K tanci i poslechu, ať jste kdekoli
Kdysi dávno jste za muzikou museli do krčmy, baru, koncertní síně, postupem času se orchestry a hudební interpreti přestěhovali z veřejných míst do domácností. Hudbu jsme poté s sebou mohli vzít i na cesty, i když to znamenalo přenášet zásobu baterií a velké přehrávače, reproduktory, s dráty. Dnes můžete cestovat jen se svým telefonem a malou krabičkou.
Externí reproduktory umožní snadno uspořádat koncert na zahradě, v parku nebo na lodi uprostřed oceánu, ale také ve sprše! Má je dnes snad každý teenager, ale nejsou rozhodně určeny pouze této věkové kategorii. Nejen -náctiletí totiž ocení možnost pustit sobě, případně také svým přátelům, hudbu nebo mluvené slovo uložené v mobilním telefonu, tabletu nebo v počítači, a to rychle a snadno. Externí reproduktory nabízejí možnost hlasitého poslechu hudby, ať jste kdekoli. Jak je vybírat?
JAK JE VYBÍRAT
Vybírat externí reproduktory budete jednak podle kompatibility s konkrétním přístrojem nebo zařízením, v němž je hudba uložena, podle nejrůznějších funkcí, ale samozřejmě byste měli zohlednit také kvalitu zvuku, kterou stojí za to vyzkoušet. Ta by se neměla měnit se změnou vzdálenosti či úhlu, kde posluchač stojí. Volit pak můžete mezi reproduktory dokovacími (do nichž paměťové zařízení s uloženou hudbou jen vložíte) a bezdrátovými, které laicky řečeno hrají bez fyzického kontaktu například s telefonem. Bezdrátové reproduktory mají logicky obvykle menší, ba některé velmi malé rozměry, dokovací typy bývají větší a jsou i těžší. Dalším parametrem, který může být pro správnou volbu relevantní, je spotřeba reproduktorů. „Ta je relativně nízká, přesto má široký rozptyl. Nejvyšší námi naměřená hodnota během přehrávání byla 15,4 Wh, nejnižší pak 0,4 Wh. Je překvapivé, že obě hodnoty byly naměřeny u stejného typu reproduktorů – bezdrátových. V režimu stand-by hodnota klesá, ale rozdíly mohou být opět výrazné. U některých modelů může dosahovat i 8 Wh, jiné nabídnou i spotřebu pod úrovní 0,1 Wh,“ konstatují závěry dTestu provedeného na jaře letošního roku, který porovnával šestadvacet zařízení tohoto druhu. Odborníci, kteří srovnávání prováděli, dále radí zaměřit se při výběru reproduktorů napájených z akumulátoru na výdrž, tedy dobu, po kterou reproduktor hraje, než je třeba ho znovu nabít: „U některých modelů to může být i více než 14 hodin, u jiných je maximum sotva pět.“
Více informací se nachází v prosincovém čísle, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 2. 1. 2016