Jak větrat
Víte, že většina z nás stráví v průměru jen hodinu denně na čerstvém vzduchu? Ve všední den se sotva vyvětráme cestou do práce a na vzduch se dostaneme na pár hodin jen o víkendu. Je tedy nesmírně důležité, abychom v domech, ve kterých trávíme většinu času, měli vzduch co nejlepší kvality, takový jako venku. Nebo ještě lepší.
Stále pečlivěji dbáme na to, co jíme, dodržujeme pitný režim, cvičíme, zkrátka dbáme o své zdraví. Přitom se většinou nezajímáme o to, co dýcháme, nedbáme na kvalitu toho, co konzumujeme každou sekundu. A ještě rádi žertujeme na téma „lepší smrádek, jen když je teploučko“. Přitom bydlíme v domech stále důkladněji utěsněných, do nichž se přirozeně nedostává čerstvý vzduch. Kolik potřebujeme čerstvého vzduchu? Jak často větrat? Jak správně větrat? Na to se ptá málokdo. Bohužel.
PROČ ČERSTVÝ VZDUCH
Bolí vás občas hlava? Špatně se soustředíte? Cítíte vyčerpání? Pálí vás oči? Po ránu jste celí rozlámaní a neodpočatí? Příčinou může být právě vzduch, který dýcháte ve špatně větrané místnosti. V nevětrané místnosti se zvyšuje koncentrace škodlivých látek ve vzduchu, jako je benzen, formaldehyd, radon a především oxid uhličitý. Víte, že vydechovaný vzduch z plic obsahuje kolem 4,5 % oxidu uhličitého a za hodinu ho vydechneme asi 18 litrů? A že přitom ubývá ze vzduchu kyslík, který vdechujeme? A že od určité koncentrace oxidu uhličitého již nedokážeme kyslík, který je ve vzduchu obsažen, zpracovat? V malém vzduchotěsném prostoru bychom se proto udusili za několik minut. V takovém extrému sice nežijeme, ale trochu se dusit dokážeme pořád – v místnostech, kde je oxidu uhličitého a jiných škodlivých látek nadmíru a kyslíku naopak, se zdržujeme běžně. Nedostatečné větrání se přitom nepodepisuje pouze na lidském zdraví, ale může se negativně promítnout i do stavu budovy především tím, že dochází ke zvyšování vlhkosti uvnitř domu. Ta kondenzuje na oknech, na stěnách, tvoří se plísně a daří se i dalším škodlivým mikroorganismům. Dostatek vzduch potřebují k hoření i sporáky, krby, kotle…
VĚTRAT! ALE JAK?
Podle hygienické normy je třeba zajistit na jednu osobu každou hodinu 25 m3 čerstvého vzduchu. Například spící osoba potřebuje vyměnit celý objem vzduchu v místnosti jednou za dvě hodiny, osoba aktivní ho spotřebuje ještě více. Je tedy naprosto nutné často a účinně větrat. Účinně znamená vytvořit rychlý průvan na pět minut, aby nestačily stěny domu vychladnout. Ruku na srdce, i když větráte často, vstanete a otevřete okna na pět minut i v noci? Dokonce i když nejsme doma, musí k určité výměně vzduchu docházet.
O částečnou výměnu vzduchu se mohou postarat sama okna, běžně jsou proto vybavována funkcí mikroventilace, nebo jinými sofistikovanějšími způsoby přívodu vzduchu do místnosti. K zajištění potřebného množství čerstvého vzduchu však nestačí.
Je tedy mnohem prozíravější postarat se o opravdu účinné a spolehlivé větrání domu, tedy pořídit si některý ze systémů nuceného, nebo také řízeného větrání.
VĚTRAT BEZE ZTRÁT TEPLA
O větrání se může postarat jednoduchý ventilátor, který však nijak neřeší problém s tepelnými ztrátami větráním, je to skoro totéž, jako bychom měli stále pootevřené okno. Snížit na minimum tepelné ztráty zvládnou systémy s rekuperací tepla, tedy takové, které dokáží využít tepla z vypouštěného vzduchu k ohřátí příchozího. Výměna vzduchu může být řešena centrálně v celém domě nebo bytě pomocí vzduchotechnických rozvodů napojených na větrací jednotku. Ta sama o sobě není zdrojem tepla, pouze využívá tepelnou energii k ohřevu příchozího vzduchu, aby nepřicházel do místnosti nepříjemně studený vzduch a snížily se i náklady na vytápění. V domech s malou tepelnou ztrátou je možné spojit teplovzdušné vytápění a rekuperaci do jednoho systému. Možná proto máme představu, že řízené větrání je vhodné pouze do pasivních domů. Nenechme se mýlit, v podstatě všechny domy postavené podle současných norem jsou natolik těsné, že o přirozenou dostatečnou výměnu vzduchu postaráno není, a je v zájmu každého, kdo v takovém domě bydlí, postarat se nějakým způsobem o kvalitní vnitřní prostředí, například ho svěřit právě vzduchotechnice.
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 5. 7. 2016