Jaký zvolit skleník?

Skleník dokáže znatelně prodloužit sezonu pěstování. Důležitý je jak jeho výběr, tak umístění.

foto Shutterstock

 

Jaký tvar?

V našich podmínkách se osvědčují skleníky s kolmou nebo téměř kolmou boční stěnou a ideálně nadvakrát lomenou střechou. Zachytí tak největší množství světla.

Typ konstrukce

Nejrozšířenější stále zůstává kovová (pozinkovaná) nebo hliníková kostra, odolná vůči působení povětrnostních podmínek. Hliníkové konstrukce mají vyšší tepelné ztráty rámu, což vám může vadit jen tehdy, pokud používáte skleník i v zimě a vytápíte ho. Dřevěné konstrukce zapadnou krásně do zahrady, ale potřebují pravidelné natírání. Existují i plastové výrobky, více se však plast využívá na výplně oken.

Sklo, nebo plast na výplně?

Mezi klady polykarbonátu patří nízká hmotnost a také nekřehne a nežloutne díky zabudování UV filtru do dvouvrstvých desek. Má i dobré tepelně izolační vlastnosti a pevnost. Sklo je dostupné v různých povrchových úpravách (nemusí být jen čiré). Jeho nevýhodou je vysoká hmotnost, křehkost, stárnutí i složitější instalace (je třeba připravit podezdívku).

Zahradní skleník z hliníkových profilů. Po celém obvodě je vložena výplň z komůrkového polykarbonátu. Je vybaven posuvnými jednokřídlými vstupními dveřmi a dvěma větracími výklopnými okny. Od 7 990 Kč. foto Hecht.

 

Klasický, či ke stěně?

Klasické skleníky mají všechny stěny skleněné. U těch ostatních nahrazuje většinou jednu – nejlépe jižní – stranu zeď domu (nebo garáže, dílny). Takový skleník využívá sálavou energii, kterou budova pohltí za slunečných dnů a posléze ji vyzařuje zpět.

Správná velikost

Záleží, co budete pěstovat a jak velký máte pozemek. Starat se o velký skleník je však náročné. Zároveň platí, že i malý skleník zvětšíte třeba přídavnými policemi nebo stoly v dřevěném či kovovém provedení.

Dobré místo

Hodně záleží na tom, zda budete zalévat konví, nebo skleník napojíte na nádrž s dešťovkou či vodovodní řad a jestli do něj chcete zavést elektřinu. Pak by měl být co nejblíže zdrojům. Hledejte takové místo, kde nebude skleník nic stínit a kde nebude vystaven poryvům větru. Pokud chcete skleník používat hlavně ve vegetačním období, zvolte orientaci severjih, máli sloužit především na jaře na předpěstování vlastní sadby a na podzim, doporučuje se orientace východzápad.

foto Shutterstock


Doplňky do skleníku:

Větrání – bez pravidelné výměny vzduchu by rostliny napadly houbové choroby. Nutné je střešní větrání z obou stran, a pokud nemáte ventilátor, otevírejte také dveře. Investovat můžete i do automatických otvíračů oken.

Vytápění – pro celoroční růst rostlin je poměrně nákladné. Oproti tomu temperování, které zajistí podmínky pro zimování druhů, jež nesnášejí mráz, je cenově příznivější. Zajímavou možností jsou speciální kabely, které zanoříte do půdy. Teplo odspodu sazenicím svědčí.

Osvětlení – pokud nemáte ideální orientaci skleníku, investujte do osvětlení. Nedostatek světla vede k vytahování pěstovaných rostlin.

Stínění – v horkém létě předejdete žaluziemi, rohožemi či sítěmi popálení rostlin. Skla lze také natřít speciálními barvami, které na podzim umyjete.

Závlaha – určitě oceníte automatickou kapkovou závlahu, která šetří vodu, váš čas i práci. Navíc listy zůstávají suché, a tak se uvnitř méně šíří houbové choroby.


 

 

text redakce, foto Shutterstock a se souhlasem firmy Hecht

 

Datum vydání: 16. 6. 2021

Edit: