Jaro začíná na zahradě
Březen a duben jsou ideální měsíce, kdy můžete zahradě pomoci probudit se pomalu ze zimního spánku. Tím pookřejete i vy, práce vás pěkně zahřeje a pobyt na čerstvém vzduchu vám prospěje…
Začít můžete s vysazováním stromů a keřů, sázením zeleniny, bylinek a květin, samozřejmě je pravý čas vše přihnojit, prořezat a odplevelit. Nejdůležitější jsou vaše ruce a chuť do práce, ale se šikovnými pomocníky vám to půjde ještě lépe.
KDO NESÁZÍ, NENÍ ZAHRADNÍK
Jarní období je skvělá doba pro výsadbu ovocných stromů, hlavně tzv. prostokořenných sazenic, tedy těch, které nemají kořenový bal. Ty si vysloveně libují v časném termínu výsadby. Již v průběhu března se můžete pustit do výsadby broskvoní, meruněk, mandloní, nektarinek a podobně. Koncem března začněte s výsadbou okrasných stromů – opadavých listnáčů, ořešáků nebo vinné révy. Později, začátkem dubna, je čas vysadit břízy, jehličnany a ostatní stálezelené dřeviny. Výsadbě všech stromků věnujte pečlivou pozornost, jak přípravě půdy, hnojení, zalévání, tak i prvním měsícům růstu, kdy je třeba je i důkladně a správně seříznout.
VLASTNÍ BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA?
◗ Pěstování bylinek je snadné a rychlé.
◗ Můžete je pěstovat na okenním parapetu, v interiéru i na záhonku.
◗ Nejlépe se daří pažitce, estragonu, petrželi, mátě, bazalce, dobromysli, rozmarýnu, šalvěji a tymiánu.
◗ Nesázejte je do stínu a vlhka, bylinky milují slunce.
◗ Můžete pěstovat několik druhů dohromady, jejich vůně se tak zintenzivní.
◗ Zalévejte přiměřeně, ani moc, ani málo.
◗ Na jaře bylinky – trvalky seřízněte (rozmarýna, šalvěj, tymián a saturejka).
CHLAD JIM NEVADÍ
Vysazovat můžete i keře citlivé na chlad, což jsou například třezalky nebo komule, popínavé rostliny – vistárie nebo plamének. Pokud se chcete dočkat i sladkých plodů, pak si můžete vysadit maliníky, borůvkovníky a jahodníky. Uvažujete-li o živém plotě, teď je ta pravá chvíle, aby se stačil ujmout ještě dříve, než začne suché letní období.
NO TYS TO PĚKNĚ POHNOJIL!
Důležité je i hnojení všech probouzejících se rostlin, keřů a stromů. Hnojivem se k jejich kořenům dostane okamžitě potřebná síla a výživa, kterou po zimě velmi uvítají. Můžete jim dopřát dávku dobře uleženého hnoje nebo vyzrálého kompostu. Na půdu pod korunou stromu rozprostřete organickou hmotu, abyste zabránili rychlému odpařování vody z půdy. Intenzita hnojení závisí na typu půdy, kterou na zahradě máte. V případě těžkých půd stačí hnojit stromky jednou za dva tři roky, u lehkých písčitých typů bude lépe hnojit každý rok.
ZÁHONKY TO ZAČÍNÁ
Veškerá zdravá produkce z vaší zahrádky začíná na záhoncích, které si připravíte. A s přípravou neotálejte. Hned, jak půda po zimě dostatečně vyschne, můžete začít. Půdu nejprve prokypřete motyčkou, případný první klíčící a rychle se množící plevel zlikvidujte, důkladně vytrhejte i s kořínky. Průběžně pak půdu na záhoncích kontrolujte a pravidelně plejte. Připravený záhonek uhlaďte hráběmi, vyberte všechny větší kamínky a vše, co tam nepatří.
CHCETE MÍT KRÁSNÝ TRÁVNÍK?
Pak začněte s vertikutací. Jedině tak vypěstujete zdravý zelený trávník bez mechů a plevelů. Vertikutátor pomůže z trávníku odstranit travní plsť, která ho ucpává, tráva se dusí a nepronikají do ní ani živiny, ani vláha. Vertikutátor šikovně nařeže travní drny do hloubky dvou až čtyř milimetrů a vytrhá mechy a plevel. Povrch půdy se znovu otevře a trávník může začít s rychlou regenerací po dlouhé zimě. Zdroj: Mountfield
VLASTNÍ ZELENINKA
Odměnou za důkladnou přípravu záhonku vám bude křupavá svěží zelenina. S výsevem raných druhů můžete začít už v březnu, ideálně do pařeniště nebo fóliovníku. Pokud budou příznivé podmínky, můžete do nich nasázet už předpěstovaný mladý listový salát. Choulostivé druhy zeleniny, jako například okurky, květák a rajčata, musíte nejdřív předpěstovat v truhlíku nebo květináči a teprve potom vysadit do skleníku nebo fóliovníku. S čím byste neměli otálet, je výsev brokolice a paprik – chystáte-li se na ně, pak na začátku března byl nejvyšší čas. V druhé polovině března se můžete zvesela vrhnout na venkovní výsev ředkviček, špenátu, raného salátu, hrášku, kořenové zeleniny, jarního česneku, kopru a červené řepy. Pro výsev pórku a zelí je nutné záhon důkladně pohnojit a přivápnit, se sázením cibule počkejte až na konec března.
ZÁHON PLNÝ KVĚTIN
Ani s přímým výsevem květin nemusíte otálet, začít můžete s měsíčkem, sluncovkou, černuchou nebo ostrožkou. A jedinečnou krásu zahrádce dodají všechny druhy letniček, které navíc střídavě kvetou od června až do pozdního podzimu. Nezapomeňte na růže, na konci března z nich můžete odstranit zimní ochranu a odhrábnout půdu, která zakrývala kořeny. Pokud už nehrozí silný mráz, čehož se letos asi už bát nemusíme, růže prořežte. U popínavých stačí, když odstraníte nezdravé a poničené větve. I s výsadbou nových růží můžete v březnu začít – zasaďte je ale na záhon, který je dostatečně slunný a vzdušný.
Odborná spolupráce Gardena
Datum vydání: 21. 6. 2015