Jednoduchý dům pro fotografa

minimalistický dům

Foto: BoysPlayNice

Fotograf Přemysl Jurča s manželkou Terezou se rozhodli postavit dům v Beskydech na Valašsku. Sluší mu prosklený ateliér i malá přístavba porostlá zelení.

Manželé oslovili své kamarády z ValArch ateliéru, kteří se na facebooku prezentují sympatickým intrem: Pohádkou o malé archipartě, která chce snižovat koncentraci límečků, kravat a špičatých bot na poli architektury. To asi hovoří za vše. Jejich úsporná webová stránka vás zase odkáže na jiné sociální sítě s příslibem, že na weby dojde taky, stále mají totiž spoustu práce – staví a navrhují.

minimalistický dům

Úzký dům se sedlovou střechou odkazuje na architekturu selských staveb. Nosná konstrukce je ze dřeva, tepelné izolace z dřevovlákna. Zastavěná plocha čítá 150 m². Foto: BoysPlayNice

Opravdová výzva

„Přemkův pozemek ve Valašské Bystřici vypadal jako pěkná mírumilovná louka pod lesem, ale klamala nás trávou. Pozemek navíc leží na rozhraní třetí a čtvrté  zóny CHKO Beskydy. I přesto, že všude kolem je původní zástavba ze 70. let 20. století, museli jsme vyvinout veliké úsilí, abychom mohli tento dům postavit. Ani orientace pozemku nebyla úplně ideální, ale nic, co bychom nezvládli,“ shodují se architekti. „Vytvořit delikátní přechod mezi socialistickou zástavbou a nedotčenou loukou nebylo vůbec jednoduché. Proto jsme zvolili z každého prvku to nejlepší. Cílem byl jednoduchý dům na pomezí zástavby a krajiny, který skýtá zázemí pro tvorbu a život majitelů. Absence oplocení jen podporuje přirozené osazení domu do okolí,“ dodávají.

Dům vyplňuje mezeru mezi chráněnou krajinou Beskyd a normalizační zástavbou obce. Zvolili jsme proto z každého prvku to nejlepší. Ze stávající výstavby urbanistické uspořádání, zejména uliční linii, z louky zase jemné křivky terénu. Louku jsme natáhli až na střechu ložnice a částečně tak setřeli hranice mezi terénem a domem.

obývací pokoj

Interiér prosvětlují velkoformátová posuvná eurookna i úzký prosklený pruh (ValArch a tesařství Jiří Jakubec) a osvětlení Hue (Philips). Dřevěné schody jsou zavěšené na stropním trámu. Barvu slunce nese křeslo Strandmon (IKEA). Foto: BoysPlayNice

kuchyň

Většina nábytku v domě je vyrobena podle autorského návrhu ateliéru. Prostor vytápějí kamna Tala (Romotop). Foto: BoysPlayNice

Dispoziční řešení

Přízemí je jasně rozděleno na společnou vstupní část, která slouží pro potřeby rodiny a zároveň jako předprostor fotografického ateliéru umístěného v podkroví. Hlavní obytný prostor je současně kuchyní, jídelnou a obývákem. Směrem do zahrady směřuje samostatné přízemní křídlo, které má louku na střeše. V něm se ukrývá ložnice a také koupelna, společná pro celý dům. Podkroví se pak dělí na poloviny. Jedna část patří ateliéru s výstupem na zelenou střechu s loukou, druhá patří zcela dětem, které mají proskleným štítem výhled do valašských kopců.

přístavek se zelenou střechou

Místo stodol a skladů na zahradní techniku tu figuruje nízká přístavba ložnice se zatravněnou střechou, na niž se vstupuje jako na terasu z fotografického ateliéru.

Venkovní prostor

Mini nádvoříčko, zahryznuté do louky, je ze západu kryté zelenou vlnou, z východu přirozeně splývá s terénem. Tady je hlavní oáza klidu a pohody celého domu, vlastně takový obýváček bez střechy,“ definují místo architekti. Ve vstupu navrhli záliv pro parkování, kterým vyrovnali první výškový rozdíl pozemku a vytvořili i jakýsi pocit soukromí tím, že polosoukromým předprostorem oddělili část soukromou. Absence oplocení, branek a bran pak opět odkazuje na okolní louky a volně plynoucí valašskou krajinu.

Text: Vanda Jesenská
Foto: BoysPlayNice

 

 

 

 

 

 

text Vanda Jesenská foto BoysPlayNice

Datum vydání: 10. 11. 2023

Edit: