Jak si zajistit chládek
Poslední léta se stavebnictví soustředilo především na úspory energie na vytápění, letošní extrémně horké léto předeslalo, že je třeba myslet i na to, jak se v domě bude žít v létě. Není možné spoléhat na to, že vše vyřeší klimatizace. Může přinášet zdravotní problémy a navíc chlazení vzduchu je nejméně dvakrát energeticky náročnější než vytápění.
Tropické teploty znemožnily větrání okny ve dne, do domů a bytů proudil místo osvěžení rozpálený vzduch. Teplota v mnohých domech a zejména bytech přesahovala dlouhodobě třicítku. Tyto problémy měli lidé hlavně v domech nedostatečně zateplených, s okny nijak nechráněnými před prudkým jižním a západním sluncem, v bytech, kde není možné vytvořit průvan, a které nejsou vybaveny nuceným větráním… A naopak, toto extrémní léto potvrdilo, že energeticky úsporné domy jsou přívětivé nejen k našim účtům za vytápění, ale především k nám samým. Zdravé klima je totiž jednou z předností pasivních domů.
Nemusím otvírat okna!
Jak víme, mnohé nepoučené odrazuje od výstavby pasivního, mimořádně úsporného domu strach, že nebude dovoleno otvírat okna. Za prvé to není pravda, okna se v pasivním domě otevírat mohou, je-li zájem. Ale nemusejí. A za druhé, tento strašák se může proměnit v dobrotivého zachránce. Nemuset otvírat okna ve dnech, kdy je za nimi třeba i 35 oC, byla letos opravdu výhra. Ti, kdo okna zavřeli před horkem, začali brzy trpět nedostatkem kyslíku, respektive přebytkem oxidu uhličitého. A museli je alespoň na chvíli otevřít a vpustit horký vzduch.
V domech, kde se o výměnu vzduchu stará vzduchotechnická jednotka, bylo i letos příjemně, okna mohla zůstat zavřená a čerstvého vzduchu byl přesto dostatek. Rekuperační jednotky, které v zimě využívají teplo odchozího vzduchu k ohřátí vzduchu příchozího pomocí výměníku tepla, navíc dokáží v létě dům lehce klimatizovat. Ještě většího efektu se dosáhne spojením větrací jednotky se zemním výměníkem tepla (potrubím zakopaným v nezámrzné hloubce), který využívá konstantní teplotu země.
Pomoci musí i dům
Neznamená to, že jen v domech vybavených nuceným větráním bylo možné vedra přežít. Základem toho, aby v domě nebylo horko, je kvalitní zateplení. Potvrdilo se, že funguje i obráceným směrem a postaví se do cesty i horku. Samozřejmě čím kvalitnější izolace, tím déle horku odolá. V noci je pak nutné dům vychladit otevřením oken, vytvořením průvanu, a ráno, než se zase oteplí, okna uzavřít. Chládek tam pak udržíme poměrně dlouho, ale občas bude přece jen potřeba vyvětrat – podle toho, kolik lidí je v domě a jak náročnou činnost vykonávají. A mohli jsme se přesvědčit, že stačila malá chvilka, aby se otevřenými okny nahrnulo teplo dovnitř. Možná, že nás letošní extrémy přesvědčily, že na větrání okny není úplné spolehnutí.
Jak větrat?
Nejde jenom o tyto extrémní dny, na dostatečné větrání je potřeba myslet stále. Zvlášť v novostavbách, byť nejsou certifikovány jako pasivní, i v domech rekonstruovaných, s vyměněnými okny. Všechny tyto domy jsou velmi dobře utěsněny a nedochází v nich k výměně vzduchu netěsnostmi, jak bylo dříve běžné. Podle hygienické normy je třeba zajistit na jednu osobu 25 m3 čerstvého vzduchu každou hodinu. Například spící osoba potřebuje vyměnit celý objem vzduchu v místnosti jednou za dvě hodiny, osoba aktivní ho spotřebuje ještě více. Je tedy naprosto nutné často a účinně větrat, a to i v noci, i v zimě. Účinně znamená vytvořit rychlý průvan na pět minut, aby nestačily stěny domu vychladnout. Dokonce, i když nejsme doma, musí k určité výměně vzduchu docházet.
O částečnou výměnu vzduchu se mohou postarat sama okna, běžně jsou proto vybavována funkcí mikroventilace nebo jinými sofistikovanějšími způsoby přívodu vzduchu do místnosti. K zajištění potřebného množství čerstvého vzduchu však nestačí. Je mnohem prozíravější postarat se o opravdu účinné a spolehlivé větrání, tedy pořídit si některý ze systémů nucené výměny vzduchu. U novostaveb to jde snadněji, tam je možné řešit větrání centrálně pomocí vzduchotechnických rozvodů napojených na větrací jednotku. Naštěstí existuje řešení i pro stávající domy a byty, decentralizované jednotky je možné instalovat dodatečně do obvodové zdi. I ony bývají vybaveny rekuperací. Některé systémy dokáží propojit více místností.
Bariéry proti slunci
Vraťme se však k horkému letnímu počasí. Nejhorší chvilky zažili asi ti, kdo mají okna orientovaná na jih či západ a neměli možnost je zastínit. Vnitřní žaluzie a závěsy pomohly jen lehce, protože dovolily tepelným paprskům proniknout sklem do interiéru a samy se pak prohřály. I v důsledku skleníkového efektu, který vzniká mezi oknem a žaluzií. Mnohem více se vyznamenaly vnější žaluzie a rolety, protože se postavily do cesty slunci ještě před oknem a vytvořily tak hráz, která účinně bránila paprskům proniknout do domu. Pomohly i markýzy, které zastínily třeba i terasu. Spokojeni mohli být i ti, kteří mají stavební „markýzu“ – třeba přesah střechy nebo horního patra nad velkou prosklenou plochou v přízemí, případně ještě zkombinovanou s vnější žaluzií a podobně. Možná nejhorší chvilky zažili obyvatelé podkroví s okny na jih a bez stínění. Střešní okna jsou vystavena slunci nejvíce a musí být proto nejúčinněji chráněna.
Zkušenosti z letošního léta prokázaly, že i na vedro je potřeba se připravit, ukázalo slabá místa našich domovů. Investice do zateplení, větracích jednotek i stínicí techniky se určitě vyplatí. Dá se očekávat, že horká léta se stanou normálem.
Sluneční čidlo za vás ohlídá teplotu
Žaluzie doplněné slunečním čidlem se automaticky spustí, jakmile slunce svítí příliš silně. Váš dům tak ochrání před horkem a udrží v něm čerstvý vzduch.
Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 17. 10. 2018