Jak si doma uvařit pohodu
Při zařizování kuchyně bychom měli věnovat náležitou pozornost varnému centru a výběru vhodné varné desky, trouby či sporáku. Žaludkem totiž neprochází pouze láska, jak hlásá lidová moudrost, ale i celková pohoda a zdraví jednotlivých členů rodiny.
Současný trh nám nabízí velký výběr různých typů trub, sporáků a varných desek. Jediný problém představuje orientace v bohaté nabídce. Máme z čeho vybírat.
SOUČASNÉ TRENDY
Ve varných centrech pokračuje ústup sporáků, které nahrazují různé druhy pečicích trub a varných desek. Jejich výrobci se soustředí především na snížení energetické náročnosti jejich provozu a zároveň zvýšení výkonu a maximálně ergonomicky řešenou obsluhu, dokonalejší programování a snadnější ovládání. Stále větší oblibě se těší vestavné spotřebiče před samostatně stojícími. Co se týče designových trendů ve varných centrech, k výrobě spotřebičů se používají velmi kvalitní materiály s převahou kovu. Domácí varná centra dnes na první pohled v mnohém připomínají kuchyně profesionálů a profesionální výkon také podávají.
SPORÁK JEŠTĚ NEKONČÍ
O svoji dominantní roli ve varných centrech v posledních desetiletích přišel sporák. V domácnostech ho nejčastěji nahradil některý typ vestavné trouby doplněný samostatnou varnou deskou. To však neznamená konec sporáků v Čechách a na Moravě. Vyrábějí se dál, ve vestavném i volně stojícím provedení, a stejně jako ostatní spotřebiče se i vyvíjejí. Nedáte-li na sporák dopustit, máte na výběr tři typy – plynový, kombinovaný s elektrickou troubou a plynovými plotýnkami a sporák elektrický. Nejmenšímu zájmu se těší sporáky plynové. Jejich největší předností je nízká pořizovací cena (již od 6000 Kč), naopak handicapem skutečnost, že jsou podstatně horší pekaři než sporáky s elektrickou troubou – pokrmy v nežádoucí míře vysušují. Na druhou stranu jsou plynové sporáky snadno regulovatelné a nedochází u nich ke ztrátám v podobě zbytkového tepla. Co se týče vaření na plynu, profesionální kuchaři mu dávají jednoznačně přednost před elektřinou! Současné typy plynových sporáků jsou vybaveny troubou, která disponuje dolním a horním ohřevem, případně grilováním. Trh nabízí i plynové sporáky se sklokeramickou plynovou deskou, která se udržuje snadněji než klasické hořáky. Největší oblibě se těší elektrické sporáky, v jejichž případě můžeme rovněž vybírat. Pokud je pro nás nejdůležitějším kritériem cena, nejmenší investici představují sporáky s litinovými plotýnkami, které pořídíte již za 8000 Kč. Elektrický sporák se sklokeramickou deskou vás přijde přibližně na dvojnásobek. Tato deska má však prokazatelné výhody: rychleji se zahřívá, má vyšší počet regulačních stupňů a nižší ztráty energie. Cena elektrického sporáku se však neodvíjí pouze od typu varné desky, ale i od vybavení pečicí části. Nejdokonalejší trouby sporáků vám nabídnou více než deset programů, mají samočisticí povrch a jsou vybaveny displejem. Poskytují stejný komfort, bezpečnost a snadnou údržbu jako samostatné elektrické trouby. Těm se vyrovnají i cenou – nejdokonalejší elektrické sporáky stojí 50 000 Kč a více.
ŠIKOVNÉ A INTELIGENTNÍ TROUBY
Na rozdíl od trouby člověka není trouba určená k přípravě pokrmů žádná popleta. Moderní elektrické trouby nejenže dokonale zvládají přípravu nejrůznějších pokrmů, ale zbaví nás i mnoha starostí a úskalí doprovázejících přípravu pokrmů. Co nám mohou moderní trouby nabídnout? Kromě základních funkcí je to celá řada pekařských dovedností, větší bezpečnost, snadnější údržba, nižší spotřeba energie a v neposlední řadě i podstatně zdravější příprava pokrmů. Nejvybavenější pečicí trouby minimalizují nejen náš podíl fyzické práce při pečení, ale i odpovědnost za kvalitu pokrmu. Díky nim se na stoly nedostanou nedopečené, připálené a vysušené pokrmy. Kuchyně se neplní kouřem z připáleného moučníku, na který jste zapomněli. Výhodou nejmodernějších pečicích trub není pouze zvýšení kvality připravovaného pokrmu, ale i zjednodušení pečení. Troubě s elektronickým ovládáním stačí zadat druh pokrmu, který se chystáte upéct, a jeho hmotnost a pak již pouze zmáčknout knoflík. Postupy pečení můžete pozměnit podle svého přání a uložit je do paměti trouby. Kontrolu přípravy pokrmu nám zprostředkovává displej. Stále větší uplatnění nachází ve varných centrech elektrická trouba kombinovaná s horkovzdušnou. Řadě spotřebitelů však uniká rozdíl mezi oběma typy trub. Spočívá v tom, že zatímco klasická trouba teplo pouze sálá, u horkovzdušné je vzduch nasáván přes ventilátor do prostoru za troubou. Po ohřátí je vyfukován zpět do prostoru trouby. Předností horkovzdušných trub je úspora energie – spotřebují až o 20 % energie méně než klasické trouby. Jejich další výhodou je, že v nich díky rovnoměrnému rozvodu vzduchu můžete péci až ve třech vrstvách najednou, a to i různé pokrmy. V domácnostech, kde se hlídá zdravá výživa, anebo ji přímo vyžaduje zdravotní stav některého z členů rodiny, nachází stále častěji uplatnění parní trouba. Její největší přínos je, že umožňuje přípravu pokrmů bez vody a bez tuku. Pokrmy tak neztrácejí pro organismus důležité vitaminy ani stopové prvky a zachovávají si přirozenou barvu. Další jejich výhodou je, že umožňují najednou přípravu celého menu (pokrmy se přidávají do trouby postupně), čímž nám šetří čas a elektrickou energii. Energetická nenáročnost vyrovnává značně vysokou investici, jakou pořízení parní trouby představuje. Jejich cena se pohybuje okolo 50 tisíc korun.
PROSTUDUJTE ENERGETICKÝ ŠTÍTEK!
Přestože povinností členů Evropské unie je vybavovat energetickými štítky od ledna 2005 i trouby, mnozí spotřebitelé na to často zapomínají. Pokud se tedy chystáte pořídit si kuchyňský spotřebič, nezapomeňte řádně prostudovat její energetický štítek. Zvláště levné spotřebiče by v nás měly vzbuzovat nedůvěru.
Moderní spotřebiče v domácích varných centrech šetří nejen energii, ale i nás.
NENÍ DESKA JAKO DESKA
K tepelné přípravě pokrmů v kuchyni se stále častěji používají sklokeramické varné desky, které nám značně usnadní vaření. Kvalitní varné desky se dokážou samy vypnout, spolehlivě pohlídají, aby nic nepřeteklo. Jejich vývoj nesměřuje pouze k úsporám energie a vyššímu výkonu, ale i snadnější obsluze a údržbě. Tu umožňuje ovládání magnetickými knoflíky anebo beztlačítkové senzorové ovládání. Sklokeramickou varnou deskou však vývoj tohoto spotřebiče nekončí. Můžeme si pořídit i desku vybavenou senzorem, který spolehlivě sleduje teplotu v hrncích a zajišťuje, aby výkon plotýnky odpovídal požadované hodnotě. Pohlídá, aby nám nepřetekla polévka, voda, v níž vaříme těstoviny, rýži a podobně. K dostání jsou i sklokeramické desky vybavené pečicím senzorem – ten zajišťuje, aby se nepřipálily pokrmy připravované na pánvi. Pozor, jak varný, tak pečicí senzor vyžadují speciální nádobí. Na desce s varným senzorem se pokrmy připravují ve speciálním nerezovém nebo smaltovaném či litinovém nádobí. Jiné nerezové nádobí musí být opatřeno speciální páskou, která umožňuje senzoru kontrolovat teplotu v hrncích. Pečicí senzor zase vyžaduje speciální systémovou pánev. Varné desky vybavené senzorem stojí od 6000 tisíc korun výše. Sklokeramická deska však nepředstavuje jediné řešení. Můžete se rovněž rozhodnout pro indukční varnou desku. V tomto případě se plotýnka indukční desky ohřívá pouze pod hrnci, a tak jsou minimalizovány ztráty elektrické energie.
NEPOSTRADATELNÉ TŘEŠNIČKY NA DORTU
Neodmyslitelnou součást každého varného centra dnes představuje také digestoř likvidující páru, vůně a pachy vznikající při přípravě pokrmů. Digestoře se dělí do dvou základních skupin – odtahové a recirkulační. První typ odvádí vlhký vzduch společně s pachy potrubím z kuchyně pryč. Recirkulační jej pomocí filtru čistí a vrací zpět do místnosti. První typ digestoří je podstatně výkonnější, a proto mu, pokud můžete, dejte přednost. Páry a pachy lze odvádět i do světlíku, ale pouze v případě, že je řádně utěsněn. „In“ jsou digestoře vyrobené z kvalitního kovu, případně v kombinaci se sklem. Co se týče funkčnosti, přestože se zdůrazňuje především výkon odpovídající velikosti místnosti, přinejmenším stejně důležitá je i rychlost, s jakou digestoř dokáže odsávat páry a pachy, které při přípravě pokrmů vznikají. Výsledek nezáleží pouze na kvalitě samotného odsavače, ale i odtahu. Již z toho důvodu byste si digestoř neměli pořizovat bez konzultace s odborníky. Při výběru vhodné digestoře nenechte stranou pozornosti ani hlučnost, která by neměla přesahovat 60 decibelů. V opačném případě vám digestoř bude pobyt v kuchyni, která dnes v řadě domácností hraje úlohu společenské místnosti, značně komplikovat.
KUCHYŇSKÁ SKLÁDAČKA
V obchodě dnes seženeme desky v šířkách 30, 60 a 90 cm. Nejžádanější je deska o šířce 60 cm, která má čtyři plotýnky pro ohřev. Širší desky nabízejí další místo pro ohřev a víceúčelovou zónu, na které lze připravovat pokrmy na nádobí speciálních tvarů, případně grilovací ploténku. Možnost optimální volby však nespočívá pouze ve volbě typu a šířky desky. Takzvané combisety nebo domina umožňují využití všech zmíněných typů desek, včetně lávového grilu, fritézy nebo parního koše. Stále větší oblibě se těší velké plynové hořáky, vhodné k přípravě pokrmů, zvláště číny a minutek, na wok pánvi. Vzhledem k tomu, že tento velký hořák má velmi silný výkon – 5,6 kW, nedojde ke snížení teploty rozpáleného oleje ani po vložení plátků masa na pánev. Tento hořák se uplatní i v kuchyních domácností, kde není zaveden zemní plyn. Horní ventil hořáku lze totiž velmi snadno předělat na použití propan-butanu.
Datum vydání: 16. 8. 2015