Jak žije moderní větrný mlynář

Pořízení historického objektu a zároveň místní dominanty bylo pro dnešního majitele nejen osudové, ale také dost náročné.

Architekt David Kotek objevil větrné návrší v okolí Ostravy před lety při svých výletech na kole. Jeho nepřehlédnutelná dominanta – bývalý větrný mlýn – ho přitahovala jako magnet. Při jedné ze svých cest tu zastihl majitele a během hovoru vyšlo najevo, že potomci o zchátralý mlýn holandského typu do budoucna nemají zájem. V následujícím období se tedy David Kotek snažil dát majitelům cenovou nabídku, ale k žádné dohodě nedošlo a on svůj sen o životě v tomto kousku krajiny nakonec opustil. Osud měl ale jiné plány. Jeden Davidův spolupracovník se znal s majitelem mlýna, jemuž tento historický objekt nebyl lhostejný a přál si, aby se dostal do dobrých rukou člověka, který k němu bude mít vztah. Známý se za Davida přimluvil a po všech peripetiích se mladý architekt konečně stal novým vlastníkem větrného mlýna.

opravený mlýn

Válcovou budovu větrného mlýna nechal nynější majitel opravit a opatřit novou střechou. Foto: Ing. arch. David Kotek

V té chvíli ale zdaleka nebylo vyhráno, jelikož objekt byl velmi zchátralý, například až v metr silné zdi zely velké praskliny. Záchrana původní stavby se nemohla obejít bez rozsáhlé rekonstrukce. David Kotek, architekt a majitel Projektstudia, si naštěstí díky své profesi, zkušenostem, ale také velké porci pevné vůle a houževnatosti dokázal poradit.

Mezi jednotlivými objekty novostavby rodinného domu vznikla zákoutí chráněná před větrem. Foto: Ing. arch. David Kotek

Mlýn a nové přístavby

Jako nový majitel se architekt rozhodl maximálně zachovat historické prvky i původní materiály. Třeba kameny nalezené během stavebních prací využil k výstavbě zídek nebo dlažeb v okolí domu. Kromě náročné a nákladné rekonstrukce vlastního objektu mlýna nechal David zbourat novodobější a již nefunkční přístavbu, z níž zůstal zachován jen sklep. Místo ní nechal postavit nový dům rozdělený do tří samostatných objektů, které slouží k životu jeho rodině a splňují všechny požadavky na pohodlné bydlení. To vše realizoval s úctou a respektem k původní budově.

Měřítko moderní zděné novostavby přízemního obytného domu se sedlovými střechami a neobvyklým hvězdicovým půdorysem přizpůsobil autor projektu a zároveň majitel tak, aby bílý kamenný mlýn zůstal dominantou. S ohledem na místní povětrnostní podmínky pokrývá provětrávanou fasádu novostaveb štípaný šindel a jejich jednotlivé výběžky mezi sebou vytvářejí prostory chráněné před větrem i pohledy zvenčí.

Získáním a možností opravy větrného mlýna se mi splnil sen. Snažil jsem se k rekonstrukci historického objektu, jemuž v minulosti dokonce hrozilo zbourání, přistupovat s pokorou a respektem a zachovat maximum původních prvků i materiálů. Spolupracoval jsem s řadou specialistů a podařilo se nám mlýn zachránit a dát mu novou náplň – vybudoval jsem zde domov pro svoji rodinu.”

Soběstačné technologie

Dům získal po rekonstrukci vlastní studnu, využívá ohřev vody solárními panely a spotřebu elektrické energie mimo špičku se snaží pokrýt pomocí fotovoltaických panelů. Vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo a místo kanalizace byla vybudována kořenová čistička odpadních vod. Část dešťové vody se nechává vsakovat, část je zavedena do retenční nádrže se vsakováním přebytečného množství. Původní koncepce počítala s bydlením pro šestičlennou rodinu a nechává také možnost samostatného bydlení pro prarodiče.

Historický mlýn válcového tvaru s nově opravenou střechou je rozdělen do tří podlaží a dnes ho obývá Davidův nejstarší syn. Patra jsou přístupná černými ocelovými mlynářskými schody, které šetří půdorysnou plochu a jsou velmi stabilní. Interiér obytné části je navržen jednoduše, aby byl maximálně funkční a nenáročný na údržbu. Kuchyňská linka je vyrobena na míru, vnitřní stěny jsou obloženy dřevěnou překližkou. Po překonání mnoha překážek dokázal architekt David Kotek zachránit starobylý mlýn a vybudovat pro svou rodinu příjemný a originální domov.

Text: Dita Fingerlandová
Foto: Ing. arch. David Kotek

 

Datum vydání: 13. 11. 2023

Edit: