Jednodušší cesta k bydlení
Stavba rodinného domu podle individuálního projektu by měla být cestou k domovu nejlépe odpovídajícímu našim představám. Ne každý se však po ní chce vydat. Třeba z obavy, že bude náročnější a delší, s méně jistým výsledkem. Cestu k novému domu je možné zjednodušit mnoha způsoby – od zakoupení typového projektu, přes stavbu typového domu na klíč až po koupi již postaveného hotového domu v některém z developerských projektů.
Individuální projekt by sice měl nejlépe vyhovět potřebám budoucích obyvatel domu, ale jako vždy záleží na lidském faktoru – na osobě projektanta, jeho erudici, invenci, pečlivosti, spolehlivosti… Od stavebníka samotného se vyžaduje vysoká míra spolupráce, představivosti, schopnosti vyjádřit své potřeby. Tato cesta je i časově náročnější, a to nejen v samotné přípravě, ale třeba i v jednání s úřady. Pro mnohé je snazší vybírat si podle obrázků domů v katalozích, dokonce i s pomocí prohlídek domů již postavených, nebo virtuálních.
Záludnosti typového projektu
Výhodou typového projektu je především to, že se jedná o vyzkoušené řešení, a svoji roli hraje i cena, která je vzhledem k opakování nižší než u projektu individuálního. Ale pozor, cena, kterou platíte za projekt, není konečná. Typový projekt nemůže počítat s konkrétním pozemkem, s jeho orientací ke světovým stranám, tvarem, ani s jeho profilací. Musí být proto doplněn projektem osazení objektu na pozemek a jeho napojení na inženýrské sítě, případně i o projekt oplocení a terénních úprav. To pro vás může udělat zhotovitel typového projektu, nebo ho zadáte jinému projektantovi. V každém případě za doplnění projektu musíte zaplatit, bez těchto náležitostí nemůžete stavět.
Při porovnávání cen projektu je třeba porovnávat i ceny případných změn. Dodavatel projektu vymezuje, které změny je možné v projektu provést, které jsou zdarma a za které se připlácí. Obvykle se cena nenavyšuje za zrcadlové převrácení domu a dispoziční změny, které nemají vliv na statické řešení objektu a dokumentaci vody, kanalizace, elektro či topení. Je proto dobré vybrat si projekt, který vám vyhovuje natolik, aby změn bylo co nejméně, nebo jen malé, které příliš nezvyšují jeho cenu, jako je například velikost oken.
Jak podrobný?
Některé firmy nabízejí projekt pro stavební povolení v rozsahu vyžadovaném stavebním zákonem, zpracovaný v měřítku 1:100. Projekt pro stavební povolení nevyžaduje podrobné rozpracování detailů, jako jsou způsob ukončení střechy, napojení izolace kolem okenních otvorů, překladů… Stavět podle něho lze, ovšem vede to k improvizaci na stavbě, která je zdrojem budoucích poruch, vícenákladů a nepříjemného dohadování o ceně. Buď si musíte sehnat projektanta, který připraví prováděcí projekt s vypracováním detailů, nebo ho bude muset připravit stavební firma. Tím se však ochudíte o výhodu typových projektů – tedy promyšleného a odzkoušeného řešení. Proto dejte raději přednost projektům, které obsahují i podrobné výkresy detailů v měřítku 1:50.
Pomocníci při výběru dodavatele
Podrobný projekt výborně poslouží i při výběru stavební firmy. Pokud si na jeho základě necháte vypracovat takzvaný výkaz výměr, můžete ho použít jako podklad pro výběrové řízení na dodavatele stavby. Přehledně shrnuje rozsah a množství různých druhů konstrukcí, prací, dodávek a služeb potřebných k realizaci stavby. Získáte tak přehled, co vše oslovené firmy zahrnuly do své cenové nabídky. Pokud si necháte zpracovat i položkový rozpočet, v němž jsou položky z výkazu výměr doplněny o aktuální ceny, získáte i kontrolní listinu pro porovnání ocenění prací a dodávek. A případně ho využijete jako dokument k žádosti o úvěr. Tyto dokumenty nebývají standardními součástmi projektu, protože nejsou potřeba při stavbě svépomocí, nebo když máte jasno v tom, komu svěříte realizaci stavby.
Projekt i dům v jednom
Chcete-li mít s výstavbou domu co nejméně starostí, je vhodné vybrat si typový projekt od společnosti, která jej nabízí i s realizací. Zakoupit si můžete stavbu takzvaně na klíč, kdy dodavatel předá dům zcela hotový. Obvykle máte možnost se ve fázi přípravy domluvit na změnách projektu a vybírat konkrétní řešení materiálů, povrchů a podobně.
Pokud máte dostatek elánu či dobrých známých, můžete část realizace převzít do vlastních rukou. To znamená zakoupit dům v určitém stadiu rozpracovanosti a stavbu si dokončit sami. Například jako hrubou stavbu či stavbu bez konečné úpravy vnitřních povrchů, a dokončit ji svépomocí.
Pokud nemáte vlastní pozemek a rozhlížíte se po domě i s vhodnou lokalitou, neodvracejte zrak od developerských projektů. Výstavba většího množství domů najednou pod jednotnou taktovkou architekta celého projektu či architektonické kanceláře přináší často kvalitnější prostředí k životu než živelně zastavované parcely domy různých architektonických stylů a kvality. Stavební úřady mohou ovlivňovat vzhled domů jen velmi omezeně a často schází kvalitní územní plán. Jednotně zastavovaná území podle developerského projektu obvykle nabízejí i vyšší občanskou vybavenost.
Co obsahuje typový projekt?
- Architektonické a stavebně technické řešení:
Textovou část – technickou zprávu (architektonické a stavebně technické řešení, stavebně konstrukční část), výpisy skladeb (podlahy, střešní konstrukce, zateplení) a výkazy materiálů (cihly, krytina, řezivo, výztuž, prvky stropu, překlady, okna, dveře, truhlářské, klempířské a zámečnické výrobky).
Výkresovou část – půdorysy základů, jednotlivých podlaží, výkresy krovu/střechy, svislé řezy, pohledy, výkresy konstrukční části (stropní konstrukce, konstrukční prvky). - Požární zprávu
- Projekt zdravotechnických instalací
- Projekt vytápění
- Projekt elektroinstalace
- Elektroinstalace
Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 7. 9. 2017