Jaké tam dáme dveře?
Otázka, kterou často řeší majitelé nového domu či bytu… Ale zorientovat se v současné široké nabídce a vědět, podle čeho se při výběru rozhodovat, není snadné. I bez dlouhého přemýšlení je ale jedno jasné – dveře by měly do interiéru dokonale „zapadnout“. Pokud jejich výběr nenecháte na architektovi, je to jen na vás.
Interiérové dveře používáme každý den, musí tedy především dobře fungovat a být trvanlivé, něco vydržet. To platí i o zárubních, které by navíc měly být s dveřmi v harmonii, hodit se k nim. Někdy mohou dokonce i zvýraznit design samotných dveří – mohou být ze stejného materiálu i ve stejném vzoru, jako je povrch dveří nebo s nimi naopak kontrastovat. Jinou volbou jsou bezfalcové dveře, jejichž skryté panty umožňují zapuštění dveřního křídla zároveň s rovinou stěny. Možností jsou i posuvné dveře – buď po stěně, nebo zasouvací do stavebního pouzdra.
Jakou povrchovou úpravu?
To je citlivé téma. Dekor a barva dveří, které si zvolíte, vtisknou jednou provždy charakter celé místnosti. Než se rozhodnete, uvědomte si, jak vypadá váš interiér – hodí se do něho dveře barvou, povrchovou strukturou a designem? Nejsou příliš akcentní, nemáte pocit, že vás něčím ruší? A nezapomeňte se také mrknout na podlahu – hodí s i k ní?
Milovníci čistě přírodních materiálů se určitě rozhodnou pro dveře z masivního dřeva nebo dýhované, pokryté vrstvou přírodního dřeva – tato řešení bývají nejdražší. Naopak nejlevnějším povrchem dveří bývá lakovaný, kdy se vzor tiskne přímo na povrch MDF. Jiným řešením je dýha a její kombinace a imitace či laminát. Dýha je trochu náročná na ošetřování, zejména máte-li doma malé děti nebo domácí zvířata, která se mohou na povrchu dveří podepsat.
Co odolává lépe?
Odolnější variantou je takzvaný CPL laminát (je vyrobený z několika vrstev papíru s vysoce kvalitním melaminovým povrchem CPL – Continuous Pressed Laminates). Vydrží totiž mechanický nápor, nevybledne a je vodě odolný. Prodává se buď v hladké variantě nebo v 3D vzhledu, který dokonale imituje strukturu dřeva. Podobné vlastnosti jako CPL laminát mají třeba i hladká PVC fólie nebo plastický 3D polypropylen.
Ale těmito technickými detaily se většinou zabývat nemusíte, pokud budete mít štěstí na schopného prodejce interiérových dveří, vybere vám dokonalé dveře přímo na míru vašemu interiéru – zohlední všechny vaše požadavky na jejich trvanlivost, funkčnost i údržbu. Měl by vám také vysvětlit a popsat, jakou technologií byly dveře vyrobeny – možná zmíní tzv. ztuženou papírovou voštinu (nejrozšířenější a nejprodávanější technologie, je lehká a dveře z ní jsou pohodlné na obsluhu) nebo odlehčenou DTD dřevotřísku (dřevotřísková deska, která je pevnější a lépe hlukově izoluje) – v obou případech jde o velmi základní materiál. Za kvalitnější a modernější se považují tzv. rámové dveře, ty mají rám z masivu nebo MDF (stabilní a pevná, středně tvrdá dřevovláknitá deska) a do něho vsazenou výplň, hrany jsou oblé.
Datum vydání: 9. 6. 2015