Jak vybrat myčku nádobí

Myčka se stala základním vybavením našich domovů. Nádobí za vás umyje, opláchne i vysuší a ušetří vám tak práci i množství spotřebované vody.

Typy myček

  • Volně stojící: jsou nejrozšířenější a nemají omezení z hlediska umístění.
  • Vestavné: plně vestavné (plně integrované) myčky mají ovládací prvky situovány na horní hranu dveří a díky tomu je zcela zakrývají dvířka kuchyňské linky.
  • Částečně vestavné (polointegrované): lze je z větší části také schovat za desku v provedení kuchyňské linky, ale obslužný panel umístěný v horní části dvířek zůstane viditelný.
  • Podstavné myčky: i mnohé volně stojící myčky lze umístit pod kuchyňskou linku. Tzv. podstavné modely umožňují demontáž vrchní desky, ovládací prvky mají umístěné na přední straně dveří.

Důležitá bude pro vás samozřejmě i spotřeba energie, kterou vám napoví energetický štítek s údajem o energetické účinnosti. Označená je jím každá myčka.

XXL myčky SmartFlex
Při šířce 60 cm si poradí až se 16 sadami nádobí. Zabudovaná technologie IonTech funguje na principu ionizace a přirozeně tak odstraňuje pachy. Program ExtraHygiene zase ničí většinu bakterií při teplotě 70 °C. Po dokončení mycího cyklu se dvířka myčky automaticky mírně pootevřou. gorenje.cz, foto: Gorenje

Už žádná „pluska“

Štítek doznal od letošního března významných změn. „Nejviditelnější z nich je použití jednotné škály energetických tříd od A do G, díky němuž zmizí dosud běžné označení s jedním až třemi ‚+‘ přidávanými ke třídě A. Nejúspornější produkty, které mají nyní třídu A+++, tak budou odpovídat přibližně třídě B či C nového štítku. Přesné přeškálování záleží na konkrétní produktové kategorii a daném modelu,“ vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.
Další novinkou, která se na novém štítku objeví, bude QR kód, jehož prostřednictvím je možné nahlédnout do evropské databáze výrobků EPREL. Ta umožní snazší porovnání výrobků a spočítá například jejich provozní náklady na energii a vodu. Na štítku i nadále naleznete informaci o hlučnosti. V poslední době se objevuje stále více tišších modelů s hlučností nižší než 45 decibelů.

Kolik sad nádobí?

Počet sad nádobí závisí na rozměrech přístroje. Široká verze je vhodná především pro velké rodiny, úzké modely s nižší kapacitou naleznou využití i v méně početných domácnostech a tam, kde není prostoru nazbyt. Úzké modely (šířka cca 45 cm) pojmou 8 až 11 sad nádobí, do širokých modelů (šířka cca 60 cm) se vejde 12 až 16 sad. Sada nádobí znamená talíře, hrníčky, sklenice a příbory. Do počtu sad se nezapočítávají hrnce a jiné nádobí, které do myčky budete dávat a které zabere velké množství místa. Výška myček se pohybuje kolem 85 cm (u volně stojících modelů) a 82 cm (v ostatních případech); hloubka je potom nejčastěji v rozmezí 55 až 63 cm.

Nová řada myček s perfektním sušením
Nová Extra Clean zóna se postará i o velmi špinavé nádobí díky třem rotujícím tryskám. Myčka obsahuje o 25 % více prostoru pro menší kusy nádobí díky třetímu koši. Přírodní minerál zeolit přeměňuje vlhkost na teplo a způsobuje tak energeticky úsporné sušení (PerfectDry). Všechny nové myčky (od základních modelů až po prémiové spotřebiče) lze kontrolovat a ovládat odkudkoli mobilem díky technologii Home Connect. boschhome.com/cz, foto: BOSH ČR

Zaměřte se na koše

Mřížka košů by neměla mít příliš velké rozestupy, aby skrz ni menší předměty či rukojeti hrnců nepropadávaly. Rozestupy držáků na nádobí by měly poskytovat dostatek místa pro cirkulaci vody. „Velmi praktická je možnost nastavení pozice horního koše podle charakteru náplně (buď pomocí systému tzv. klipu, který dovoluje plynule měnit výšku koše, nebo přesunutím koše do jiné drážky). Užitečné jsou sklopné trny, které poskytnou více možností pro uspořádání nádobí. K plusům patří možnost měnit pozici košíků na příbory nebo samostatná zásuvka, ve které se příbory zpravidla umyjí lépe,“ upozorňuje Hana Hoffmannová.

 

Aby myčka „nevytekla“

Všechny modely disponují ochranou proti úniku vody. Pokud by došlo k vniknutí vody dovnitř přístroje, myčka sama ukončí program a vypne se. Některé myčky nádobí jsou vybaveny i přídavným zabezpečením. Jednak plovákem na dně nádrže (dojdeli k nadměrnému zvýšení hladiny vody, právě probíhající mytí se okamžitě vypne) a jednak systémem Aquastop, který zabraňuje úniku vody z přívodní hadice. V případě úniku vody Aquastop myčku vypne, vyčerpá z ní vodu a uzavře přívodní vodovodní ventil. Některé modely myček mohou kombinovat více systémů (například plovák zároveň se systémem Aquastop).

 

Bezpečnost dětí

K té Hana Hoffmannová připomíná: „Pokud máte malé děti, hodí se vám myčka vybavená dětským zámkem nebo podobným systémem. Dětská pojistka umožňuje mechanicky nebo automaticky uzamknout ovládací panel na dveřích myčky, aby se zamezilo náhodnému zapnutí nebo přepnutí programu v případě, že se dítě opře o některé tlačítko. Výhodou je také možnost uzamknutí samotných dveří a zamezení přístupu k zásobníku s čisticím prostředkem a do nitra myčky, které může být na konci mycího cyklu velmi horké.“

 

Jaký zvolit program?

  • Hlavní (normální nebo standardní) program: nádobí se myje při teplotě v rozmezí od 50 do 70 °C. Je určen pro každodenní mytí běžně zašpiněného nádobí.
  • Úsporný (bio, eko) program: používá nižší teplotu mezi 45 a 55 °C. V ideálním případě spotřebuje méně elektrické energie i vody, samotný mycí cyklus však trvá výrazně déle.
  • Intenzivní program: mytí probíhá za teploty 70 až 75 °C. Je určený na mytí silně znečištěného nádobí.
  • Automatické programy: při tomto programu myčka vyhodnotí stupeň zašpinění nádobí a tomu přizpůsobí teplotu i délku mytí.
  • Poloviční náplň: slouží k mytí malého množství nádobí. Ale pozor! Spotřeba vody a elektrické energie není poloviční oproti běžným programům.
  • Rychlý program: je určen k mytí běžně zašpiněného nádobí (bez zaschlé špíny), délka se pohybuje mezi 30 a 45 minutami při teplotě 35 až 70 °C. Zejména dražší myčky pak nabízejí i další speciální programy.
  • Odložený start: funkce přijde vhod, pokud chcete, aby se myčka zapnula, když nejste doma nebo v době platnosti nízkého energetického tarifu.

 

 

text Vanda Jesenská ve spolupráci s dTest
foto se souhlasem firem Gorenje a BOSH ČR

 

Datum vydání: 27. 4. 2021

Edit: