Jak zavést světlo do podkroví

Bez ohledu na zvolený způsob větrání podkrovního prostoru je jasná jedna věc: Aby se v podkroví dobře bydlelo, je potřeba v něm zajistit dostatek světla. To ale může být v šikmých prostorách problém.

Nejčastějším řešením jsou v tomto případě okna – buď střešní, nebo vikýřová. Rozhodnutí, kterou variantu zvolit, bývá často výsledkem kombinace přání majitelů a technických možností budovy. Je dobré vědět, že střešní okna přivádějí do interiéru dvakrát více denního světla než ta svislá. Také pro ně však platí, že by měla být navržena tak, aby dovnitř přiváděla světlo rovnoměrně a umožňovala efektivní provětrávání interiéru. Optimálním prosvětlením celého domu dosáhnete také úspory energie: Spotřeba elektřiny na svícení vám klesne přibližně o 30 procent. A sluneční svit z jižních oken vám sníží i náklady na vytápění.

Dům s vikýřem

Vikýř vám spolehlivě prosvětlí obytné podkroví a mírně zvětší vnitřní prostor. Okno na míru Natura 68 ze dřeva meranti. Foto: Vekra

Pokud máte rozsáhlejší nebo komplikovanější podkroví a do některých prostor se nedostanou střešní okna, pomohou vám světlíky či tubusové světlovody.

Světlo z tubusu

Světelný výkon tubusových světlovodů vás mile překvapí! Vyplatí se ovšem vsadit na kvalitu, protože rozdíly jsou značné: jak v provedení střešního prosklení a tubusu, tak i v materiálu stropního difuzéru. Právě na něm záleží, jestli je denní světlo přenášeno do interiéru s věrným (přirozeným) podáním barev. Kvalitní rozptyl denního světla v interiéru zajistí difuzér ze solnodraselného, prizmatického nebo mléčného skla. Rozhodně doporučujeme pevný tubus (s hladkým povrchem), který odrazí do interiéru podstatně více denního světla než flexibilní (s vlnitým povrchem). Pevný tubus tvoří tenkostěnný válcovaný hliník s odrazivou vnitřní vrstvou. Ta by měla být polymerická.

světlovod s odvětráváním

Názorná ukázka instalace světlovodu s odvětráváním do šikmé střechy: vlevo světlovod Solatube, vpravo odvětrávací ventilační sada. Foto: Solatube

Nejlepší odrazivost vykazuje polymerický odrazný film 3M (podle měření VUT z roku 2018 až 99,8 %), srovnatelný s ním je tzv. superreflexní povrch (vrstva stříbra napařovaná na plech ve vakuu, odrazivost 99 %). Můžete si vybrat z několika průměrů tubusu, aby vám světlovod dodal přesně tolik světla, kolik na daném místě potřebujete.

Instalace světlovodu do podkroví nezabere více než čtyři hodiny práce. V případě nutnosti může celá instalace vést světlo tubusem nejen ze střechy domu, ale také z jeho terasy, fasády nebo dokonce z veřejné komunikace. Ideálem je ovšem umístění horní části světlovodu na nestíněnou a dobře osluněnou část střechy. Kvalitní světlovod by měl i při zatažené obloze spolehlivě nahradit žárovku o výkonu 60 W. Ale chcete-li světla více, dá se těsně nad stropní difuzér umístit skutečná žárovka. Ta vám během noci poslouží jako klasické stropní svítidlo.

Starý dobrý vikýř

„U vikýřových oken je výhodou, že díky svislé poloze se nezhoršují izolační vlastnosti skla a nedochází k tak výraznému přehřívání interiéru. Ideálním materiálem je pro ně dřevo, které poskytuje nejširší možnosti atypických řešení,“ uvádí Ing. Pavel Kašpar, manažer technického vývoje společnosti VEKRA, největšího českého výrobce oken. „Při dodatečném budování vikýře je ovšem nutné počítat s většími stavebními zásahy. Nejprve musíte ověřit, jaké možnosti budova dovoluje. Také je třeba zkontrolovat stav střechy a krovu. Jeho konstrukce nesmí být poškozená vlhkostí nebo zasažená dřevokaznými houbami a dalšími škůdci. Střešní krytina musí být také v pořádku a do podkroví nesmí zatékat.“ Starší domy naštěstí mívají krov v interiéru odhalený, takže se případné závady snadněji odhalí.

vikýř

I do vikýře si můžete pořídit okno klasického tvaru. Na snímku bíle lakované dřevěné okno. Foto: Vekra

Pokud je konstrukce poškozená, musíte nejdříve přistoupit k její opravě nebo výměně, než se pustíte do stavby vikýře. „Často bývá také třeba vyřezat krokve, abyste získali dostatečně široký prostor. Následně se vybudují nosné trámy pro vikýř, které se opláští lehkými dřevěnými konstrukcemi, případně je lze i vyzdít. Ideální je použít zdivo pouze na štítovou část, protože vyzdívané boční stěny vikýře by zasahovaly do prostoru interiéru,“ radí inženýr Kašpar. Zastřešení vikýře pak mívá nižší sklon než samotná střecha. Samozřejmostí by měla být důkladná izolace vikýře i celé střešní konstrukce – jak proti vlhkosti, tak i tepelná. Díky tomu snížíte na minimum riziko přehřívání podkrovního prostoru.

Myslete i na stínění

Že v podkroví bývá během léta podstatně tepleji než ve zbytku domu, o tom už byla řeč. Kvalitní izolace střechy by proto měla tvořit základ rekonstrukce, ale zapomínat byste neměli ani na stínění, které může rovněž pomoci. Týká se to nejen střešních oken, nýbrž i těch vikýřových. Pro obě varianty platí, že vnější stínění má lepší izolační vlastnosti než vnitřní. „Musíte však počítat s tím, že vikýřová okna mají často netradiční tvar. V takovém případě bude atypické řešení vyžadovat i stínicí technika. Proto je důležité se o možnostech instalace stínění včas poradit s výrobcem oken, a to nejlépe ještě před započetím stavebních nebo opravných prací. V každém případě je ideální stínění pořizovat spolu s okny, aby byla zajištěna jeho bezproblémová funkčnost,“ říká David Šejvl, manažer divize stínění společnosti VEKRA. Instalace se zvládne takříkajíc při jedné práci a navíc bude jeden dodavatel držet záruku jak za okna, tak i za stínění.

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Vekra a Solatube

Datum vydání: 4. 10. 2023

Edit: