Jak vybrat domácí vinotéku?

vestavná vinotéka

Luxusní vinotéky mohou být vybaveny až třemi samostatně regulovatelnými teplotními zónami. Jednotlivé příčky roštů jde dále díky FlexiFrame přesunout a přizpůsobit je tvaru lahve. Chladit můžete i skleněný someliérský set a otevřenou stojící lahev. Díky funkci Push2open stačí pro otevření skleněných dvířek s UV filtrem lehké stlačení. Foto: Miele

Říká se jí také chladicí vitrína nebo chladnička na víno… A pokud jste milovníci tohoto lahodného moku a nemáte přímo moravský sklípek nebo aspoň sklep v rodinném domě, určitě se vám budou hodit rady k jejímu výběru.

Stejně jako u jiných výrobků najdete i v této kategorii elektrospotřebičů vinotéky levnější a také ty dražší. Můžete je vybírat se základním vybavením i funkcemi a určené pro menší počet lahví, nebo naopak zvolit luxusní sofistikované velkokapacitní modely, které ocení především vášniví sběratelé vín. Mezi těmito dvěma krajními možnostmi se pak nachází početný střed. A samozřejmě ani tady nemusí platit, že nejdražší vinotéky jsou zrovna ty nejlepší.

Volně stojící i vestavné vinotéky

Existují dva základní typy vinoték, a to vestavné, nejčastěji do kuchyňské linky, ze kterých je vidět pouze čelní strana, stejně jako u jiných vestavných spotřebičů. I tu lze ovšem skrýt za čelní panel kuchyňské sestavy. Volně stojící vinotéka může naopak vytvářet designový solitér podpořený materiály, jako je imitace dřeva, tmavé sklo apod. U vinoték je zároveň třeba dbát na dostatečný prostor pro chlazení za nimi, obdobně jako u chladniček (takže je rozhodně neumísťujte těsně k samotné stěně).

dvouzónová domácí vinotéka

Dvě oddělené teplotní zóny obsahuje nerezová vinotéka Karma Premium KVI98D. Funguje na principu kompresorového chlazení s ventilátorem a uskladníte v ní až 33 lahví na sedmi dřevěných policích. Teplotní rozsah vrchní zóny je 5 až 14 °C (10 lahví), spodní zóny 12 až 18 °C (23 lahví). Digitální ovládací panel zajistí i uzamčení vinotéky. Foto: Karmapremium

Kapacita domácích vinoték

Pokud vám postačí běžná zásoba vína, pak byste mohli sáhnout po chladicí vitríně, která uskladní čtyři až osm lahví. Jestliže patříte k labužníkům pravidelně si dopřávajícím vinného nápoje, lze si pořídit vinotéku, která uskladní třeba i dvě stovky lahví. Důležité jsou také police uvnitř, buď dřevěné, jež zajistí ideální vlhkost, nebo finančně dostupnější drátěné. Chcete li si představit různá uspořádání polic, tak zatímco v jedné vinotéce uskladníte třeba deset lahví v pěti úzkých policích, v jiné vám postačí dvě široké police.

Počet chladicích zón ve vinotékách

Jelikož červené víno potřebuje téměř pokojovou teplotu (15 až 18 °C) a bíle víno má raději chladnější podmínky (7 až 12 °C), je základem volby domácí vinotéky počet chladicích zón. Existují jednozónové vinotéky, které vám postačí, skladujeteli jeden druh vína. Nastavit lze totiž pouze jen jednu teplotu. U dvouzónových vinoték lze nastavit v každé zóně jinou teplotu, proto jsou vhodné pro skladování dvou druhů vína. Přičemž u některých vinoték se dělí zóny na horní a spodní, u jiných zase na pravostranné a levostranné. Třetím druhem jsou vícezónové vinotéky (nepatří k nejběžnějším na trhu), u nichž nastavíte teplotu pro víno červené, bílé i šumivé. A jak fungují důmyslné bezzónové modely? Na principu snižování teploty. Zatímco nahoře je nejteplejší prostor určený pro červená vína, ve spodní, nejchladnější části umístíte vína šumivá, která preferují nízké teploty.

Způsoby chlazení domácích vinoték

Cenově dostupnější volbu, menší hlučnost, nulové vibrace a ekologičtější provoz představuje chlazení termoelektrickým článkem. Jeho nevýhodou však je nižší výkon a větší spotřeba elektrické energie. Druhou volbu představuje chlazení pomocí kompresoru. Na jednu stranu je na pořízení nákladnější a při provozu více hlučný, na druhou stranu se jedná o daleko rychlejší způsob chlazení s nižší spotřebou elektrické energie.

Škála hlučnosti se u chladicích vitrín pohybuje v rozmezí 25 až 50 dB. Proto je vždy důležité vědět předem, kam vinotéku chcete umístit a vůbec si ujasnit, jak jste na hluk citliví, aby vás případně nerušil.

Spotřeba a klimatická třída domácích vinoték

S chlazením souvisí také spotřeba elektrické energie, jelikož se dá předpokládat, že vinotéka vám doma poběží stejně jako chladnička po celý den. Vedle mezi národního značení o spotřebě, jež je uváděno velkými písmeny A až G (A je nejnižší), můžete narazit také na uvedení konkrétní spotřeby energie. Nejúspornější modely spotřebují cca 0,3 kWh, zatímco ty nejvíce náročné odeberou až 1,1 kWh za 24 hodin provozu.

Ve spojení se spotřebou se můžete také setkat s označením tzv. klimatických tříd. Jsou to, jednoduše vyjádřeno, doporučené podmínky, ve kterých by se měla vinotéka nacházet, aby její spotřeba a ideální chlazení odpovídalo informacím výrobce. Tedy např. třídu SN si pořídíte do chladnější místnosti, zatímco třídu T do té v zimě vytápěné, kde bývá v létě občas i hodně horko.


Vinotéky s kompresorem?

Petr Donát, produktový manažer značky Philco pro velké spotřebiče

„Vnitřní teplota je jedním z parametrů, které odlišují nové kompresorové vinotéky Philco od rozměrově či obsahově, mnohdy designově podobných přístrojů s termoelektrickým článkem místo kompresoru. Chladicí zařízení, která používají Peltierův termoelektrický článek k chlazení, umí vytvořit vnitřní teplotu ve vinotéce v rozmezí 12 až 18 °C při doporučené okolní teplotě 20 až 25 °C. To z nich činí chladicí zařízení pro některé druhy červených vín. K chlazení bílých vín je však zapotřebí nižší teplota a vyšší výkon. U kompresorových vinoték Philco je možné nastavit vnitřní teplotu v rozmezí 5 až 18 °C, díky tomu se jedná o plnohodnotné vinotéky vhodné k dlouhodobému skladování bílého, růžového nebo červeného vína či sektů. Zároveň jsou všechny nové vinotéky v klimatické třídě N, tedy spolehlivě pracují v rozmezí okolních teplot 16 až 32 °C, a tedy nejsou omezeny výběrem umístění. Můžete je postavit do všech standardních obytných prostor bez ohledu na roční období.

Nadstandardní funkce vinoték a jak jim rozumět

  • Airfreshfilter – neutralizátor zápachu v chladicí vitríně
  • Antibakteriální ochrana – hubí nežádoucí bakterie uvnitř přístroje
  • Extrémně rychlé chlazení – výrazné snížení teploty uvnitř chladicí jednotky
  • LED displej – zobrazuje všechny důležité informace
  • LED osvětlení – je zabudované uvnitř vinotéky
  • Regulace teploty – většinou tvoří součást displeje, některé přístroje mají tuto funkci zabudovanou uvnitř
  • Touchlight – rozsvícení vnitřního osvětlení bez nutnosti otevření dvířek
  • Uložené karafy – vyhrazený prostor k uchování vína v karafě
  • Uhlíkový filtr – má na starost přívod čerstvého vzduchu do vinotéky
  • UV filtr – zabraňuje průniku světla do vinotéky, a tím se stará o dokonalé podmínky potřebné ke skladování vína
  • Zámek – praktický zejména v případě, pokud máte děti

Teploty servírovaných vín

  • Červená vína – 15 až 18 °C
  • Bílá a růžová vína – 7 až 12 °C
  • Perlivá vína – 8 až 10 °C
  • Šumivá vína – 5 až 7 °C

Některá prémiová vína vyžadují specifické podmínky. Dejte na doporučení na etiketě nebo radu samotného vinaře.


Klimatické třídy vinoték

  • SN – okolní teplota v rozmezí 10 až 32 °C
  • N – okolní teplota v rozmezí 16 až 32 °C
  • ST – okolní teplota 18 až 38 °C
  • T – okolní teplota 18 až 43 °C

 

Text: Vanda Jesenská
Foto: se souhlasem firem Karmapremium, Philco, MyConcept, Miele

Datum vydání: 4. 1. 2024

Edit: