Jak zachránit genia loci

4

Necitlivá přestavba starého bytu či domu dokáže zcela zabít nejen původní styl, ale i zde sídlícího genia loci. K tomu však nedošlo v zajímavě a citlivě rekonstruovaném bytě, který jsme navštívili v Praze-Střešovicích, nedaleko Hradu, ve druhém podlaží činžovního domu postaveného ve 30. letech minulého století.

V době, kdy přišel na svět úmysl byt rekonstruovat, v něm majitelka už nebydlela, ale vzhledem k tomu, že zde vyrostla, vázalo ji k někdejšímu domovu silné citové pouto. Při hledání autora projektu rekonstrukce dostala od své známé tip, a to na studio ti2 architekti. „Byl to poměrně zachovalý dům, na krásném místě, s nepřehlédnutelnými původními prvky,“ hodnotí stav domu architekt Kamil Měrka, který společně se svým kolegou Ing. arch. Tomášem Kozlem projekt zpracovával.

2

3

V místnosti sloužící dnes jako obývací pokoj s kuchyní a jídelnou nechybí ani malá spíž s větráním do světlíku

 

CO PŮJDE, ZACHRÁNÍ SE
Zatímco dům byl celkem v dobrém stavu, o samotném bytě se to podle vyjádření architekta bohužel říci nedalo. Podepsaly se na něm nejen necitlivé stavební zásahy, ale především fakt, že se v něm dlouho nebydlelo a nevětralo. „Na první pohled však bylo jasné, že byt má v sobě obrovský potenciál. Důležité bylo, že jsme zaznamenali hodnotné prvky, které se v bytě dochovaly. V tomto případě jsme se shodli s investorkou, a snažili se zachovat maximum, co se jen dalo. Je docela smutné, když vidíte, kolik původních a hodnotných zařízení z rekonstruovaných domů a bytů podle motta plast na místo masivu končí v kontejnerech.“ Veškeré původní truhlářské a zámečnické výrobky se repasovaly. Původní jsou okna i interiérové dveře včetně originálních obložkových zárubní. Pouze v důsledku dispozičních změn bylo nutné pro dveře do ložnice použít repliku původních obložkových zárubní pro repasované dveře z předsíně. Stejně tak na šestiúhelníkové dlažbě na první pohled poznáte, že něco pamatuje. Původní je i dlažba na toaletě – za první republiky zřejmě patřila k těm levnějším, používala se na podestách, ale dnes má pochopitelně zcela jinou hodnotu. „Několik kousků, které nám zbyly, jsme nabídli za odvoz kolegovi. Těší nás, že neskončily někde v suti.“ Přestože v bytě bylo třeba řadu věcí nahradit novými, cítíte zde harmonii. „Tam, kde nechybí racionalita, kvalita materiálu a řemeslné práce, shodnou se prvky z různých období,“ vyjadřuje svůj názor architekt.

5

6

7

Pohled do chodby spojující dvě protilehlé strany bytu. Umělé osvětlení zajišťují svítidla na horním okraji nik, vydávající příjemné nepřímé světlo.

 

Technické údaje
Realizace: rekonstrukce bytu v Praze-Střešovicích
Autoři projektu: ti2 architekti – Ing. arch. Kamil Měrka a Ing. arch. Tomáš Kozel
Dispozice: 2 + 1
Plocha: 55 m2
Podlahy: masiv borovice
Nábytek: masiv dub a MDF deska, povrchová úprava dubová dýha
Truhlářské práce: Pavel Dusil truhlářství a interiéry
Způsob vytápění: plynový kondenzační kotel

10

Původní: 1 – předsíň, 2 – WC, 3 – kuchyň, 4 – obývací pokoj, 5 – koupelna, 6 – ložnice

 

11

Po rekonstrukci: 1 – hala, 2 – technická místnost, 3 – WC, 4 – pracovna, 5 – chodba, 6 – ložnice, 7 – šatna, 8 – koupelna, 9 – kuchyň, jídelna, obývací pokoj

 

CO SE ZMĚNILO
I přes citlivý přístup k přestavbě bytu byl jeho celkový zdravotní stav natolik špatný, že se muselo přistoupit k důkladné rekonstrukci. Bylo například nezbytné vyměnit všechny rozvody, pořizoval se nový zdroj tepla – plynový kondenzační kotel, který si vyžádal nový komín. V téměř celém bytě, s výjimkou vstupních prostor a WC, se vyměňovaly podlahy. To v tomto případě znamenalo odstranit vrstvu předchozích krytin a položit nejen samotné krytiny, ale i nosné rošty. „No, sousedi si asi užili,“ ohlíží se architekt. Nemalých změn však doznala i dispozice, přestože investorka neměla žádné konkrétní přání. Každý byt v domě měl původně prostornou lodžii, která ale byla později zasklena a sloužila jako kuchyňský kout – malá pracovní kuchyň. Rekonstrukce jí však vtiskla zcela nové poslání. „Dnes je z ní trucovna – pracovna s knihovnou až ke stropu. V celém bytě je světlá výška přibližně 3,6 metru a my jsme chtěli využít celý prostor,“ vysvětluje architekt. Role si v bytě vyměnily místnosti, které před přestavbou sloužily jako ložnice a obývací pokoj. Ložnice byla totiž původně orientována do poměrně rušné ulice, kde jezdily tramvaje. Naopak z obýváku, kde není klid tak nutný jako v odpočinkové místnosti, byl výhled do klidného dvora. „Proto jsme ložnici s obývacím pokojem prohodili. Původní obývací pokoj dnes slouží jako ložnice a ještě se v něm ušetřilo místo na celkem prostornou šatnu. Obývák se přestěhoval na místo ložnice a slouží zároveň jako kuchyň a jídelna. V hale pak zbylo místo ještě na technickou místnost s novým kotlem. Byt se tak stal přehlednějším, prosvětlil se a opticky se zvětšil.“

8

Na malou toaletu se zásluhou vytvořené niky podařilo vtěsnat i umývátko.

 

9

12

 

ZAJÍMAVÉ VĚCI A VĚCIČKY
V bytě najdete několik zajímavých řešení. Jedním z nich je například osvětlení, světelné zdroje – zářivkové trubice – jsou skryty v nikách na stěnách u stropu. Kromě toho, že vydávají příjemné nepřímé světlo, které nevrhá stín, zdůrazňují zajímavou konstrukci starého činžáku. Malé velké věci se odehrávaly i na WC. To, když se nepočítá výměna záchodové mísy, v podstatě zůstalo v původním stavu. „Dlouho jsme ale přemýšleli,
zda WC vybavit umývátkem, komplikoval to totiž značně stísněný prostor. Využili jsme stěnu oddělující toaletu od schodiště. Udělali jsme v ní niku, do které je vsazeno umývátko a skříňka. Voda teče jen studená, ale to stačí. Baterii nahrazuje spouštěč umístěný přímo v trubici. Stačí kliknout a voda začne nebo naopak přestane téct.

13

14

Ve vstupní hale se dochovala původní dlažba. Otevřené dveře vedou do pracovny.

 

15

Lodžie, později kuchyňský kout, dnes slouží jako pracovna, která je vybavená knihovnou až ke stropu. Přístup k vysoko položeným regálům umožňují schůdky, které jsou zároveň úložnými prostory.

 

BEZ VĚTŠÍCH PROBLÉMŮ
Podle vyjádření architektů se během rekonstrukce nenarazilo na žádné větší problémy. „Největší potíž bývá se skloubením a pohlídáním řemeslných prací. Architekt nemůže být pořád přítomen na místě a ve starých domech se často narazí na problém, s nímž se nepočítalo. Schopný řemeslník si s tím ale poradí. Naštěstí i my jsme měli truhláře, který to zvládl výborně.“ Co se týče nábytku, převážná část byla vyrobena na zakázku a vsazovala se do nik, což vyžadovalo zvláštní přesnost. Výjimku představuje starý jídelní stůl se židlemi a kuchyňská sestava. Ta pochází z IKEA, tedy s výjimkou koncového dílu, který byl vyroben na míru a má i jiné poslání – za dřevěnou roletou má své stanoviště televize. O spokojenosti majitelů nejlépe vypovídá fakt, že investorka měla v úmyslu byt nejprve pronajímat, ale po dokončení se jí líbil natolik, že přistoupila ke změně původních plánů. Dnes v něm bydlí její syn.

16

 

17

 

 

Ing. arch. Kamil Měrka
(*1984 v Chrudimi)
Po absolvování Fakulty architektury ČVUT v Praze (2011) praxe v ateliérech K4 architects & engineers, Kordovská nebo Kordovský, Len+k architekti a HŠH architekti.
Ing. arch. Tomáš Kozel
(*1984 v Ostravě)
Po absolvování Fakulty stavební ČVUT – obor architektura a stavitelství (2011) – praxe v ateliérech Itaka a Architekton. 

Od roku 2011 pracují společně pod názvem ti2 architekti. Věnují se návrhům interiérů, rodinných domů i řešení průmyslových staveb a veřejného prostoru.
Kontaktní údaje:
ti2 architekti
Ing. arch. Kamil Měrka
& Ing. arch. Tomáš Kozel
tel.: 776 682 686
merka@ti2.cz, kozel@ti2.cz
www.ti2.cz

Datum vydání: 10. 4. 2015

Edit: