Jaro kvete žlutě
Žlutá je barva naše – to je heslo většiny rostlin vykvétajících počátkem jara. Víte proč? A jak to zařídit, aby se vaše jarní zahrada rozzářila co nejvíce?
Začátkem jara se vyrojí spousta hmyzích hladovců: přezimující babočky a žluťásci, samotářské včely, čmeláčí královny a samozřejmě i včely z úlů, které probudilo jarní sluníčko. Je třeba se co nejdříve nasytit a květy rostlin jim nabízejí pyl bohatý na bílkoviny nebo sladký nektar, případně obojí. Koncem jara už bude opylujícího hmyzu spousta a každá rostlina se musí od ostatních odlišit barvou, tvarem a vůní květů, aby přilákala určité opylovače – například čmeláci si všímají zejména těch červených a modrých. Teď ale ještě stačí hmyzu nabídnout jen barvu pylu, tedy žlutou, a hmyz se s nadšením dostaví k hostině.
PRCHAVÝ ZÁBLESK
Kvetení prvních jarních rostlin nemá dlouhé trvání. Stepní druhy jsou v přírodě posléze překryty rychle rostoucími travinami, nad hajními druhy se zase zatáhne slunečník olistěných korun stromů. Proto je kvetení každého druhu rychlé a masové. Z toho budeme při výsadbách vycházet. Jako první vykouknou ze země talovíny a krokusy, někdy ještě mezi sněhem. Jejich hlízky a cibulky nejsou nijak drahé, proto si můžeme dovolit vysázet z nich pěkný koberec. Všechna zahradnictví navíc nabízejí i různé barevné varianty krokusů, takže můžeme docílit pestré mozaikovité výsadby, jakou později nabídnou třeba macešky. Oba druhy se vysazují na podzim, hlízy talovínů je dobré nejprve namočit. Talovín se dokáže množit i samovolně semeny, samozřejmě jen pokud jeho květy stihl opylit hmyz.
OKOLO VODY
Ještě před odkvětem posledních krokusů se rozvinou drobné křivatce. Dalším jarním sluníčkem pak budou prvosenky. Ty mohou ozdobit i okolí jezírka a ještě blíže vodě lze vysadit blatouchy. Komu se náš blatouch bahenní zdá pro jeho zahradu příliš plebejský, může zvolit jeho plnokvěté kultivary. Do vlhka sázíme také toulcovku americkou, které někteří zahradníci říkají kapsovec a úplně všichni ji znají pod vědeckým názvem lysichiton. Jeho květy ocení především jarní mouchy. Kvůli jejich přilákání spíše páchne, než voní. Obzvláště krásná jsou jezírka, v jejichž hladině se zrcadlí pěkná vrba. Ta velká hlavatá, na které sedávali ladovští vodníci, se asi do běžné zahrady nevejde. Naštěstí máme na výběr z mnoha druhů a kultivarů. Vrby jsou pro jarní hmyz obzvláště přitažlivé. Samčí jehnědy poskytují hojnost pylu, ty samičí zase vyrábějí více nektaru.
NEZŮSTÁVAT PŘI ZEMI
Časné jaro je také dobou největší slávy žlutě kvetoucích dřevin. Nemusí to být jen zmiňované vrby. Nejznámějším takovým keřem je zlatice převislá alias zlatý déšť. Zlatice se nejlépe vyjímá jako součást keřových výsadeb, například podél budov nebo hranic pozemku. Je možné ji ale tvarovat jako solitér na trávníku. Žlutě vykvetou i dřišťály a později především okrasné javory. Pro včely jsou kvetoucí dřeviny vynikající pastvou a pro majitele zahrady zase představují zlatavé obláčky v prostoru. Jiným způsobem, jak rozšířit svěží barvy kvetoucích rostlin do prostoru, je skalka. O vytvoření skalky se může pokusit i začátečník seznámený s dostatkem odborné literatury, nebo ji založí profesionální firma. A zatímco „pravověrní skalničkáři“ hýčkají titěrné lomikameny a vysokohorské prvosenky, běžný majitel zahrady svou skalku osází pestře kvetoucími druhy, které vytvářejí větší trsy. Mezi prvními žlutě zazáří tařičky – některé druhy vykvétají i v jiných barvách – a posléze i statné trsy zlatě zářící tařice skalní. Až později se tu prosadí i skalkové čilimníky a nakonec nizoučký kosmatec.
BARVY MAJÍ BÝT VŠUDE
Jarní výsadby se nejlépe plánují v létě, když všechno kvete, a to z altánu, terasy, prostě z místa, odkud zahradu nejraději pozorujeme. Kde jsou nejpestřejší výsadby? Bude tam něco kvést hned zjara? Že ne? A už máme místo pro podzimní sázení krokusů, narcisů a tulipánů. A co dřeviny? Není někde místo, kde by taková zlatice mohla zazářit? A skalka? Nemuseli jsme příliš dlouho čekat na první pestré květy floxů? Nenašlo by se na ní místo i pro tařičky? Opakování matka moudrosti. Proto raději zopakujme: krokusy, tulipány a další časně jarní květy nejlépe vyniknou ve větším množství. Navíc krokusy i tulipány seženeme v mnoha barvách a jednotlivé kultivary se liší i dobou kvetení. Od předjaří až do rozkvětu dalších druhů mohou na záhonech kvést nonstop.
Foto: Zdeněk Roller
Datum vydání: 1. 5. 2015