Jaké dveře nosí interiér
Vnitřní dveře se opět těší zasloužené pozornosti. Kromě toho, že plní své klasické poslání, mohou se stát důležitým designovým prvkem interiéru a lze je dokonale sladit s ostatním vybavením a celkovým stylem.
V obytných interiérech se oblibě těší především jednokřídlé vpravo či vlevo otočné dveře, k jejichž výrobě se dnes používají nejrůznější materiály a jejich kombinace.
JAK VOLIT TY SPRÁVNÉ
Dveře by měly ladit nejen s podlahou, ale samozřejmě také s vybavením interiéru. Při rozhodování, jaké interiérové dveře si pořídíme, však nesmíme pouštět ze zřetele ani poslání dveří, které se u různých místností liší. Rozhodování, jaké dveře vybrat do obývacího pokoje, ložnice, hygienických místností… nám usnadňují výrobci, kteří nabízejí ucelené série jednoho typu dveří. Pokud si ale necháme dveře vyrobit na zakázku, měli bychom si uvědomit, že plné dveře se používají především tam, kde chceme mít zrakově a světelně oddělený prostor. To znamená u pracoven, ložnic, ale také u šaten, spíží, komor, technických místností, dále koupelen, WC či garáží, sklepů a dílen. Prosklené dveře se používají hlavně mezi prostory, které chceme více prosvětlit, opticky zvětšit nebo je mít pod zrakovým dohledem. Jsou to dveře oddělující zádveří, chodby, schodiště. Dále jsou to obytné místnosti – dětské pokoje, kuchyně, jídelna či obývací pokoj.
VYBERME SPRÁVNÝ RÁM
Nepostradatelnou součástí otočných dveří (s výjimkou dveří, které jsou zakomponovány do stěny ze stejného materiálu) je zárubeň nesoucí jejich tíhu. Její součástí jsou závěsy a těsnicí profi ly. Značné oblibě se dnes těší zárubně obložkové. Výrobním materiálem je v jejich případě nejčastěji dřevotříska, kterou lze dobře tvarovat, a to i do zaoblených hran. Výhodou tohoto materiálu rovněž je, že dobře odolává vlhkosti, a tak mu neublíží ani vlhké prostředí novostaveb, ani vyloženě mokré provozy, jako je koupelna, případně prádelna. Další předností obložkových zárubní je i jejich rychlá a čistá instalace. Velmi elegantní řešení a čistý design představují bezpolodrážkové neboli bezfalcové zárubně. Na rozdíl od dveří falcových – polodrážkových – jsou charakteristické tím, že na zárubeň doléhají zcela přesně a bez jakéhokoliv přesahu, a tak jsou s ní v jedné rovině. Nevýhodou tohoto typu zárubní je pouze to, že jejich instalace není snadná a nesprávně provedená montáž může způsobit vážné závady. Třetím typem zárubně je takzvaná skrytá zárubeň, jejíž obrys je v jedné rovině se stěnou, v níž je osazena. Jedná se o obloukovou zárubeň specifické konstrukce, určenou pro bezpolodrážkové dveře se skrytými závěsy. Její součástí je tzv. kontrazárubeň z kovového profilu, kterou je třeba osadit již při hrubé stavbě, což vyžaduje značnou přesnost. Při výběru dveří a zárubní je třeba dodržet jedno základní pravidlo: Dveře a zárubně by měly mít stejnou povrchovou úpravu či naopak vytvářet kontrast.
Souhra dveří a kování
Nevyvíjejí se však pouze samotné dveře, ale i kování, a prohlubuje se jejich vzájemná souhra. Dveřní komplety mají často kování integrované. Prvky použité na dveřním křídle a kování se často prolínají do celého interiéru a stávají se jednotícím prvkem. Nejde však pouze o vzhled kování, zdokonaluje se i jeho konstrukční řešení. Kování jsou dnes vybavena systémem tichých tlačných pružin zajišťujících v kombinaci s magnetickým zámkem snadný a bezhlučný chod. Značně se prodloužila i životnost kování.
DVEŘNÍ KŘÍDLO
Bohaté možnosti výběru se nám nabízejí i v případě dveřního křídla. Standard v soudobých interiérech reprezentují dveře, jejichž obvod tvoří rám z masivního dřeva a jádro výplň z dřevotřískových lamel. Dveře s vyšší hmotností mají jádro ze spřažených dřevotřískových desek. Do stylových interiérů jsou vhodné takzvané kazetové dveře. Obvykle je tvoří rám se dvěma podélnými a třemi či čtyřmi svislými vlysy. Coby výplně slouží rozmanité materiály, nejčastěji však sklo. V moderních interiérech můžeme často spatřit dveře celoskleněné – vyrobené z nerozbitného kaleného skla. Můžeme se však rozhodnout i pro dveře z masivního dřeva, které se však již stejně jako například okenní rámy nevyrábějí z celistvého kusu dřeva. Opět jde o dveře ze tří vrstev, kde tu prostřední – jádro – tvoří špalíčky z masivu.
Současný hit – sklo
Stále oblíbenějším materiálem používaným k výrobě dveří je sklo. Satinované, mléčné, grafosklo – každý si může vybrat podle svého vkusu. Nejde již pouze o výplně, dveře mohou být celoskleněné – zarámované nebo bez rámu. Při volbě skla je třeba jednoznačně dát přednost kalenému sklu, které je téměř nerozbitné. Pro výplň dveří se používá jednovrstvé kalené sklo o tloušťce 5 mm, pro satinované a čiré celoskleněné dveře je potřeba kalené sklo o tloušťce 8 mm a pro celoskleněné dveře z grafoskla sendvičové kalené sklo o tloušťce 9 – 9,5 mm.
POVRCHOVÁ ÚPRAVA
Povrchová úprava dveří se odvíjí od částky, kterou jsme se rozhodli do nich investovat. V případě, že dáme přednost dveřím cenově méně nákladným, lze doporučit fólii. Její výhodou je, že se vyrábí v různých dekorech – od přírodních až po moderní. Nevýhodou zase naopak to, že disponuje pouze základní odolností proti mechanickému poškození. Podstatně odolnější variantu představuje CPL laminátový povrch, v jehož případě nehrozí poškození od dětí ani od domácích mazlíčků. Stejně dobře tyto dveře v klima úpravě odolávají i vlhkosti, takže jsou vhodné i do koupelen či kuchyní, a slunečnímu záření, které nezpůsobuje jejich vyblednutí. Na údržbu jsou nenáročné – lze je čistit běžnými čisticími prostředky. Pak již následují strukturované povrchy, jež v první řadě reprezentuje přírodní dýha, kterou tvoří slabá vrstva přírodního dřeva potažená tenkou vrstvou transparentního UV laku. Vzhledem k tomu, že jde o přírodní materiál, může vlivem slunečního záření měnit svůj odstín. Navíc nejde zajistit zcela identickou barvu a vzhled dveří, zárubní a rámečků, neboť se jedná o přírodní produkt. Právě to ale z každých dýhovaných dveří tvoří originál. Strukturované umělé povrchy naopak garantují barevnou stálost a odolnost proti mechanickému poškození a svým třetím rozměrem působí dojmem přírodního dřeva.
Projdou i dlouháni
Ještě v nedávné minulosti nejvyšší dveře, které jste sehnali, měřily 192 cm, a nejenže jimi neprošli dlouháni, ale v interiérech s vysokými stropy působily značně trpasličím dojmem. V současnosti se u nás vyrábějí dveře různých šířek (60, 70, 80 i 90 cm), a naštěstí i výšek. Součástí standardního sortimentu řady výrobců jsou již i dveře s průchozí výškou 210 cm.
SOUČASNÉ TRENDY
Je to především tvarová čistota, hladké plochy, prostě jednoduchost, která neruší. K bezfalcovým dveřím splývajícím v jedné rovině se zárubněmi nejnověji přidali designéři další hladký detail – zapuštěné rámečky dveří s prosklením. Jedná se o řemeslný detail, který kromě estetické funkce má i praktické výhody. Za vystouplý rámeček prosklení jste občas zachytili třeba košilí. Co se týče barev, in – jak se říká, je v současnosti bílá. Její velkou předností je nekonfliktnost a naopak schopnost nechat vyniknout designovým prvkům v okolí. Dveře bílé barvy mohou mít i decentní dřevinový potisk ve tvaru pruhů, proužků nebo třeba kostiček. Módní jsou však i přírodní dekory, a to ne pouze imitace dřeva a kamene, ale i kovů, betonu a podobně. V oblasti trendů se stále udržují dveře přímo opláštěné hliníkem nebo jiným kovem. Výrobci interiérových dveří usilují i o jejich větší praktičnost. Některé dveře mají unikátní rámovou konstrukci, která se běžně používá u dveří vchodových. U interiérových dveří umožňuje měnit jednotlivé díly tak, že se do nich například vsadí díl s výklopnými háčky nebo závěsovým profi lem, a tak se promění ve věšák. Místo se ale ušetří i tak, že se do nich vsadí malá odkládací plocha nebo zrcadlo. Všechny tyto varianty ocení především majitelé malých bytů.
Datum vydání: 23. 5. 2015