Je to dřevo nebo ne?
Kdo by nemiloval dřevo? Málokdo odolá kouzlu tohoto krásného přírodního materiálu. Od jeho použití nás však často odradí potřeba dřevo udržovat, aby zůstalo krásné. Zvlášť tam, kde je vystaveno povětrnostním vlivům. Vyřešit toto dilema mohou materiály, které dřevo dokonale imitují.
Mistrem v imitacích je beton. Už jsme si zvykli, že dokáže napodobit třeba starou cihelnou či kamennou dlažbu, nebo i břidlici. Ale organický materiál, jakým je dřevo? I to zvládnou současné technologie. Z probarveného litého nebo vibrovaného betonu vznikají výrobky, které od dřeva rozpoznáte teprve po důkladném zkoumání. Formy se často vyrábějí jako otisky starých dubových prken a trámů, výrobky se ručně opracovávají a dodává se jim patina.
A na rozdíl od pravých prken si ta betonová zachovávají všechny vlastnosti tohoto tvárného materiálu. Jsou barevně stálá, odolná vůči opotřebení i rozmarům počasí, neponičí je ani olej, který na terase ukápne při grilování. A kromě očištění vodou se o ně není třeba starat. A co je určitě důležité – jsou mnohem levnější než dřevo.
Spojenectví dřeva a plastu
Kompozitní materiál, WPC nebo také dřevoplast je uměle vytvořené „dřevo“ z dřevité drtě, pilin nebo prášku, a plastu, nejlépe z PVC. Vznikne tak materiál, která má velmi věrný vzhled dřevěných prken, ale bez jeho nežádoucích vlastností. Na kompozitním prkně si nemůžete zadřít třísku, nesesychá se, je odolné vůči hnilobě… A především ho nemusíte natírat. Vlastnosti materiálu jsou dány jeho složením.
Na trhu můžete bohužel narazit na nekvalitní kompozitní materiály, které slibované vlastnosti nezaručí. Vybírejte proto od renomovaných výrobců, nechte si slibované vlastnosti doložit certifikáty. A vzhledem k tomu, že kvalitní kompozit může sloužit třeba padesát let, hodně napoví i záruka. Prodejci kvalitních materiálů jsou ochotni za své výrobky ručit po dobu 25 let.
Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 19. 10. 2018