Jak vybrat gril?
Jídlo připravené venku na grilu je trochu jako zázrak – kromě toho, že má svoji specifickou vůni a chuť, bývá často i středobodem letního setkání s přáteli. Samozřejmě, že vám všichni budou tvrdit, že přišli kvůli vám, ale znáte to…
Než vkročíte do obchodu, měli byste mít ujasněné, jaký gril chcete – jestli plynový, elektrický nebo na dřevěné uhlí a kolik peněz do něho můžete investovat. Další otázkou je, jak často a pro kolik osob budete grilovat a kde – na zahradě nebo na terase? A zapomenout byste neměli ani na to, kde gril uskladníte přes zimu, venku zůstat rozhodně nemůže.
Můžete si vybrat
Elektrický gril využijete skvěle hlavně v chladnějším období, nebo při grilování na terase i v uzavřených prostorech. Modely určené pro jednu až dvě osoby mají teflonovou desku, ve které je spirála pro ohřev; ta je srdcem grilu, proto musí být dostatečně výkonná, kvalitní a přístupná z důvodu snadného čištění. Když se vás sejde víc, je lepší použít grilovací rošt. Výhodou je jednoduchá manipulace a rychlost – nepotřebujete dřevěné uhlí ani dřevo. S vhodnými doplňky ho můžete použít i k přípravě pokrmů, jako jsou fondue nebo raclette. Jako drobná nevýhoda se může jevit to, že nikdy nedocílíte typické „pravé“ grilovací vůně a vždy jste závislí na elektřině.
Gril na dřevěné uhlí
Je nejprodávanějším typem grilu. Žár vzniká pomalým hořením dřevěného uhlí, příprava je zdlouhavější a bez trpělivosti nedosáhnete kýženého efektu. Teplota je regulovatelná pouze vzduchovými otvory, tuk z pokrmu odkapává přímo na uhlí, což lze zmírnit vložením sběrné misky. Velkým pozitivem je snadná manipulace a nízká pořizovací cena. Také chuť a vůně připraveného masa je nezaměnitelná. Musíte mít ale vždy po ruce dřevěné uhlí nebo brikety, příprava grilování je oproti elektrickému grilu zdlouhavější.
Plynový gril
Sem patří jak zahradní modely s několika hořáky, tak i malé cestovní grily (ty jsou většinou skládací nebo na kolečkách). Hořáky jsou rozmístěny tak, aby teplo bylo rovnoměrně rozváděno po celé grilovací ploše, obvodový plášť bývá z nerezu, rošty z litiny s emailovou vrstvou. Ve víku je teploměr a někdy i grilovací rošt s motorkem. U tohoto typu grilu asi nejvíce oceníte, že je okamžitě připraven k použití, snadno a dobře se reguluje teplota. Nevýhoda spočívá v nutnosti připojení na propanbutanovou láhev, kterou musíte mít nachystanou.
Plynové grily se dělí na…
…kontaktní, lávové a grily s technologií RBS. Lávový gril má hořáky doplněné o lávové kameny, ty jsou plynem zahřívány, rychle absorbují teplo a porézní povrch vstřebává velké množství tuku, který odkapává z masa, čímž se snižuje produkce škodlivin. Díky samočisticí schopnosti kamenů nemusíte odstraňovat tuk ani popel. Po skončení grilování se gril musí po dobu 5 minut nažhavit na maximální teplotu, tím se vypálí všechny nečistoty. Když si dokoupíte litinové pláty, můžete vesele smažit i opékat pokrmy v těstíčku. Po každé sezóně je však nutné kameny vyměnit za nové.
U RBS grilu jsou keramické hořáky umístěny po bocích grilovací vany, odkapávající tuk a šťávy tak nevzplanou. Teplotu lze snadno a přesně regulovat. Nenechte se zmást briketami nebo lávovými kameny, ty plní pouze estetickou funkci.
V případě takzvaného kontaktního grilu se pro přenos tepla využívají grilovací rošt a plotna, které se nahřejí na maximální teplotu, výborně akumulují a předávají teplo. Pod roštem jsou umístěny hořáky, které jej pak rovnoměrně rozptylují po celé ploše a grilovaný pokrm se tak dokonale připraví.
Co by měl mít plynový gril
- piezo zapalování (pro snadné zažehnutí hořáku)
- hořáky z nerezové oceli
- připojení na PB láhev
- samostatný plynový hořák
- nárazuvzdorná kolečka s gumou
- odkládací prostory kolem grilu
Co by měl mít elektrický gril
- nepřilnavou povrchovou úpravu
- možnost nastavení teploty
- vyjímatelnou odkapávací misku
- nastavitelnou výšku horní desky
- světelnou indikaci provozu a teploty
Co by měl mít gril na dřevěné uhlí
- kvalitní ovládání přívodu vzduchu
- výškově polohovatelný rošt
- samostatnou nádobu na popel
- víko na přiklopení s ventilačním otvorem
- držadla z termoplastu a kolečka
Na co si dát při výběru grilu pozor?
- Nepodceňte bezpečnost a dostatečnou stabilitu grilu.
- Upřednostněte kvalitní vnější i vnitřní úpravu.
- Rošt by měl být nerezový nebo litinový, pokrytý kvalitním smaltem a dostatečně prostorný.
- U grilu s víkem sledujte, jestli dokonale těsní a jestli je jeho součástí i teploměr a ventilace.
- Držadla a úchyty by měly být robustní a ergonomické.
5 tipů pro zdravější grilování
1. Gril před používáním důkladně očistěte od všech zbytků z předchozího grilování.
2. Zásadní je, aby odkapávající šťávy nehořely. Toho docílíte díky technologicky vyspělému grilu na plyn či dřevěné uhlí, případně také grilovacími deskami, které odkapávající šťávy zachycují. Pokud ovšem budou příliš blízko zdroji žáru, může vzplanout i tuk či marinády v nich zachycené.
3. Po celou dobu grilování mějte plameny pod kontrolou, aby se v žádném případě nedotýkaly jídla. V přímém žáru lze grilovat pouze některé druhy masa, například steaky. Nevhodná jsou ta, ze kterých se vypéká hodně tuku (krkovice nebo kuřecí maso), stejně jako marinovaná masa. Ta se hodí spíše pro nepřímé grilování.
4. Zásadní je také dostatečně vysoká teplota, při které je možné maso zpočátku zprudka opéct a zachovat tak jeho maximální šťavnatost. Je ale důležité v následující fázi propékání žár snížit, aby se maso nespálilo. To by pak mělo negativní vliv na výslednou chuť i na zdravost pokrmu.
5. Vždy grilujte pouze čerstvé maso místo uzenin, karcinogenní látky se totiž tvoří obzvlášť snadno v uzeném mase v kombinaci s vysokou teplotou.
Přemýšlíte o nákupu nového zahradního grilu? Mnoho modelů grilů za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/zahradni-grily
Datum vydání: 10. 8. 2016