Jak prakticky zařídit kuchyň?
Bílou, nebo dřevěnou? Lesk, či mat? Trávíte před nákupem kuchyňské linky celé hodiny rozhodováním o jejím vzhledu? Vyhraďte si ještě další čas na to, abyste si vybrali i pořadače, přepážky a další vnitřní doplňky.
Máte pocit, že je člověk stále rozmařilejší a tak trochu línější? Vždyť si celá léta v kuchyni vystačil s obyčejnými policemi, pořádek měl dokonalý, a když potřeboval něco ze spodních skříněk, tak se prostě sehnul. Jsou tedy z tohoto pohledu různé organizéry, koše a výjezdy zbytečné? Jedná se o přirozený vývoj, který vyžaduje naše zrychlená doba, stejně jako byste už stěží vyměnili pračku za valchu.
Šetří čas: nevěříte?
Hlavním úkolem kuchyňských doplňků je udržet ve skříňkách a zásuvkách pořádek, přehled a hlavně zachovat věci na takovém místě, kam jste je odložili. I když mezitím několikrát se zásuvkou „prásknete“ a přidáte do ní další věci. Díky přehlednosti pak nemusíte při vaření neustále něco hledat, otevírat dózy a zkoumat jejich obsah a v kuchyni tak trávíte méně času – to se přece vyplatí! Díky organizérům si zajistíte přehled při ukládání příborů, nádobí, talířů nebo potravin a kořenek v zásuvkách, čemuž napomáhají nejrůznější flexibilní přepážky, mřížky, tyčové relingy nebo vaničky. Speciální skupinu pak tvoří různé otočné systémy a kolotoče, které lépe využívají jinak těžko přístupné rohové skříňky. A samozřejmě nedílnou součástí dnešních kuchyní jsou odpadkové koše. S jedním si už nevystačíte. Třídění odpadu se projevilo i v kuchyních, kde ke standardu patří různé sortéry a systémy nádob, které tuto činnost zjednoduší. Ideální je, pokud tyto vnitřní organizéry dáváte do takzvaných velkoprostorových zásuvek s plným výsuvem, tedy plnovýsuvů. Ty jsou k mání v šířce od 30 až do 120 centimetrů a unesou třicet až sedmdesát kilo. Není tak problém uložit do nich jak těžké hrnce a pekáče, tak zásobu mouky na vánoční pečení. Díky „kouzelným“ přihrádkám pak zůstávají stále na svém místě. A také dokonale využijí každý centimetr místa. Tato snaha dokonce došla tak daleko, že standardním 26 vybavením nejen malých kuchyní se stávají „šuplíky v šuplících“. Fungují jednoduše a zcela bez vás – při otevření jedné zásuvky se automatická otevírá i druhá, ukrytá vevnitř. Většinou se používá na skladování „nízkých“ věcí, tedy příborů, nožů, měchaček a podobných pomocníků. Máte pocit, že je toho nějak moc a pokud byste tohle všechno chtěli mít v zásuvkách, museli byste si vzít druhou hypotéku? Samozřejmě je třeba si vybírat jen to, co doma oceníte nejvíce. Anebo se lze inspirovat u ostatních. Podle výrobců a prodejců patří k nejžádanějším především různé typy drátěných programů a příborníky, anebo doplňky, které dokážou co nejvíce využít hůře přístupná místa, jako jsou právě rohové skříňky, hluboké potravinové skříně a podobně. Problém jim nečiní ani zaoblené zásuvky, systém se jim tvarem přizpůsobí.
Z čeho vybírat?
Vnitřní přepážky a organizéry se vyrábějí v mnoha variantách a provedeních. A rozhodně nelze říci, že jeden systém je lepší než jiný. Záleží jen na vás, zda dáte přednost vymezení prostoru pomocí dřevěných kolíků nebo zvolíte plastové přepážky. Jedno by však měly splňovat všechny – ověřte, že jsou různě nastavitelné a přestavitelné a že je tedy snadno upravíte podle toho, jak se bude měnit skladba nádobí nebo jaké potraviny právě nakoupíte. U kořenek a dóz, které svou velikost a tvar nemění, klidně můžete sáhnout po pevných systémech. Zcela na vás, nebo přesněji řešeno na vaší peněžence, zůstává, z jakého materiálu tyto vnitřní systémy budou. Na výběr máte tři možnosti – plast, kov a dřevo – přičemž svůj úkol, tedy držet pořádek ve skříňkách, plní všechny zcela stejně. Rozdíl je ve vzhledu – pokud máte čas se při práci ještě kochat, určitě bude vypadat v moderní bílé kuchyni lépe hliníkový systém a v dřevěné ten dřevěný než naopak. V mnoha případech ale rozhoduje hlavně cena. Nejlevnější jsou plastové organizéry, za vybavení jedné zásuvky dáte několik stokorun. Zhruba na tisícikorunu přijdou výrobky kovové a nejvíce stojí dřevo. To může být až třikrát dražší než plast.
Lepší než starý dobrý špajz
Spíž je v dnešních bytech a často i domech luxus, který mizí rychlostí blesku. A mnozí pak spolu s Nerudou řeší: kam s ním? Přesněji řečeno s nimi – zásobami jídla, nápoji, trvanlivými potravinami, ovocem i zeleninou. A záchranu v tomto případě opět nabízejí vnitřní systémy, konkrétně výsuvné koše a zásuvky. Ty dohromady mohou vytvořit takzvané potravinové skříně. U nich lze rozlišit dva systémy fungování: V prvním případě jsou košíky přichycené na dvířkách a po otevření vyjíždějí všechny najednou. Druhý systém funguje jednodušeji – otevřete skříň a z ní vytahujete každou zásuvku zvlášť. Oproti klasickým policím nabízejí lepší přehled o uložených potravinách, zpravidla k věcem máte také přístup z obou stran. Každá z variant má své výhody i nevýhody. Pro ten první platí, že vytáhnout celou skříň se všemi zásobami může být pěkná dřina. Ale máte hned přehled o všem, co zde skladujete a ukrýváte. A při hledání jedné věci nemusíte vytahovat neustále zásuvku za zásuvkou. V druhém případě vysouváte vždy jen jednu zásuvku, k čemuž moc síly nepotřebujete. Ale běda, když zapomenete, kde máte schovanou nějakou maličkost, třeba vanilkový cukr. Každou zásuvkuvytáhnete hned několikrát. Rozhodování mezi oběma systémy si pak lze zjednodušit pravidlem, že do užších skříněk lze zvolit první, do těch širokých je lepší druhý.
Jak vyzrát na začarovaný roh?
Zřejmě nejhorší přístup bývá v kuchyni k věcem uloženým v rohových skříňkách. Proto zde v mnoha domácnostech skladují věci, které jsou třeba jen výjimečně anebo s kuchyňskými pracemi vůbec nesouvisejí. A je to škoda, zbytečně se tady připravujeme o místo. Přitom i tyto skříňky lze vybavit jednoduchými drátěnými „kolotoči“ točícími se kolem svislé osy. Díky tomu nám vyjedou ven i věci umístěné vzadu. Ale existují i sofistikovanější systémy. Mezi ně třeba patří zásuvkový roh. Tvoří ho klasické šuplíky, které dokonale využijí prostor do posledního centimetru a otevřít je zvládne opravdu každý. Zajímá vás, jak to funguje? Jednoduše. Při otevření zásuvek se sklopí jejich čela k sobě, a tak nenarážejí do okolního nábytku. Při zavření se zase vracejí zpět. Ale existují i další varianty, pro něž se vžilo označení „magický roh“. Stačí jeden pohyb a koše či police vyjedou zcela ven do prostru kuchyně, takže se nemusíte nikam natahovat, sklánět a máte vše na očích. Jsou děleny různými zarážkami, které pomáhají udržet pořádek i v drobných věcech. Drátěné zásuvky jsou zde nahrazeny plným dnem, takže nehrozí, že by vám drobné věci propadávaly.
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 13. 4. 2016