Jak si dávkovat slunce
Vzhledem k tomu, že letošní zima byla na slunné dny podstatně skoupější než její předchůdkyně, vítali jsme každý sluneční paprsek. S většími denními příděly intenzivnějšího slunečního záření však nastává problém s přehříváním interiéru a s nastupujícím létem i zajištěním obrany proti slunci ve venkovních prostorech.
V domácnostech a v okolí domu se slunečním paprskům bráníme především vhodným zastíněním. Jako účinnou bariéru si můžeme zvolit některý typ vnitřního nebo venkovního zastínění.
VNĚJŠÍ, NEBO VNITŘNÍ?
K přehřívání interiérů dochází především v podkroví a v místnostech orientovaných na jih a západ, které mají nedostatečnou nebo dokonce žádnou izolaci a jsou více či méně prosklené. Chceme-li přistoupit k zastínění interiérových prostor, nabízí se nám volba mezi interiérovým a exteriérovým zastíněním. Zde je třeba si uvědomit, co od stínicí techniky vlastně očekáváme. Pokud je to především zabránění přehřívání interiéru, pak nám podstatně více pomůže venkovní zastínění, které na rozdíl od vnitřního dokáže zabránit vzniku takzvaného skleníkového efektu. To však vůbec neznamená, že vnitřní zastínění je v dnešní době přežitek. Naopak. Své uplatnění má zvláště v místnostech, které sluneční paprsky sice nepřehřívají, ale komplikují nám zde život jiným způsobem. Např. ráno nám nedovolí dospat, znemožňují nám práci na počítači či sledování televizoru apod. Nejpoužívanějším typem vnitřního zastínění jsou žaluzie. K jejich přednostem patří rychlost montáže, snadná manipulace, minimální údržba i cenová dostupnost. Výhodou žaluzií rovněž je, že jimi můžeme dobře regulovat množství a směr dopadajícího světla. Rozlišujeme žaluzie horizontální a vertikální. Horizontální žaluzie nacházejí uplatnění ve všech typech oken – od panelákových a eurooken až po špaletová. Můžeme volit mezi žaluziemi meziskelními volnými, případně meziskelními s fixací, ale i žaluziemi, které se instalují na rámech oken či kdekoliv volně v interiéru. Vybavit žaluziemi můžeme i okna zcela atypických tvarů. Co se týče výrobních materiálů, nejčastěji se používají žaluzie z plastu, za hliníkové a především dřevěné si musíme značně připlatit. Druhý typ žaluzií – vertikální – dokáže zastínit i velké plochy, a tak v interiérech často nahrazuje záclony či závěsy. Opět se vyrábí v bohaté nabídce materiálů a barevných odstínů. Oblíbeným druhem vnitřního zastínění jsou látkové rolety, které můžeme nechat ušít na míru oknům všech rozměrů a tvarů. Všechny druhy vnitřního zastínění nám navíc dokážou zajistit soukromí a většinou se i pozitivně podílejí i na vzhledu interiéru.
VENKOVNÍ ROLETY
Exteriérové stínění pomocí reflexe a absorpce slunečního záření i cirkulace vzduchu minimalizuje množství slunečního záření dopadajícího na okenní tabuli i do samotného interiéru. V chladném období pak dokáže snižovat úniky tepla. Zároveň chrání okna před nepříznivými klimatickými vlivy, a tak prodlužuje jejich životnost. Jednu alternativu venkovního zastínění představují venkovní rolety. Lamely, které je tvoří, se vyrábějí z různých materiálů. Můžeme volit mezi hliníkem – v tom případě se jejich profily obvykle vyplňují pěnou zlepšující jejich tepelně izolační vlastnosti, ale i PVC nebo tvrdým dřevem. Tepelnou pohodu ale v interiérech dokážou spolehlivě zajistit i rolety ze speciálních textilií. Důležité je, aby všechny díly celého mechanismu byly vyrobeny z nekorodujících materiálů a aby konstrukce truhlíku byla opatřena tepelnou izolací, aby nedošlo ke vzniku tepelného mostu. Venkovní rolety se vyrábějí v různých velikostech a můžeme jimi zastínit okna rozmanitých, i asymetrických tvarů. V případě nových objektů se vyplatí na ně pamatovat již v projektu. Pokud se na ně v této fázi pozapomnělo nebo je hodláme instalovat na starším domě, musíme se smířit s tím, že truhlík bude vyčnívat do fasády nebo zmenší výšku okenního otvoru, a v důsledku toho dojde ke snížení množství denního světla v interiéru.
VENKOVNÍ ŽALUZIE
Dalším typem venkovního zastínění jsou před- okenní žaluzie. V čem se liší od předokenních rolet? Zatímco předokenní rolety se pohybují v pevné boční liště, žaluzie jsou zavěšené na lan- ku nebo na slabé liště. Rolety tím, že jsou napevno usazené, neplní pouze stínicí roli, ale zároveň se podílejí na zabezpečení objektů. Jejich nevýhodou ve srovnání se žaluziemi je však to, že nejdou naklápět, a tak zabraňují i přístupu světla do interiéru. Co se týče ceny, v případě hliníkových rolet i žaluzií musíme počítat minimálně s částkou 2000 Kč za metr čtvereční. Pokud bychom se však rozhodli pro žaluzie a rolety ze dřeva, musíme si našetřit asi dvakrát až třikrát vyšší částku. V případě venkovních žaluzií se nám rovněž nabízí volba z různých výrobních materiálů – kromě hliníku a dřeva i různých slitin, bambusu a PVC. Také na žaluzie je vhodnější pamatovat již v projektu a zabudovat je pod omítku. Při dodatečné montáži se sníží světelnost okna o 15 až 20 %. Jak venkovní rolety, tak i žaluzie lze ovládat manuálně nebo plně automaticky centrálním či dálkovým ovládáním. Žaluzie vybavená světelným a tepelným čidlem sama reguluje množství světla a tepla v místnosti. Občas na domech, které něco pamatují, zahlédneme i dřevěné okenice. Jejich předností je, že do interiéru nepustí nejen slunce, ale ani hluk či zloděje. Naopak nevýhodou to, že zabraňují i přístupu denního světla.
CO DOVEDOU
Nevyvíjejí se pouze vnější a vnitřní stínicí systémy, ale i způsob jejich ovládání. Manuální ovládání ustupuje podstatně modernějším způsobům. Stínicí prvky lze ovládat dálkově – pomocí elektrického pohonu, v případě solárního pohonu pomocí energie čerpané ze slunečního záření.
STŘEŠNÍ OKNA
V žádném jiném prostoru nehrozí tak velké nebezpečí přehřátí, jako je tomu v podkroví. Od jara do podzimu se nám tyto prostory mohou proměnit ve výheň. Přehřátí způsobuje jak nedostatečná izolace, tak fakt, že na rozdíl od běžných oken praží slunce do střešních oken po celý den. Pomoci může vhodně zvolený stínicí systém. Trh nám dnes nabízí různé typy zastínění střešních oken, které se opět dělí na vnitřní a venkovní. Podstatně účinnější obranu proti přehřátí podkrovního prostoru zajišťuje venkovní zastínění. Pokud jsme se rozhodli pro venkovní zastínění, můžeme opět volit mezi předokenními roletami, žaluziemi a navíc – markýzami. Největší rozdíl spočívá v tom, zda jsou vyrobeny z jednoho kusu materiálu nebo více částí. Ale například rolety mohou být jak celistvé, tak vyrobené z propojených, ale nepohyblivých lamel, které neumožňují regulaci průniku světla. Venkovní markýza nabízí jednoduchý a velmi účinný způsob, jak zabránit vstupu přímých slunečních paprsků do podkrovních místností a dokonale odráží teplo. Ve srovnání s venkovní roletou má ale markýza limitované izolační vlastnosti. Velmi účinné jsou markýzy vyrobené v síťové struktuře skleněného vlákna obaleného plastem, čímž je zajištěna jejich barevná stálost. Síťová struktura nebrání výhledu z okna ven a způsob uchy- cení venkovní markýzy na okně zároveň umožňuje v místnosti větrat. Optimálního tepelného i světelného komfortu v místnosti lze dosáhnout kombinací plisované rolety s venkovní markýzou nebo předokenní roletou.
MARKÝZY, PLACHTY A SLUNEČNÍKY
Co nám zajistí ochranu proti agresivním slunečním paprskům na terase, balkoně či u bazénu? K tomuto účelu se nejčastěji používají různé typy markýz. Současný trh nabízí i účelné a vše- stranné výsuvné markýzy bez nosného profilu nebo s ním i elegantní kazetové markýzy. Markýzy se vyrábějí v různých tvarech a rozměrech a slouží nejen jako ochrana před sluncem, ale v případě nepromokavého materiálu i deštěm. Možnost volby se nabízí i v případě ovládání markýz. Můžeme je ovládat klikou, elektromotorem nebo oběma způsoby. Náročný zákazník si může dopřát markýzu s větrnou a sluneční automatikou. V poslední době se stále větší oblibě těší sluneční plachty, kterými lze snadno zastínit plochu až do 65 m2. Zásluhou využití kvalitních materiálů jsou tyto plachty vhodné pro dlouhodobé instalace. Také v jejich případě můžeme volit mezi manuálním a dálkovým plně automatizovaným ovládáním. Naopak k zastínění menších ploch slouží tzv. flexibilní slunečníky instalované na pružné boční tyči. Systém nabízí téměř neomezené možnosti instalace – od upevnění na stěnu až po vícepólové uchycení.
Datum vydání: 21. 9. 2017