Jakou vybrat krytinu?

Ač víme, že kvalita střechy nezáleží jen na kvalitě střešní krytiny, ale zejména na správném návrhu a provedení střešního pláště, přece jen nejvíce pozornosti věnujeme právě výběru krytiny. Ta navíc určuje, jak bude dům vypadat, jak se nám bude líbit.

Estetická stránka výběru je však individuální záležitostí. Poradit můžeme jen to, abyste při volbě střešní krytiny brali ohled na ráz krajiny, obce a především bezprostředního okolí a samotného domu. I u střechy většinou platí, že méně je více, a vyplatí se spíše umírněnost, jednoduchost. A to nejen z architektonického hlediska, ale i z hlediska nákladů na její realizaci i nákladů provozních, jak jsme se snažili vysvětlit v předchozím článku.

1

2

13

Rovný tvar, klasické zbarvení a hedvábně lesklý povrch betonové střešní tašky BRAMAC Tegalit skvěle ladí se vzhledem moderních staveb a zároveň zvýrazňuje konstrukční prvky ze skla a dřeva. Povrchová úprava Protector zajišťuje odolnost proti oděru, barevnou stálost i lepší odolnost proti znečištění střechy.

Co je důležité

Jaká střešní krytina bude střechu krýt, musí být jasné již ve fázi projektu, musí se jí přizpůsobit jak tvarové řešení střechy, tak konstrukce. Anebo pokud trváte na určitém tvaru střechy, je podle toho třeba zvolit vhodnou krytinu a navrhnout odpovídající konstrukci. Pro výběr krytiny je totiž nejdůležitější sklon střechy a její členitost. Dalším důležitým kritériem výběru je tíha krytiny, tedy jak hodně zatíží střešní krov. To je důležité zejména při rekonstrukcích. Z tohoto pohledu rozlišujeme krytiny lehké a těžké. Pro funkčnost a životnost střešní krytiny je důležitá správná realizace, výrobci v záručních podmínkách deklarují, zda musí být krytina odvětrávána, často i přesněji vymezují způsob a materiály použité ve skladbě střechy. K tomu nabízejí v rámci střešního systému potřebné prvky, jako jsou odvětrávací tašky, pásy, mřížky. Je proto třeba záručním podmínkám výrobce krytiny věnovat pozornost a dbát na jejich dodržení při realizaci.

4

Vláknocementová střešní krytina CEMBRIT Anglický obdélník je výrobek na bázi cementu, buničiny a umělých vláken se speciální povrchovou úpravou pro zvýšení její životnosti a odolnosti. Anglický obdélník prochází v průběhu výroby několikastupňovým barvením, při kterém se na ni nanáší pigmentové cementové pasty a transparentní vrstvy. Díky tomu získává moderní, přírodní a přirozený vzhled.

5

Falcované šindele PREFA spojují osvědčený kosočtvercový tvar s moderními vlastnostmi high-tech materiálu z hliníku, najdou uplatnění jak při rekonstrukci starších objektů, tak v moderní architektuře. PREFA Aluminiumprodukte

Těžké krytiny

Pálené tašky i jejich mladší sestry – tašky betonové jsou sice pro krov největší zátěží, přesto se však s nimi setkáváme nejčastěji. Kromě toho, že se jedná o tradiční krytiny, lákají vysokou odolností, dlouhou životností, dobrými tepelně i zvukově izolačními vlastnostmi, prodyšností či schopností akumulovat teplo. Díky široké nabídce tvarů nacházejí uplatnění i v moderní architektuře. Pálené a betonové tašky jsou vhodné pro střechy o sklonu od 22°, některé typy betonových tašek zvládnou i sklony ještě nižší, dokonce až 7°. Ač jsou betonové tašky obecně o něco těžší, rozdíl je velmi malý a záleží především na konkrétním tvaru. Hmotnost na metr čtvereční se pohybuje od 40 kg do 80 kg.

6

7

Lehká bitumenová deska ONDULINE Tile s povrchem imitujícím skládanou krytinu je vzhledem k hmotnosti vhodná i na dřevostavby. Je snadné ji pokládat a také se snadno demontuje. Na desce jsou čtyři tmavé pásy po 45,7 cm, které vytvářejí efektní stínování. Rozměr desky 195 x 96 cm.

8

9

Falcované tašky PREFA Aluminiumprodukte patří s pouhými 2,3 kg/m2 k nejlehčím a zároveň nejstabilnějším střešním materiálům vůbec. Pouhými čtyřmi taškami lze pokrýt celý čtvereční metr plochy střechy. Osm standardních barev PREFA a rozsáhlý program příslušenství poskytují vizuálně atraktivní a extrémně trvanlivé střechy. PREFA Aluminiumprodukte

Lehké krytiny

Nejlehčími krytinami jsou krytiny plechové, z nichž je nejlehčí hliník (2–3 kg/m2). Kromě hmotnosti je výhodou těchto krytin jejich tvárnost a možnost pokrývat střechy o extrémně nízkých sklonech a v těch nejnáročnějších klimatických podmínkách. Dovolují použití i na fasádu. Nejpoužívanějším materiálem je ocel upravovaná tak, aby se zamezilo korozi a prodloužila se její životnost, nejčastěji žárovým pozinkováním, nebo lakováním či nanesením vrstvy plastu již ve výrobě. Tyto úpravy by měly zajistit alespoň patnáct let bez nutnosti krytinu natírat. Zcela bezúdržbový a přitom neměnící svůj vzhled je hliník, navíc je extrémně lehký a odolný. Měď a titanzinek také nevyžadují údržbu, časem získají ochrannou patinu, avšak jsou cenově nejnáročnější.
Plechové krytiny se obvykle pokládají plošně, v posledních letech však získávají na oblibě plechové šablony imitující tvarem i povrchovou úpravou klasické tašky či šindele. Je tak možné spojit klasický vzhled s výhodami lehké krytiny. Jisté obavy panují před hlučností plechových krytin. Hluku dopadajícího deště se však obávat nemusíme, od krytiny nás dělí vrstvy střešního pláště a chrání nás i akusticky. Navíc některé plechové krytiny mají speciální protihlukovou úpravu.
Mezi lehké krytiny patří i nováček v tomto oboru, plast. Se svou hmotností zhruba 7 kg/m2 se uplatňuje při rekonstrukcích, kde dokáže imitovat drahé přírodní krytiny, jako je břidlice a dřevěný šindel.

10

11

12

Střešní krytiny MEDITERRAN produktové řady Danubia® se vyrábějí z barveného betonu s vysokou pevností a povrchovou úpravou v barvách: cihlově červená, višňově červená, hnědá a antracit. Výraznější intenzitu a sytost barvy nabízejí tašky MEDITERRAN s povrchovou úpravou EVO.

Zlatá střední cesta

Vláknocementové krytiny se svou hmotností mezi 12 až 21 kg/m2 řadí spíše k lehčím krytinám a jsou proto velmi vyhledávané při rekonstrukcích, nacházejí však uplatnění u novostaveb. Na rozdíl od svých předchůdkyň – azbestocementových krytin a eternitu jsou zdravotně zcela nezávadné. Uplatní se na střechách se sklonem 15° až 20° v podobě buď skládaných šablon různých tvarů nebo jako vlnité velkoformátové tabule. Výhodou je možnost použít vláknocementovou krytinu i k obkladu štítů a fasád. Nevýhodou je jejich křehkost – střecha není pochozí, a proto se obtížněji opravuje. Široký sortiment doplňků včetně lávek a stupaček, které pohyb po střeše umožňují, tuto nevýhodu odstraňuje.
Mezi lehčí střešní krytiny, vážící od 9 do 12 kg/m2, se řadí též asfaltové (bitumenové) šindele. Skládají se z nosné vložky, upraveného asfaltu a kamenného posypu. Na kvalitě všech těchto složek záleží, jaká bude životnost krytiny, proto je třeba vybírat jen kvalitní produkty. Velkou výhodou je tvárnost asfaltových šindelů, díky níž je možné řešit i velmi složité tvary střech, a to již od sklonu 9,5°.

14

Ventilační turbíny dokáží odvětrat velké množství vzduchu ze střešního pláště nebo z celého půdního prostoru, a to i bez elektrického proudu. Jsou vhodné pro šikmé i ploché střechy. Odvádějí tak vlhkost a v letních měsících zamezují přehřátí střešního pláště. HPI-CZ

15

092_097_Strecha+krytiny

Moderní drážková taška TONDACH Stodo s hlubokým dvojitým drážkováním, které vytváří velmi odolnou ochranu proti povětrnostním vlivům a současně umožňuje posun o 40 mm. V líci je opatřena jedním středním plochým žlábkem, a tak po položení vytváří jemnou a klidnou strukturu střešní plochy.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 15. 11. 2016

Edit: