Jak zvítězit v boji s prachem
O úspěchu v bitvách rozhoduje největší měrou kvalita a síla výzbroje. Nečistotám je tím nejsilnějším nepřítelem centrální vysavač, protože i ty nejmenší částečky prachu vyžene pryč z domu. Navíc úklid usnadní a zpříjemní.
Centrální vysavač má tělo s motorem, filtrem a odpadní nádobou umístěné mimo obytné místnosti, v garáži, technické místnosti či ve sklepě, v krajním případě ve skříni či kuchyňské lince. Vysáváme tak, že připojíme hadici k zásuvce umístěné na vhodném místě, ze kterého obsáhneme desítky metrů čtverečních, obvykle celé patro rodinného domu. Na zásuvku je napojeno speciální plastové potrubí, kterým se nečistoty dostanou do centrální jednotky. Nemusíme tedy při luxování vláčet s sebou celý přístroj. Logicky tedy může být těžší, větší, tím i výkonnější než přenosný vysavač. To je síla, o které jsme se zmínili v úvodu.
HLAVNÍ JE ČISTOTA
Ani vysoká efektivita úklidu, ani jeho snadnost nejsou možná těmi nejdůležitějšími přednostmi centrálních vysavačů. Snad nejvýznamnější je fakt, že nasávaný vzduch není vyfukován do místnosti, ale z centrální jednotky přímo do venkovního prostředí. Domácnost se tak zbaví i těch nejmenších prachových částic. Centrální vysavače mohou proto významně pomoci alergikům. Uvědomme si, že přenosný vysavač, byť vybavený kaskádou výkonných filtrů, přece jen určité množství malých částeček prachu do místnosti vrátí a prach zároveň zvíří. Navíc čím jsou tyto filtry účinnější, tím větší překážku kladou motoru, tedy snižují jeho výkon. Centrální vysavač nemusí ztrácet tolik své síly, stačí filtrovat vzduch na běžnou úroveň venkovního. Neznamená to však, že nemusí být účinným filtrem vybaven, vždyť přece nesmíme zbytečně znečišťovat ovzduší. Kvalitní filtry pracují s více než 97% účinností a dokáží oddělit částice velikosti od 0,3 mikronu. Filtr musí být nejen účinný, ale zároveň by měl být řešen tak, aby vysavač pracoval bez ohledu na stupeň naplnění prachem a nečistotami stále na plný výkon a s konstantní účinností. Takto pracují zejména filtry cyklonové, které využívají odstředivé síly. Těžší částice propadávají na dno nádrže, na stěnách filtru se pak udržuje jen minimum těch nejlehčích nečistot. Pohyblivé filtry navíc po každém vysávání nečistoty automaticky oklepnou. Z uživatelského hlediska je důležitá i snadnost čištění a výměny filtru.
JAK VYBÍRAT?
Tak jako u každého vysavače je důležitý výkon, a to nejlépe při co nejmenším možném příkonu, abychom šetřili elektrickou energii. Z hlediska uživatele je však důležitá skutečná sací síla a tah vysavače. Ty záleží nejen na síle samotného motoru, ale na konstrukčním provedení celého systému. Spolehlivější jsou motory s nezávislým chlazením, tzv. bypass, které se nechladí přímo nasávaným vzduchem, ale zvláštním chladicím okruhem, který přivádí k motoru vzduch z místnosti, kde je centrální jednotka umístěna. Jsou cenově náročnější, vyšší cenu však vyváží jejich delší životnost. Sací výkon se udává v airwattech, což je součin podtlaku (kPa) a průtoku (m3/s) následně násobený určitou konstantou. Je lépe ptát se na skutečnou sací sílu, sací podtlak, který se měří u ústí sání, tedy zásuvky hadice. Vyhovující by měla být hodnota blížící se 3000 mm vodního sloupce (30 kPa). Pak si můžete být jisti, že centrální vysavač zbaví koberec nebo křeslo i těch hluboko zabořených částic. Další důležitou veličinou je objemový průtok vzduchu udávaný v litrech za sekundu, který má na starosti potřebný tah. Výkonný centrální vysavač by měl dosáhnout hodnoty nad 55 l/s. Nečistoty potrubím proletí jako blesk a nebudou se zde usazovat. Obecně čím vyšší sací výkon, sací podtlak i průtok vzduchu, tím lépe, avšak samozřejmě s ohledem na velikost vysávané plochy a složitost systému. Pro běžnou domácnost stačí jedna až dvě zásuvky. A zejména je potřeba si uvědomit, že nevybíráte jen agregát, ale celý systém, tedy i rozvody. Je proto třeba vybírat především spolehlivou firmu s dobrými referencemi, která provede návrh i instalaci, nejlépe vlastními zaměstnanci. Bude tak zodpovídat za kvalitu celé dodávky a bude jasné, kam směrovat případnou reklamaci. A nezapomeňme ani na hlučnost. Silné agregáty sice nepracují tak tiše jako jejich přenosní kolegové, obvykle je však máme umístěné tak, že nám vyšší hlučnost nevadí, a centrální vysávání je proto de facto bezhlučné.
CO VŠECHNO UMÍ?
Řekli jsme, že centrální vysavač tvoří agregát, hadice a potrubní rozvody. To je však jen základ. Můžeme zvolit i vyšší úroveň komfortu. Jednak si můžeme vybrat z mnoha nástavců na hadici – na koberce, rovné povrchy, žaluzie i záclony, utírání prachu, turbokartáče umožňující odstranění chlupů, dokonce existují nástavce, kterými můžeme ošetřit srst našich mazlíčků. To vyžaduje regulovatelný výkon, který je však u kvalitních centrálních vysavačů samozřejmostí. Vynikajícím pomocníkem je hadice ve zdi, respektive v trubním rozvodu, kterou vytáhnete jen na takovou délku, kterou zrovna potřebujete. Je to však již nákladnější záležitost. K základní ceně, která se pohybuje kolem 30 000 Kč, počítejte zhruba 14 000 Kč navíc. Levnější, ale přesto velmi šikov- nou pomocnicí je samonavíjecí hadice v samostatném boxu, která se umístí tam, kde nejčastěji uklízíte, například do kuchyňské linky či do garáže. V kuchyni je pak další oblíbenou pomocnicí vysávací štěrbina, otvor nainstalovaný u podlahy v kuchyňské skříňce. Je v neustálé pohotovosti zhltnout nečistoty – stačí přisunout a dotekem nohy sepnout spínač. Anebo si můžete pořídit zásuvku přímo pod pracovní desku. Povytáhnete ji jednoduše rukou a smetete do ní drobky z linky. Rozdílnou úroveň komfortu je možné volit i v obsluze. Nejjednodušší typy nás o svém provozním stavu nijak neinformují, komunikativnější nás pomocí LED diod nebo LCD displejů informují o potřebě vyměnit filtr či provést údržbu motoru apod. Některé zasílají tyto informace bezdrátově až do rukojeti vysavačové hadice, tedy přímo k ruce uživatele. Centrální vysavače jsou obvykle určeny jen pro vysávání suchých nečistot, pokud je chceme používat i k čištění koberců či vytírání, je možné si pořídit kombinované vysavače zachytávající vodu do velké nádoby, kterou je třeba po každém použití vyprázdnit. Dokonalejší jsou splachovací vysavače, které automaticky vypustí vodu do kanalizace. Taková instalace nás však přijde zhruba na 70 000 Kč. V obou případech je ale nutné nechat po vysávání vody běžet přístroj na prázdno, aby se hadice i potrubí dokonale vysušily. Jiným řešením, jak vysávat vodu, je takzvaný separátor, který zabrání průniku vody do potrubí. Může sloužit k vysávání jemného prachu a popela z krbu. Tímto způsobem se však ztrácí výhoda jednoduché manipulace pouze s hadicí.
KAM S NÍM?
Nejsnadnější a tím i nejlevnější pořídit si systém centrálního vysávání do novostavby ve stadiu provádění ostatních běžných instalací. Můžeme tak volit nejvhodnější trasy potrubí. Pokud nemáme v té době dostatek financí, je možné připravit pouze rozvody a zásuvky, což by mělo vyjít pouze na několik tisíc korun. Sací agregát, který je nejdražší položkou, jeho cena začíná zhruba na 15 000 Kč, můžeme pořídit kdykoliv později. Ale ani v tom případě, že již bydlíme, nemusíme zoufat. I do staršího domu je možné instalovat centrální vysavač. Někdy se cesta pro potrubí najde snadno, může se vést již nepoužívaným komínem či světlíkem, jindy je realizace obtížnější, obvykle se však cenově přijatelné řešení najde.
Datum vydání: 18. 10. 2015