Jak si žije plecháč

Tento dům rozhodně vzbudil před lety velkou pozornost, obklad plechem udělal z funkční stavby jednoduchého tvaru svým způsobem unikát.

Dům není osamocený, stojí v původní zástavbě na úzké, podlouhlé rohové parcele a musel se zpočátku potýkat s nechápavými až nevraživými pohledy okolí. Dnes už si ale na něj všichni zvykli, však také z okolní zástavby nijak netrčí, jen plochá střecha a kabát jsou odlišné…

Bazén u plechového domu je samozřejmě také z kovu – ovšem nerezového… Foto Jaroslav Hejzlar

Zvláštnosti stavby

Kostru celého objektu, který je založený na patkách, tvoří ocelová žárově zinkovaná konstrukce, nosné sloupy jsou rozloženy po třech metrech. Výplň konstrukce neboli vlastní obvodový plášť tvoří deseticentimetrové tepelně izolační panely (tzv. purpanely), které se běžně používají pro průmyslové haly.

Architekt vyšel logicky z kovové konstrukce a navrhl „obal“ domu z fasádového plechu, který je zušlechtěný mědí. Její funkce je velmi podstatná. Po zreznutí měď rez zakonzervuje a koroze už dál nepokračuje. O „rezavém domě“ se při předkládání ke schvalovacímu řízení pro jistotu nemluvilo, ve zprávě byl uveden pro fasádu oranžový odstín. Po třech letech života domu se ukazuje, že tento údaj byl v podstatě pravdivý. Ve spodní části stavby byly jako venkovní obklad místo cortenového plechu použity lisované skleněné desky – tzv. Kopility.

Na ocelové konstrukci ploché střechy je položena izolace a na ní v lehkém spádu vodovzdorná fólie. Zčásti je střecha ozeleněná a pokrytá dřevěným roštem. Interiér je také pojednán velmi neobvykle. Jsou zde přiznané veškeré nosné konstrukce, očím nezakryté jsou ocelové nosníky, trapézové plechy i betonové tvárnice.

Třetí ne zcela běžnou záležitostí je venkovní technické jádro. Na jeho úkor se dům poněkud zúžil, mezi ním a stávající zástavbou tak vznikl směrem od chodníku větší prostup. V tomto širším odstupu jsou vedeny rozvody klimatizace. Pro budoucnost nabízí venkovní technické jádro možnost kdykoliv něco v domě měnit, aniž by se uvnitř muselo složitě sekat a bourat, ať už půjde třeba o novou televizi a přípojku pro ni nebo třeba o nové diferencované větrání.

 

Jak se tepelně reguluje plech

U domu obaleného plechem mohou být větší problémy s chlazením než s vyhřátím, dům je proto klimatizovaný a nadstandardně zabezpečený. Střídání otvíravých a neotvíravých prosklených ploch zajišťuje příčné provětrávání, všechny jsou navíc zasklené tepelným izolačním sklem, které je plněné těžkým plynem. Otvíravé rámy oken jsou hliníkové, fixní okna jsou atypická kovová. Tepelnou regulaci podporují i screenové rolety. Materiál pro tyto rolety je utkaný ze skelného vlákna, které je obalené ochranným povlakem z PVC. Je odolný proti UV záření, ale i vlhkosti, dokáže zadržovat sluneční paprsky a zároveň nebrání výhledu.

Pro vytápění zvolil majitel decentralizované elektrické přímotopy, z hlediska spotřeby elektrické energie možná drahá záležitost, při realizaci stavby však šlo o nejlevnější řešení, které významně snížilo náklady. Radiátory s elektrickou patronou se nastavují individuálně podle potřeby a toto řešení se časem ukázalo jako prozíravé. Po třech letech bydlení je jasné, že poslední uživatelské patro, které poněkud ustupuje, má tendenci přehřívat se. V létě vše řeší klimatizace, v zimě jsou tu radiátory stažené na minimum, teplo stoupá domem přirozeně po vertikále, a když svítí slunce, je dokonale zatopeno.

 

Kolem domu

Rohová parcela, na které dům stojí, je v mírném svahu, do zahradní části se z domu sestupuje po několika schodech. Venkovní oplocení je po délce zahrady vyzděné z tvárnic, které jsou prolévané betonem, a jak léta běží, mizí pomalu, ale jistě pod popínavou zelení zvenčí i zevnitř. V místě, kde na dům z boční strany navazuje obytný dvorek, je plot ze stejných skleněných kopilitů jako spodní fasáda domu. Prostor pro automobily není svázán s domem, je řešen jako jednoduchý přístřešek na konci parcely s ozeleněnou střechou. V létě jej majitelé používají jako krytou terasu, od které je pár kroků k nerezovému venkovnímu bazénu. Stromky i keře už mají slušnou velikost, sadové úpravy na pozemku začaly probíhat v předstihu, ani ne půl roku po zahájení stavby.

 

Uvnitř domu

Celá dispozice je otevřená a flexibilní, interiér s exteriérem se harmonicky prolíná. Z obytných místností lze vstupovat na venkovní terasy či na dvůr, k propojení přispívá i zvolený způsob prosklení, který umožňuje stálý vizuální kontakt s venkem a zelení. Obyvatelé jsou s tímto řešením stále spokojeni, během tříleté zátěže domu nepocítili nutnost cokoliv měnit. Oceňují především maximální využití veškeré plochy – v domě je podle záměru architekta jen minimum chodeb a nevyužitelných hluchých míst. V prvním podlaží jsou dva pokoje s koupelnou, z nichž se dá vstoupit rovnou ven na příjemný dvůr. K vnitřní stěně obou místností přiléhá šatna a další úložný prostor.
Druhé podlaží je společenské s kuchyní, hlavní obývací místností s jídelnou a terasou, třetí slouží jako klidová zóna. V posledním, podstatně menším, ustupujícím podlaží je pracovna a ještě jedna terasa.

 

Materiály a mobiliář

Podlahy jsou dřevěné a betonové, betonová stěrka je i na stěnách, s jemnou betonovou šedí dobře ladí černý teplovzdušný krb na dřevo. Výraznou dominantou celého prostoru je nesporně jednoramenné dřevěné vnitřní schodiště, celé vyvěšené na lankách. Ta částečně schodiště jistí, částečně slouží jako zábradlí. Jinak je schodiště v podestě bezpečně kotvené do konstrukce.

Interiér má svůj výrazný charakter i bez nábytku, tvoří jej přiznané konstrukce a schodiště, zvolené materiály pro podlahu a stěny. Vybavení tedy muselo pouze doplnit celkový dojem a podtrhnout vzdušnou, nekonformní atmosféru. Majitelé se proto rozhodli pro atypický nábytek vyrobený z MDF desek natřených bílou polomatnou barvou. K nábytku na míru pak vybrali různá designová sezení od renomovaných firem (Vitra koncept s.r.o., Konsepti Praha, Modernista).

 

Jak tedy žijí?

Plecháč i jeho uživatelé si žijí dobře. Majitelé stále oceňují vhodně zvolené materiály, které vyžadují zcela minimální údržbu jak exteriéru, tak i interiéru domu. S tím, jestli fasádní plech bude potřebovat nějaký zásah za patnáct nebo dvacet let, si hlavu nelámou. To ukáže čas. Zatím se v tříletém období projevilo jediné: promyšlená konstrukce a volba materiálů, otevřená dispozice a vizuální i faktický kontakt s okolím daly majitelům fungující nenáročný dům, který mohou pohodlně a do sytosti užívat, aniž by kolem něj stále skákali a něco opravovali.

 

 

 

text Vkladimíra Storchová, foto Jaroslav Hejzlar

Datum vydání: 29. 1. 2022

Edit: