Jak šetřit plynem
Asi tři pětiny domácností jsou vytápěny plynem. Zvláště ve starších domech se s ním však zachází velmi nehospodárně, protože byl instalován v době, kdy na ceně paliva tolik nezáleželo. Jsou však cesty, jak účty za plyn snížit.
Spotřebovat ho co nejméně
I pro plyn platí, že nejlevnější teplo je to, které nespotřebujeme. Cenu paliva ovlivnit nemůžeme, ale spotřebu ano. A začít můžeme ihned – u úsporných opatření, která nás nic nestojí, ale přinesou okamžitou úsporu. Jistě, ideální by bylo vyměnit okna, zateplit dům. To však chce čas a peníze. Jak tedy na to? Prvním pravidlem je zbytečně nepřetápět, snížíte-li teplotu v místnosti o jeden stupeň, ušetříte zhruba 5 % energie. To se týká i ohřevu vody, stačí nastavit teplotu na 50 až 60 oC. Druhým pravidlem je dovolit teplu proudit do místnosti, tedy nezakrývat radiátory nábytkem, závěsy nebo záclonami, ani na nich nesušit prádlo. To totiž nejenže brání teplu vnikat do místnosti, ale spoustu energie spolkne i přeměna vody ve vodní páru. Třetím pravidlem je nenechat zbytečně unikat teplo z místnosti, to znamená správně větrat – rychle a intenzivně, nejlépe na pár minut vytvořit průvan. Tak se vzduch vymění, aniž by se ochladily stěny. Lehce pootevřené okno znamená zbytečné zvýšení topného výkonu.
Regulovat!
Zásadou hospodárného provozu je dodávat do každé místnosti tolik tepla, kolik je třeba v určitém čase. Večer si přitopíte v obýváku třeba na 22 °C, v noci stačí na spaní jen
18 °C. K tomu je třeba mít možnost otopný systém regulovat. S velkou pravděpodobností již máte nainstalovány termostatické hlavice, s jejichž pomocí můžete regulovat teplotu v každé místnosti zvlášť, možná vás ale nebaví měnit často jejich nastavení. Této nepříjemnosti vás zbaví hlavice programovatelné, které topí ve vámi určenou dobu a na vámi určenou teplotu, mohou mít na každý den v týdnu jiný teplotní program a nabízejí ještě mnoho dalších funkcí.
Nebo se o udržení požadované teploty může starat pokojový termostat naprogramovaný na potřebný chod domácnosti. Můžete si jím nastavit nižší teplotu na noc a zvýšit ji třeba hodinu před vstáváním, jiný režim nastavit o víkendu a podobně. Při správném zacházení dokáží tyto programovatelné prvky snížit spotřebu plynu o 20 až 30 procent. Zejména pro rodinné domy, kde je více ochlazovaných stěn, je vhodná ekvitermní neboli vnější regulace, která pracuje na základě aktuální venkovní teploty. Podle ní plynule nastavuje teplotu topné vody tak, aby přesně zajistila potřebný výkon topného tělesa, tedy takový, který stačí k ohřátí místnosti na požadovanou teplotu v závislosti na změnách venkovních teplot. V chladnějších dnech je do oběhu hnána voda teplejší a naopak.
A co kotel?
Vedle těchto obecných pravidel můžete hledat úspory i v samotném technickém zařízení.
Kotel je nutné nechat každý rok zkontrolovat, vyčistit, seřídit. I to vede k úspoře plynu. Důležitý je však stav kotle samotného. Starý, málo účinný kotel vás může okrádat o třetinu cenného paliva. Provoz velmi zdražuje věčný plamínek, může se jednat až o dva tisíce korun za rok. Úspornější je elektronické zapalování. Výměna kotle za modernější, účinnější je tedy rozhodně smysluplná. Moderní kotle na klasickém principu dosahují účinnosti okolo 90 %, spalují plyn s minimem emisí a jsou vesměs vybaveny plynulou regulací výkonu. Účinnosti vyšší než 100 % (ve vztahu k výhřevnosti zemního plynu) dosahují kondenzační kotle. Ač tato hodnota vypadá na první pohled nelogicky, dosahuje se jí díky využití tepla vznikajícího při zpětné kondenzaci vodní páry ve spalinách. Oproti klasickým ušetří kolem 20 % paliva.
Vyplatí se kondenzační kotel?
Poměrně častý je názor, že kondenzační kotel není vhodný pro rekonstrukce starších otopných soustav s klasickými radiátory. Aby kondenzační kotel pracoval s maximální účinností, potřebuje ohřívat vodu na nižší teploty než v klasickém ústředním topení, kde cirkuluje voda až 90 °C teplá. Je tedy obzvláště vhodný do energeticky úsporných domů s nízkoteplotním otopným systémem. Uvědomme si však, že opravdu velké mrazy bývají jen několik dní v roce. Po většinu topné sezony stačí ohřívat vodu na nižší teplotu, a kotel tak může pracovat v optimálním režimu, jen při extrémních podmínkách ztratí výhodu vysoké účinnosti. Navíc dům s větší tepelnou ztrátou potřebuje vytápět více dní v roce než dům energeticky úsporný. Je tedy určitě výhodou, když se i v přechodných obdobích vytápí dům efektivnějším zdrojem. Navíc starší systémy s radiátory je poměrně snadné upravit tak, aby kotel pracoval s nižší teplotou, tedy s menším výkonem i spotřebou.
Vyplatí se změna dodavatele?
Jak jistě víte, můžete si vybrat, od které společnosti budete plyn odebírat, protože působnost obchodníků s plynem není omezena územně ani distribuční sítí. Změna se může vyplatit zejména v případě, máte-li vysokou spotřebu, využíváte-li plyn k vaření, topení i ohřevu vody. Pak stojí za to porozhlédnout se po cenách různých dodavatelů, hledat vhodný tarif či akční nabídku, úspora může činit několik tisíc korun ročně. Dejte však pozor na srovnávače na internetu, ne všechny jsou zcela nezávislé. Raději kontaktujte dodavatele přímo, nevyužívejte služeb podomních prodejců a jiných zprostředkovatelů. Při výběru dodavatele nevěnujte pozornost jen cenám, ale také smluvním a obchodním podmínkám. O výhodnosti nabídky totiž rozhodují i rozsah a ceny
poskytovaných služeb, různé aktivační a deaktivační poplatky, bonusy, smluvní pokuty či výpovědní podmínky.
Plyn místo uhlí?
Pokud máte starý kotel na uhlí, zauvažujte o jeho výměně za plynový. Na jeho pořízení můžete získat takzvanou kotlíkovou dotaci ve výši až 75 % způsobilých výdajů. Podmínky pro získání dotace se liší podle jednotlivých krajů, informujte se proto na příslušném krajském úřadě.
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 28. 12. 2016