádějí vlhkost z konstrukce díky vzduchové mezeře mezi izolací a vnější vrstvou fasády – obkladem. Stavba je tak lépe chráněna před vlhkostí a vznikem plísní. Pro rekonstrukce je proto mnohdy jediným možným řešením. Větrací mezera také napomáhá snižovat tepelné zisky ze slunečního záření, čímž přispívá ke snižování teploty v interiéru v horkých letních dnech. Odvětrávané systémy jsou v porovnání s kontaktními realizačně finančně náročnější, mohou však dodat domu zcela nový vzhled – nabídka možných obkladů je velice široká. Přitom nemusí být použit na fasádě jen jeden materiál – kombinovat je možné různé fasádní obklady, nebo fasádní obklad s omítkou. Často je jako synonym odvětrávané fasády vnímán pojem zavěšená fasáda, což není zcela přesné. Vyskytují se i pevné, klasicky zděné obezdívky se zadní ventilační mezerou, které mají svůj základ a nezavěšují se, nejčastěji realizované z lícových cihel.
Co navrch?
Jako vnější vrstvu provětrávané fasády je možné použít prakticky kterýkoli z materiálů, jež jsou vzhledné ve velkých plochách a dobře odolávají povětrnosti, teplotním rozdílům a ohni, popřípadě i znečistění: dřevo, desky na bázi dřeva, fasádní desky na bázi cementu, keramiku i beton, plech s antikorozní úpravou, kámen, sklo či umělé hmoty. Použití na fasádě dovolují i některé střešní krytiny. Na vhodný podkladový deskový materiál, například OSB desky, či cementovláknité desky, je možné aplikovat i omítku.
Na připojení záleží
Tepelně izolační systémy ETICS vyžadují těsné a bezpečné připojení parapetu do omítky. Jedinečné řešení tohoto detailu představuje připojovací profil HPI – UNI, který zajistí vodotěsný a trvale pružný přechod tepelně izolačního systému ve špaletě na parapetní plech. Je univerzální – lze jej použít pro parapety tvaru „L“ i „U“. Lišty HPI-CZ vynikají svou pevností, odolností proti ohýbání a praskání, takže se také snadno aplikují. V praxi se omítka často nesprávně jen „dotáhne“ k parapetu, případně se spoj dotěsní silikonem, což není z hlediska trvanlivosti řešení vhodné. Vlivem dilatačních pohybů vznikne mezi omítkou a parapetem nechráněný prostor, otevřená spára. Použitý silikon se časem utrhne, případně degraduje vlivem nízké životnosti při trvalém vystavení UV záření. Důsledkem je pronikání vlhkosti pod parapet a následně do vnitřních vrstev tepelně izolačního systému, kde způsobuje jeho degradaci. Řešení pomocí připojovacího profilu HPI – UNI je naproti tomu trvale funkční a navíc estetické. www.hpi.cz
Datum vydání: 16. 7. 2015