Jak šetřit vodou aneb Voda nad zlato
O tom, jak vzácná je voda a jak nejspíš v budoucnosti ještě vzácnější bude, není třeba se zmiňovat. Například v Kapském Městě se aktuálně vydává na příděl, ani u nás ale nejsou výjimečná období, kdy obce zakazují zavlažování zahrad kvůli nedostatku vody. Je to zatím jen zavlažování. Vodou se přitom celosvětově plýtvá. A kde by měly úspory začít než u každého jednotlivého člověka? Pěkně litr k litru…
Víte, kolik litrů vody denně spotřebujete jen v domácnosti? Na pití počítejte 1,5 až 3 litry, na vaření 5 až 7 litrů, na mytí nádobí v myčce 15 až 30 litrů, na jedno běžné praní 40 až 80 litrů, na běžné umytí rukou kolem 3 litrů, osprchování 30 až 60 litrů, na koupel ve vaně 100 až 200 litrů a na jedno spláchnutí od 3 do 12 litrů vody. Pokud zůstaneme jen u těchto základních činností, jsme někde mezi 200 a 400 litry vody denně.
Poměry se samozřejmě liší, podle počtu členů domácnosti, podle našich zvyklostí, někde odpadá každodenní mytí nádobí, jinde se přidává zalévání zahrady, ruce si myjeme častěji, častěji splachujeme a tak dále. Tato čísla ale stačí, abychom si uvědomili, že kromě tří litrů, které nutně potřebujeme k životu (pití), je vše ostatní komfort, o který přijdeme, nezačneme-li vodou šetřit. V domácnosti lze začít u drobných změn chování, a pokud berete tento problém vážně, lze pokračovat přes složitější kroky až k moderním opatřením, která jsou tak jako tak hudbou budoucnosti. Šetřit vodou tam, kde to jen trochu jde, časem nebude pouhý trend, ale životní nutnost.
VELKÉ MALIČKOSTI
Kohoutkem vodovodní baterie proteče při maximálním průtoku i 20 litrů za minutu. Necháváte téct vodu při čištění zubů, mytí vlasů nebo holení vousů? Při škrábání brambor? Špatně! Nejen čištění zubů (a současné požívání kelímku), loupání brambor nebo mytí vlasů, ale také mytí nádobí pod tekoucí vodou, puštěná sprcha při mydlení těla, při tom všem mrháte pitnou vodou, a nemusíte. Nikde by také neměly kapat kohoutky nebo dokonce protékat záchod, to jsou desítky litrů!
Zarytí ekologové jdou ještě dál, nad rámec těchto samozřejmostí: vodu z rychlovarné konvice používají na zalévání nebo k úklidu, na pití neodpouštějí z kohoutku vodu, která není chladná, ale raději si dají do nápoje kostku ledu nebo mají v chladničce láhev s vodou, která je tak k dispozici vždy v osvěžující teplotě. Kohoutek v dřezu nebo umyvadle nikdy neroztočí naplno, protože čas na umytí i při menším průtoku zůstane stejný, vody však proteče méně. Raději se krátce sprchují, než napouštějí vanu. Přemýšlejí při používání čistého nádobí – více zbytečného nádobí znamená častější mytí a vyšší spotřebu vody i tehdy, používáte-li myčku. A třeba také plní plastové lahve kamínky a vkládají je do splachovací nádrže u WC, protože tak omezí množství vody potřebné na splachování, aniž by bylo nutné instalovat systémy pro dělené splachování. Pokud se s některým ze zmíněných opatření dokážete ztotožnit, začněte s ním co nejdřív, možná poznáte změnu i na účtech za vodu. I to může být motivací. Voda není levná a lepšit se to už nebude.
MODERNÍ ÚSPORY
Výše uvedené jednoduché kroky mohou vést k značným úsporám vody, ale není třeba zůstávat jen u nich. Při současném rozvoji stavebnictví, kdy si mnozí budují nebo rekonstruují domov, je více než vhodné investovat do zařízení a vybavení domácnosti, které k úsporám vody přispívají. Možnosti jsou stále širší, technologie sofistikovanější, úspory větší.
Základem pro kuchyni a koupelnu jsou úsporné vodovodní baterie s kvalitní kartuší, která zajistí dobrou službu bez rizika, že začne kapat, a také s perlátorem. Díky němu se vypouštěná voda mísí se vzduchem, a tak nabývá na objemu. Změnu nepoznáte, komfort zůstává zachován. Úspornější než klasické kohoutkové baterie jsou baterie pákové, díky kterým nastavování správné teploty vody a tedy i její protékání nebude trvat tak dlouho. Termostatická baterie je ještě lepší – ušetří vodu, která proteče, než nastavíte určitou teplotu. Teče z ní rovnou voda o konstantní teplotě, již lze ovšem měnit.
Ve sprše má zásadní vliv na spotřebu vody sprchová hlavice. Starší typy hlavic spotřebují i 20 litrů za minutu, úsporné jen 6 až 8 litrů za minutu. Rozdíl opět nepoznáte. Další možností je namontovat mezi starší baterii a sprchovou hadici univerzální sprchový šetřič vody, u něhož můžete nastavit určitý (nižší) průtok vody za minutu. Účel splní i stop ventil, který může být součástí sprchové hlavice nebo jej lze instalovat dodatečně. Toto zařízení usnadňuje vypnutí – třeba při mytí vlasů – opětovným zapnutím ventilu poteče již předem namíchaná teplá voda.
VANA PRO MARNOTRATNÉ?
Úsporně lze zacházet i při koupání ve vaně, které je bráno co do spotřeby vody jako marnotratnost. Věděli jste, že pokud se pod sprchou „rácháte“ půl hodiny, je naopak napuštění vany úspornější? Ve vaně neušetříte s perlátorem, objem vody, který vana pojme, zkrátka neošidíte. Ale pokud vybíráte vanu, je dobré dát přednost produktu s takovým vnitřním prostorem, který i při dostatku pohodlí pojme méně vody – rozdíly mohou být v řádech desítek litrů.
Je tu i jiná možnost, cenově ovšem náročnější: existují totiž sofistikované systémy, které pohlídají hladinu vody a její teplotu, porovnávají ji s nastavením jednotlivých uživatelů, a když je dosaženo požadovaných hodnot, tekoucí vodu automaticky zastaví. Vana není ani příliš plná, ani prázdná, při napouštění ji také nemusíte hlídat, nepřeteče.
DVĚ TLAČÍTKA
Další místo s vysokou spotřebou vody je toaleta. Lepší než vkládat do splachovací nádržky lahve s kamínky je pořídit rovnou systém s dvojitým nebo už i s trojitým nastavením splachování, ušetříte tak až sedm litrů vody na jedno spláchnutí. U speciálně tvarovaných WC mis s moderními systémy splachování stačí dokonce jen 2 litry vody pro malé spláchnutí a 4 litry pro velké. Na starší systémy, které nechcete vyměňovat (například na chatě) můžete pořídit automatický WC stop systém, který se jednoduše umístí do splachovací nádržky. Umožňuje regulovat množství splachované vody a dávkovat ji podle aktuální potřeby.
STARÁ A NOVÁ MYČKA
Do kategorie vyžadující vyšší investici, která se ovšem brzo vrátí, patří myčky nádobí a pračky. Jsou tu proto, aby šetřily váš čas, ale také vodu. Její spotřeba patří mezi základní charakteristiky, které může zákazník porovnat při koupi.
Jak tyto spotřebiče šetří? Některé myčky stejnou vodu použijí vícekrát – na oplach špinavého nádobí. Jak myčky, tak pračky si umějí spočítat, jakou péči prádlo nebo nádobí potřebují, a odeberou právě jen tolik vody (a dalších energií), kolik je opravdu třeba. U těchto spotřebičů je i kvůli spotřebě vody důležité používat vhodné programy a detergenty a zapínat je dostatečně naplněné. Také rozdíly mezi deset let starým spotřebičem a moderním výrobkem bývají ve spotřebě vody obrovské.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 14. 5. 2018