Jak se peče na Vánoce…
Do Štědrého dne zbývá ještě pár týdnů, ale kdo peče cukroví pravidelně, už teď se chvěje nedočkavostí a začíná sepisovat seznamy surovin – počínaje moukou, cukrem a vajíčky přes ořechy a mandle až po čokoládu, skořici, muškát, zázvor a třeba i kapku rumu. To hlavní na vánočním pečení jsou přece vůně!
Těch ale docílíte pouze s kvalitní a spolehlivou pečicí troubou. Klasická elektrická s tzv. statickým ohřevem mívá ve výbavě spodní a horní topný ohřev a zpravidla i gril. Dá se v ní péct v podstatě všechno včetně pizzy, zvládne i grilování a gratinování, rozmezí teploty je standardně od 50 do 250 °C.
Ještě lepší je elektrická trouba s ventilátorem, která kromě statického ohřevu nabízí oběh horkého vzduchu a zajišťuje rovnoměrnější rozložení teploty. Kromě klasických funkcí umožňuje i rozmrazování. Není to ale trouba tzv. multifunkční, na to si při koupi dejte pozor.
Opravdová horkovzdušná (multifunkční) trouba má totiž v zadní stěně zabudován nejen ventilátor, ale i kruhové topné těleso, které ohřívá vzduch ještě před jeho vysláním do pečicího prostoru. Tím je proud horkého vzduchu účinnější a rozložení teploty v troubě dokonalé a rovnoměrné i při pečení na několika úrovních, což oceníte třeba při pečení dvou plechů cukroví naráz. Na druhé straně ale může potraviny příliš vysušovat.
ZKUSTE PÁRU
Parní trouba připravuje pokrm jen horkou párou. Hlavní výhodou je zachování většiny vitaminů a minerálů, v podstatě nahrazuje vaření ve vodě, ale zvládne i pečení. Výborně se hodí k přípravě zeleniny a ryb, propečenou kůrčičku ale neumí… Dobrá varianta je mít horkovzdušnou troubu a nad ní parní, abyste měli vždy na výběr.
Užitečným doplňkem může být parní box, který v multifunkční troubě umožňuje připravovat jídla téměř stejně jako v parní troubě. Dovnitř boxu položeného na plech jednoduše nalijete vodu a vzniklá pára zařídí vše potřebné.
NEBO KOMBINACI?
Kombinace horkovzdušné trouby s parní využívá výhody parní trouby a naopak potlačuje nevýhodu vysušování potravin v troubě horkovzdušné, sami si můžete vybrat ze způsobů ohřevu kombinováním páry a klasického pečení.
ANEBO VLNY?
Mikrovlnná trouba ohřívá potraviny pomocí mikrovlnné energie – výrobci jako hlavní výhodu udávají úsporu času i energie a uživatelský komfort. Ten spočívá v tom, že si neušpiníte hrnce a pánve, jídlo ohříváte přímo na talíři. Jednoduché levné varianty slouží pouze k ohřevu jídla, s dražšími a sofistikovanějšími kousky si můžete troufnout i na pečení masa s křupavou kůrčičkou, pokud jde tedy o kousek kombinovaný s grilem a horkovzdušným ohřevem.
CO SE ZMĚNILO
Především umístění trouby – z původního místa pod kuchyňskou linkou se trouba posunula výš do úrovně nad linkou, což přináší především snadnější manipulaci s potravinami, plechy a pekáči. Také horký vzduch a pára, které z trouby po otevření dvířek začnou proudit směrem vzhůru, vás u tohoto typu umístění tolik neohrozí. Pokud vám vadí výklopná dvířka, zkuste se poohlédnout po variantě s otevíráním do strany, často s úhlem otevření až 180 °.
Jinou skvělou pomůckou zvyšující uživatelský komfort při obsluhování trouby jsou takzvané plnovýsuvy, které umožňují vysunout z trouby celou plochu pečicího plechu – velmi snadno a lehce můžete například podlít pečínku, potřít štrůdl nebo dosypat chybějící ingredience. Existují dokonce i modely s automatickým výsuvem plechu při otevření dvířek trouby.
DALŠÍ VYCHYTÁVKY
Některé z modelů současných trub jsou vybaveny funkcí přednastavených pečicích programů i pamětí, do které můžete zadávat vaše vlastní recepty a postupy. Ovládání bývá natolik jednoduché, že stačí zadat druh pokrmu a jeho hmotnost. Elektronický systém se už o vše postará sám. Samozřejmostí je displej s možností navolení několika světových jazyků, časovač nastavení začátku a konce doby pečení nebo automatické vypnutí po dlouhé době bez zásahu obsluhy. Velmi užitečná je i funkce udržování teploty pokrmu, než se vám podaří sehnat celou rodinu ke stolu.
NEZAPOMEŇTE NA BEZPEČÍ
Nejen při manipulaci s plechy a pekáči při jejich vkládání do trouby musíte být opatrní, podcenit byste neměli ani samotnou teplotu dvířek – výrobci se snaží maximálně snižovat jejich teplotu pomocí několika vrstev izolačního skla. Například v troubě může být teplota na vnitřní straně dvířek klidně přes 200 °C a na jejich vnější straně dosáhne sotva 40 °C. Smysl má i vnější ventilátor umístěný na horní stěně trouby, který snižuje povrchovou teplotu pláště – což znamená ochranu pro kuchyňskou linku, do které je trouba vestavěna.
Naprosto běžnou záležitostí je dnes již funkce dětského zámku, který znemožní nechtěné přenastavení programu nebo otevření trouby během provozu.
Více informací se nachází v prosincovém čísle, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 24. 12. 2015