Jak se bydlí v loftech

Pojďte s námi nahlédnout do tří malých unikátních bytů, které vznikly v multifunkční budově Max32 v areálu bývalého Svitu. Bydlení ve zrekonstruované tovární budově vyhledávají ti, kteří mají rádi originalitu, otevřený prostor, industriální šarm. Tomu odpovídá i designové řešení loftových bytů.

MAX-32-den

2150302_037 2150302_046     2150302_062 2150302_064 2150417_185 2150417_190 2150417_191 2150302_052 loft1 loft2

Desetipodlažní budova číslo 32 z roku 1930 sloužila ve Zlíně Baťovým závodům jako sklad obuvi. Tenkrát se jich vyrábělo 25 tisíc párů denně. Koncem války však byla při náletu téměř zničena a na jejích základech byla vybudována centrální transformovna a elektro rozvodna. Budova znovu ožila až v 80. letech, kdy opět vyrostla jako jeden z objektů továrny Svit, jedná se tedy o celkem novou stavbu. Svislou nosnou konstrukci tvoří ocelové sloupy, dodržen byl i klasický modul baťovských etážovek, což je 6,15 × 6,15 metrů.

2150302_049

Byt pro mladou ženu je zjemněnobkladem stěn a stropů z OSB desek.

Vše pod jednou střechou

Pro bydlení jsou určena vrchní patra rekonstruované budovy, v nižších patrech najdeme kancelářské prostory, ale také ordinace lékařů, fitness a welness centrum, restauraci, obchody či poštu. Cílem developerského projektu CREAM Real Estate je vytvořit živý funkční organismus. Autorem rekonstrukce je známý pražský ateliér CMC architekti, vedený Vítem Máslem a Davidem Chisholmem, designové řešení interiérů je dílem Luďka del Maschia. Světlá výška 4,2 metru umožnila řešení loftových bytů ve třech výškových úrovních. Velké okenní plochy byly opatřeny izolačními trojskly a před případným přehříváním chrání uživatele vnitřní rolety s elektrickým ovládáním, případně i doplňková klimatizace. Většina loftů představuje startovací bydlení pro jednu až dvě osoby, základní velikost loftu je 41m2. Najdete zde ale také apartmány o rozloze 102 m2 nebo 148 m2.

2150302_050

Byt pro mladou ženu je zjemněnobkladem stěn a stropů z OSB desek.

Dámský rukopis

Každý z malých loftů je dispozičně řešen stejně. Z předsíně, do které ústí koupelna, se vchází do hlavního obytného prostoru, začínajícího kuchyňskou linkou s prostorem pro jídelní stůl, vyvýšené pódium zastává funkci obývacího pokoje a po jednoduchých schůdkách se vystoupá do ložnice. Průčelí bytu tvoří impozantní okno. Uživatelé bytů mají možnost pořídit si byt zcela zařízený nebo spolupracovat s Luďkem del Maschio na jeho odlišném vybavení, barevném a materiálovém řešení. Tak postupovala mladá majitelka, která svůj loft o rozloze 41 m2 řešila ještě předtím, než se postavil. „To, kde bude koupelna, kuchyň a ložnice, bylo dané. Vybírala jsem obklady, podlahy, tapetu i materiál zdí,“ vypráví. Na stěny i strop kuchyně si z řešení nabízených architektem vybrala OSB desky, které vyhověly její touze po dřevě a přitom odpovídají industriální povaze budovy. S nimi koresponduje podlahové marmoleum v dřevěném dekoru. Velkoplošná tapeta poukazuje na původní baťovský sklad obuvi. Zaujmou i praktické detaily – jídelní stůl, který je možné složit do stěny jídelního koutu, nebo postel pro hosty zasouvající se pod obytné pódium.

2150302_061

Zvýšené podium slouží jako obývací pokoj. Velkoplošná tapeta připomíná dobu, kdy byl v budově Baťův sklad obuvi.

2150302_052

Ložnice loftů je na zvýšeném patře přístupném po jednoduchých schodech.

2150302_064

Koupelnu, která nemá přístup denního světla, oživují jasné barvy, které si vybírala majitelka sama.

2150302_062

Solidní šeď i barvy

Druhý loft slouží velmi zaměstnanému muži, který dojíždí z Ostravy do Zlína, jako přechodné pracovní bydlení. Proto uvítal, že je byt v podstatě zařízený, dokoupil postel, sedačku, televizor, komody a kuchyňské náčiní. Vedle toho, že se mu obecně líbí filozofie proměny továrních hal na bydlení, je pro něj toto řešení příjemnější a výhodnější než hotel. „Oslovila mě jednoduchost interiéru, mám rád přímé linie, žádná zbytečná zákoutí, která jsou problematická pro využití,“ vysvětluje. „Poprvé využívám interiér, kde převažuje šedá barva, nicméně po chvilce jsem jí přišel na chuť. Šedá je decentní, vyjadřuje solidnost. Barevné experimenty na stěnách mám dávno za sebou, přijal jsem proto práci architekta del Maschia bez výhrad. Když uviděla mou zlínskou základnu přítelkyně, ´vyhrožovala´, že mi interiér oživí barevnými prvky. Zatím úspěšně odolávám.“

2150302_037

Loft laděný do decentního šedého tónu slouží jako klidné pracovní zázemí.

Naopak ve třetím loftu, do kterého máme možnost nahlédnout a který ještě není obydlen, dali barvám dostatečný prostor kreativci z pražského studia Graffitti Networks. Výrazný vzor šedočerné tapety doplňují velké plochy teplých barev, žluté na stěně kuchyně a oranžové a zelené na podlahách.

loft1

Přiznaný sloup původní budovy je ozdobou každého z loftových bytů.

Vzdušné bydlení pro tvořivé lidi
Proč má bydlení v bývalé továrně pro mnohé tak neodolatelné kouzlo? „Starší průmyslové objekty nabízejí kombinaci velkého prostoru, světlých výšek, oken, pravidelného rytmu nosných sloupů a mnoha industriálních detailů. To pak umožňuje vytvářet netradiční dispoziční řešení s industriálním šarmem. Lidem se líbí kreativní bydlení. Dosud je znali spíš ze zahraničních realizací, přestože i v České republice najdete zajímavé regenerace průmyslových objektů ve skvělá místa pro život a práci. Lidé, kteří preferují bydlení v loftu, jsou většinou velmi aktivní. Mají rádi kreativní práci, a proto si také vybírají netradiční bydlení,“ vysvětluje Vít Máslo. „Člověk je od přírody zvědavý a přitahují ho nedostupné věci. Přeměna surových továrních zdí na domov je výzva,“ doplňuje Luděk del Maschio. „Další velký benefit je dobře prosvětlený prostor s otevřenou dispozicí. To znamená prostor rozdělený na zóny, který však není dělený příčkami. Je to prostě vzdušné.“

loft2

2150302_046

2150417_185

I výrazné teplé barvy si s industriálním podkladem loftového bytu výborně rozumějí.

2150417_191

Velké průmyslové okno tvořící téměř celou stěnu bytu je typickým znakem loftů.

2150417_190

Foto: Petr Šolar, archiv CREAM Real Estate

Datum vydání: 9. 6. 2015

Edit: