Jak ušetřit za energii
Stoupající ceny elektřiny a uhlí způsobily, že náš pohled na krbová kamna a vložky už není tak čistě romantický, jak tomu bylo dříve. Již v nich nespatřujeme pouze exkluzivní bytový doplněk umožňující nám kontakt s otevřeným ohněm, ale zdroj tepla, který dokáže výrazně snížit náklady na vytápění.
Krbová kamna i krbové vložky mají v našich domovech různá poslání. Někde jsou obsazeny do role designového kousku interiérového vybavení, jinde se s nimi přitápí, nebo je jim dokonce svěřena role hlavního zdroje tepla či pomáhají ve vytápění jinému topnému médiu při nejrůznějších způsobech vytápění včetně podlahového.
INVESTICE, KTERÁ SE VRÁTÍ
Krbová kamna jsou značně oblíbená, protože přinášejí spoustu výhod. Nejsou náročná na interiérové úpravy, jednoduše se postaví na určené místo, zapojí a roztopí. Nevyžadují velký prostor ani průměr komína (stačí pouhých 120–150 mm). Přijatelná je i spotřeba dřeva, pohybuje se v rozmezí 1,5 až 3,5 kg/hod., přičemž záleží na výkonu, účinnosti a typu otopu. Krbová kamna jsou populární i díky dostupné ceně. Navíc se nám tato investice prostřednictvím ušetřené energie brzy vrátí. Pro lepší pochopení úspory kamen uvádíme příklad: Představme si rodinu, která obývá dvoupodlažní rodinný dům (150 m2), jenž má tepelné ztráty 10 kW. Dům je celý vytápěný jen plynem a roční náklady na topení jsou téměř 29 000 Kč. Roční spotřeba zemního plynu dosahuje ke 2000 m3. V případě, že by dům byl vytápěný krbovými kamny s výměníkem, roční náklady na topení by byly poloviční, tedy cca 14 500 Kč. Roční spotřeba dřeva by byla necelých 15 m3. To tedy znamená, že investice do krbových kamen se rodině vrátí za pouhý jeden rok.
V ČEM SE LIŠÍ
Mezi krbovými kamny jsou však značné rozdíly. Klasická krbová kamna vytápějí primárně místnost, ve které jsou umístěna. Teplo se po domě šíří pouze tak, že mezi jednotlivými místnostmi necháme otevřené dveře. Takováto kamna nejsou napojena na dosavadní topení a mohou být ve většině případů jen doplňkovým způsobem vytápění. Naopak krbová kamna s teplovodním výměníkem, která se napojí na nový nebo již existující teplovodní rozvod, umožní vyhřívání celého interiéru. Tento typ krbových kamen může být bez problémů hlavním zdrojem tepla. Největší zájem je o kamna s co nejvyšší výhřevností. Jaká to jsou? Jde o typy krbových kamen, která jsou vybavena systémem terciárního spalování, jež jejich provoz ještě zefektivní a zlevní. A co je terciární spalování? Díky speciálním tryskám je předehřátý vzduch znovu veden do spalovacího prostoru, a tak se zužitkují i plyny, které by jinak utíkaly do komína. Takto je účinnost spalování podstatně vyšší při mnohem menší spotřebě paliva.
ZBYTEČNÉ OBAVY
Pořízení krbových kamen často provází určitá nedůvěra. Na otevřený oheň v obytném prostoru většina z nás přece jen nebyla zvyklá. Přitom to není žádný problém. Posezení u ohně si můžeme dopřát, je-li v místnosti přístup ke komínu a pořídíme-li si pevnou nehořlavou podložku, která musí kamna ze všech stran přesahovat minimálně o 10 cm, zepředu alespoň o 30 cm. Není třeba se obávat ani nepříjemného dýmu. Tím, že moderní typy kamen mají dokonalý systém spalování, žádný kouř se do obývacího prostoru nedostane. Minimální je i množství popela.
Co je třeba vědět
Krbová kamna a vložky byste měli kupovat ve specializovaných prodejnách za pomoci odborníků. Kromě počtu metrů krychlových, které potřebujeme vytopit, je důležitý průměr kouřovodu, výška komínového tělesa, směr, rychlost a síla větru v okolí. V případě, že krbová kamna či vložku máme v úmyslu umístit v patře, je třeba zjistit, zda podlaha tam má dostatečnou stabilitu.
KRBOVÉ VLOŽKY
Stejným způsobem jako krbová kamna vybíráme i krbové vložky, které se v obytných interiérech rovněž těší velké oblibě. V uzavřené krbové vložce s účinností až 80 % výrazně klesá produkce popela, významně klesá i spotřeba paliva, snižují se emise spalin. Pořídit si krbovou vložku je ale o něco složitější než krbová kamna. Musíme ji obestavět, případně i obložit, a stavbu tedy předem naplánovat.
JAK VYBÍRAT
Krbové vložky vybíráme podle stejných kritérií jako krbová kamna. I v jejich případě je třeba v první řadě sledovat potřebný výkon, teprve pak přichází na řadu design. Je třeba si nejprve určit roli krbu: zda by měl hrát roli hlavního či pouze doplňkového zdroje tepla. Podle toho, zda budeme krb používat k celoročnímu topení či jen k přitápění při sychravém počasí nebo pouze k příležitostnému zatopení pro navození atmosféry, se zvolí výkon krbu, aby byla zajištěna tepelná pohoda a nedocházelo k nedotápění nebo naopak k přetápění. Na základě těchto faktů pak volíme mezi teplovzdušnou a teplovodní krbovou vložkou.
Ptáme se odborníka:
Otázku, čemu bychom měli při výběru krbových kamen a vložek především věnovat pozornost, jsme položili Jiřímu Janouškovi ze společnosti Mountfield. „Přestože zákazníci krbová kamna i krbové vložky často vybírají v první řadě podle vzhledu, jak se jim budou hodit do obýváku a podobně, není to správné. Nejdůležitější při výběru krbových kamen je výkon. Jestliže chceme vytápět starší stavbu, budeme potřebovat dvakrát větší výkon, než když pořizujeme krbová kamna do novostavby. Nejdříve však musíme vědět, kolik metrů krychlových potřebujeme vytopit. To zjistíme, když vynásobíme užitnou plochu příbytku výškou stropu. Dále pokračujeme jednoduchým, avšak jen orientačním výpočtem. Vycházíme vždy z toho, že potřebujeme 1 kW k vyhřátí 20 m3 starého domu a 1 kW k vyhřátí 40 m3 novostavby. To znamená, že když máme vytopit například 100 m3 příbytku, pak vydělíme 100 m3 zmíněnými 40 m3 a dostaneme číslo 2,5. A to je ten správný výkon našich budoucích kamen. Pokud vybereme krbová kamna se slabším výkonem, než jaký potřebujeme, pak se budeme pochopitelně snažit jejich výkon navýšit. To zapříčiní přehřívání, které může vést až k popraskání a znehodnocování samotných kamen. Když naopak zakoupíme příliš silná kamna, budeme mít přetopeno. A tak se budeme snažit výkon utlumit například tím, že budeme topit jen jedním polínkem. To však bude mít za následek nejen zakouřené přední sklo kamen, ale hlavně nebudou krbová kamna fungovat tak, jak mají.“
TEPLOVZDUŠNÁ VLOŽKA
Výhody teplovzdušného systému spočívají především v tom, že vychladlé prostory pohotově vytopí. Stejně tak boduje i nízkou cenou a jednoduchou instalací. K rozvodu tepla tímto způsobem jsou kromě samotné krbové vložky potřeba pouze ventilační jednotky, hliníkové hadice, izolace a mřížky na vývody do místností. Na druhou stranu nevýhodné je to, že přenáší zvuk a víří i vysušuje vzduch, a proto není vhodný do prostor, které obývají alergici. Přenosu prachových částic i pachů mohou velmi dobře zabránit vzduchové filtry, jež se při instalaci těchto systémů používají a které je třeba pravidelně vyměňovat. Přenosu zvuků lze zase bránit kvalitní izolací jednotlivých rozvodů.
TEPLOVODNÍ VLOŽKA
Při celoročním provozu je nejvhodnějším řešením teplovodní krbová vložka. Umožní vytápění i nejvzdálenějších míst, kam se teplovzdušné rozvody nedostanou. Napojena je na rozvody topení, a tím se nejen vytápí dům, ale také ohřívá užitková voda do koupelny a kuchyně. Přestože celková cena za teplovodní vložku a její instalaci přesáhne částku 100 000 Kč, jedná se o investici, která se poměrně rychle vrátí. Díky tomuto způsobu vytápění ročně ušetříte až desetitisíce korun za plyn či elektřinu.
odborná spolupráce Mountfield
Vybíráte nová krbová kamna nebo krbovou vložku? Navštivte náš showroom na krbová kamna. Více na www.give.cz/showroom-krbova-kamna
Datum vydání: 17. 10. 2015