Jak zařídit ideální obývací pokoj?

velký obývací pokoj

Otevřený obývací pokoj nabízí prostor každému. Foto: Casa moderna

Ideální obývací pokoj by měl vyhovovat všem členům rodiny. A to není jednoduchá věc, nad tím se už musíte trochu zamyslet. Každý bude mít tendenci obhajovat svoje přání a potřeby – velkou televizi, pohodlný gauč, pracovní koutek, chlupatý koberec…

Platí zde jedno pravidlo – obývák by se měl přizpůsobit vám, ne vy jemu. Proto, než se pustíte do plánování a obcházení obchodů s nábytkem a doplňky, se zkuste zamyslet nad tím, v jakém stylu chcete tuto místnost opravdu zařídit.

Nepodléhejte příliš zbytečně interiérovým trendům, často bývají jen marketingovým záměrem nábytkářských firem a nemají dlouhé trvání – kdybyste je měli pozorně sledovat a řídit se jimi, museli byste obývací pokoj měnit v podstatě dvakrát do roka. Spolehněte se raději na zdravý selský rozum a trendy sledujte jen po očku. Nesnažte se obývacím pokojem na někoho udělat dojem, ale zaříďte si ho tak, aby byl místem pohody především pro vás a vaši rodinu.

nábytek do obývacího pokoje

Programová řada Scopia nabízí různé varianty uspořádání jednotlivých komponentů – díky dvojitému korpusu si můžete vytvářet zajímavé kombinace z laků a přírodních dýh. Foto: Homestyle

Co je základ každého obývacího pokoje?

Samozřejmě sezení – buď klasické, tedy sofa, pohovka, gauč, anebo netradiční v podobě futonů nebo hravých sedacích vaků. Jeho uspořádání by mělo odpovídat charakteru odpočinku, který upřednostňujete – jestli se odtud bude celá rodina dívat na televizi nebo si na pohovce budete spíš číst nebo háčkovat, ať už vsedě nebo vleže. Při sledování televize by měla pohovka být natočena proti obrazovce, při čtení budete zase potřebovat poblíž stolek s lampičkou. A míváte-li často návštěvy, pak i na to berte ohledy – vejdete se všichni pohodlně na jednu pohovku? Nebo bude lepší přikoupit raději ještě jedno dvě křesílka? A co třeba taburet? Ten může někdy posloužit i jako odkládací stoleček.

Pár pravidel pro příjemný obývák

  • Barvy volte tlumené, nekontrastní, v teplých odstínech. Stačí dva tři barevné tóny.
  • Nezapomeňte na živé rostliny v zajímavých květináčích.
  • Nábytek pořiďte praktický, snadno přemístitelný a čím méně kousků, tím vzdušnější interiér vytvoříte.
  • Ponechte si dostatek volného prostoru na čtení i dětské hry.
  • Osvětlení by mělo být jak centrální, tak doplňkové – solitérní lampy a lustry, ideálně směrovatelné a se žlutým zdrojem světla.
  • Pocit útulného obýváku stoprocentně navodí knihovna.
  • Pár vhodně zvolených dekorací a doplňků, třeba rodinných fotografií, obrázků od dětí nebo čajová konvice po babičce, dokáže udělat zázraky.

Konec nábytkových stěn

Dříve neodmyslitelná součást „spořádaného“ obývacího pokoje – obrovská nábytková stěna ode zdi ke zdi, v ní vystavený rodinný porcelán, skleničky, sem tam nějaká háčkovaná dečka, fotografie příbuzných… Jistě tento obrázek mají mnozí z vás ještě v paměti. Dnes jsou tyto kompaktní stěny díky bohu nahrazovány praktičtějšími sestavami skříněk a solitérů, většinou v příjemném designu i materiálovém a barevném provedení. Kdo je pro ještě odlehčenější řešení, může zvolit jednoduché police na zdi.

Designově čistá obývací stěna

Designově čistá obývací stěna Collect 1 s bezúchytkovým provedením je vyrobena z lamina o síle 15 mm. Snadno se udržuje a na výběr máte ze dvou typů dezénu – bílá a kombinace dubu a bílé. Zásuvky jsou opatřeny kovovými pojezdy. Foto: For living

K příjemné atmosféře v obýváku ještě pomůže

K příjemné atmosféře vám pomůže pár dobrých pomocníků, mezi něž patří například pohodlná pohovka, dostatek denního světla, ale i praktické závěsy, respektive zastínění oken a třeba i krb, pokud je to možné. Dominantou místnosti bývá většinou sedací souprava – pokud chcete v obýváku navodit rodinnou atmosféru a nedíváte se na televizi příliš často, bude lepší, když ji nebudete mít v přímém zorném úhlu. I velmi časté řešení spojení obýváku s jídelnou vám nahrává – servírování jídla, společné sezení u jídelního stolu nebo děti píšící si u něho domácí úkoly patří k příjemnému podvečeru. Pokud jde o barvy, rozhodně vsaďte na teplejší odstíny a vyvarujte se příliš velkých kontrastů. Z materiálů raději zapomeňte na sklo a kov, vyvolávají pocit chladu, jen se na ně podíváte. Vyberte si takové, které vás pocitově i doopravdy zahřejí – dřevo a přírodní materiály, kůže, semiš a samozřejmě textilie.

rozkládací stolek

Dřevěný rozkládací stůl Ozzio Inside se umí zvětšit až o tři délky (vždy o 64 cm) pomocí hliníkového teleskopického mechanismu skrytého v desce stolu. Z přístěnného stolečku se rázem stane prostorný jídelní stůl pro osm osob. Foto: CS Karlín

Jak velkou televizi?

  • Současný trend velí co největší. Je to lákavé, ale ne rozumné, pokud nemáte také velký obývák. Velká televize totiž vyžaduje prostor a značný odstup. Pokud máte televizi od pohovky vzdálenou třeba jen 1,5 m, velkou televizi si moc neužijete – nebudete schopni vnímat obraz vcelku, budete kroutit hlavou zleva doprava a dočkáte se jen bolesti hlavy a očí.
  • Optimální vzdálenost snadno spočítáte, když vynásobíte úhlopříčku obrazovky třemi.
  • Nepodceňte ani výškové umístění – střed obrazovky má být ve výšce očí sedící osoby, nikdy ne výš.

Když nejde o život…

Chopte se zařízení obýváku jako výzvy, jak si pohrát s barvami, materiály a nábytkem – a mějte při tom na paměti, že obývák je vlastně jediná místnost v bytě či domě, bez které byste se teoreticky obešli, o to víc si můžete dovolit experimentovat a popustit uzdu fantazii a svým přáním – ložnici potřebujete na spaní, kuchyň na vaření a koupelnu na hygienu – bez nich by provoz rodiny zadrhával, ale kdyby bylo nejhůř, tak obývák oželet lze. Nebo ne?

Text: Mirka Vernerová
Foto: se svolením firem CS Karlín, Residenza, Casa moderna, Jena nábytek, For living, Polstrin, Homestyle

Datum vydání: 26. 4. 2015

Edit: