Jste kobercový typ?
Pak vám jistě nikdy nebyla zima od nohou. A jistě ani sousedé o patro níž si nikdy nestěžovali na hluk. A že je u vás doma útulno? Právě toto vše má na svědomí koberec…
Jeho základní funkcí je opravdu tlumit hluk při chůzi a zajistit příjemný měkký došlap chodidla. Také hraje bezpečnostní roli – dokáže zabránit pádu nebo ho aspoň ztlumit; navíc je velká pravděpodobnost, že co na něj spadne, to se jen tak nerozbije. Zároveň i zlepšuje akustiku v místnosti a ať chcete či ne, pohlcuje prach a nečistoty. Rozhodně oboje přitahuje mnohem víc než například dřevěná podlaha. Pokud se nad to dokážete povznést nebo o to více luxujete, odmění se vám váš chlupatý společník útulnou atmosférou, kterou umí velmi snadno zařídit.
PODLE ČEHO VYBÍRÁME?
Pokud uvažujete o celoplošném koberci, pak je důležité nepodcenit stupeň zátěže. Životnost a trvanlivost koberce je závislá na poměru množství vláken k výšce vlasu. Čím je vyšší počet vláken na metr čtvereční, tím je vyšší odolnost koberce proti oděru. Nezanedbatelný je i materiál a jeho kvalita, tedy druh použitého vlákna. Můžete si vybrat mezi syntetickými vlákny, což jsou polyamid, polyakryl, polypropylen nebo nylon, a přírodními, nejčastěji to bývá vlna a hedvábí. Samozřejmě existují i koberce z méně tradičních přírodních materiálů, než je vlna – třeba kokosové vlákno, sisal a bavlna. Výrobce většinou u každého výrobku již předem doporučuje, k jakému účelu, respektive do jakého prostoru je určen – některý se hodí vysloveně do kanceláře, jiný svým vzhledem zapadne do dětského pokoje a vysloveně zátěžový typ je ideální například do chodby nebo kuchyně.
Proč koberec?
◗ je teplý a příjemný pod nohama
◗ můžete vybírat z nekonečné nabídky barev a vzorů
◗ je ideální pro děti, které si často hrají na zemi
◗ vytváří jedinečný pocit útulného domova
◗ má výborné akustické a izolační vlastnosti
◗ zabraňuje únikům tepla (až o 25 %), což znamená úsporu energie
PÉČE SE VÁM VYPLATÍ
Pokud si pořídíte koberec, počítejte s tím, že se o něj také budete muset starat. Jeho čištění můžete přenechat odborné firmě, která s ním bude zacházet maximálně opatrně a čištění provede opravdu odborně a důkladně. Obecně je ale dobré dbát i při běžném provozu na pár detailů, které mu mohou prodloužit životnost – s kobercem zacházejte opatrně a snažte se nevystavovat ho přílišné zátěži, pokud k tomu není přímo určen. Když objevíte nějaké znečištění, vždy si nejprve přečtete návod na údržbu, než budete zbrkle jednat. U vlněného koberce se střiženým vlasem se nezalekněte línání, je to přirozená vlastnost tohoto druhu koberců. Když objevíte povytažený vlas, nikdy ho nevytahujte, ale opatrně zastřihněte. Při luxování je vhodné střídat směr luxování – omezíte tak sklon vláken k jedné straně.
NEPODCEŇTE BARVY
A také vzory. Barvy přece hodně ovlivňují naši náladu a samozřejmě i vzhled místnosti – ty tmavé s výraznými vzory prostor opticky zmenšují, dokáží navodit útulnější atmosféru a pocit intimního zázemí. Světlejší odstíny s nenápadným vzorem místnost zase zvětšují, hodí se do prostoru, kde chcete nechat vyniknout třeba nějaký zajímavý nábytkový solitér nebo vykouzlit více světla. Odborníci doporučují do místností orientovaných na studený sever a západ volit koberec raději v teplé barvě, například v červené, oranžové, žluté nebo zemitě hnědé. U žluté máte navíc ještě pocit přítomnosti sluníčka, které prostor příjemně rozzáří. Naopak do místnosti s orientací na jih a východ upřednostněte pocitově „chladné“ kousky – zelenou, šedou, modrou nebo kobaltovou. V obchodě vám někdy nabídnou k zapůjčení vzorník s ústřižky koberců, což je nejlepší způsob, jak zjistit, jestli se zvolený odstín do místnosti opravdu hodí.
PODLE ČEHO SE DĚLÍ?
◗ Všívané koberce – nejčastější typ. Dále se dělí na smyčkové a stříhané.
◗ Vpichované koberce – nejlevnější typ. Princip výroby spočívá ve vzájemně propletených vláknech rouna pomocí speciálních vpichovacích jehel.
◗ Strojově vázané koberce – nápodoba ručního vázání (známý útek a vlas).
◗ Ručně vázané koberce – uzlíky se navazují na osnovní nitě. Vlněné mívají osm, hedvábné až 100 uzlíků na 1 cm2. Špičky uzlů se pak prostřihují. Často se jedná o velmi drahé originální kousky.
◗ Tkané koberce – označují se podle druhu vláken, z nichž jsou vyrobeny – například jutové, sisalové nebo kokosové.
Datum vydání: 30. 7. 2015