Jak natírat kov

barevný kovový nábytek

Foto: Shutterstock

Rozhodli jste se natřít kovový zahradní nábytek a v obchodě si připadáte jako Alenka v říši divů? Ano, barev a nátěrových hmot je dnes obrovské množství, takže pro laika není snadné se mezi plnými regály zorientovat. Liší se vlastnostmi i způsobem použití. My vám pomůžeme se v té rozmanitosti zorientovat.

Druhy barev

Samozákladující nátěrová hmota na kovy

Samozákladující nátěrová hmota Eternal na kovy k přímému použití na kovové podklady s vysokou adhezí k podkladu, zvýšenou ochranou proti korozi, odolností před UV zářením a povětrnostními vlivy je vhodná k nátěrům pozinkovaného plechu i bez předchozí oxidace. Odstíny antracit a černý jsou dostupné také ve variantě Cool Protect Technology. Foto: Austis

I barvy na kov se obecně dělí do dvou skupin na vodou ředitelné a syntetické. Vodou ředitelné neboli disperzní se skládají z pojiva (pryskyřice, nitrocelulózy), pigmentu a vody. Po nanesení se vše spojí ve vodě a vytvoří film. Rozpouštědlové neboli syntetické barvy vznikají uměle (syntézou) a hlavním pojivem bývá polyuretan nebo akrylát, dále je tam pigment a rozpouštědlo.

Ze syntetických barev můžete vybírat polyuretanové (vhodné na větší povrchy, např. střechy i na namáhané mechanicky nebo větrem), alkydové (na rámy, zábradlí, mříže, venkovní nábytek) a epoxidové (pro velmi namáhané plochy). Zjednodušeně lze říci, že pokud chcete od natíraného povrchu vysoce antikorozní vlastnosti, mechanickou odolnost a dlouhou životnost, použijte syntetickou barvu, když hodláte natírat kovové povrchy doma nebo v blízkosti zvířat (kde je v okolí pitná voda), použijte ty vodou ředitelné, které navíc rychle schnou. Natírat můžete ve dvou a více vrstvách, případně lze použít nátěrové hmoty 2 v 1 nebo 3 v 1.

Barvy ve spreji na kovy

Barvy ve spreji jsou alternativou k nátěrům kulatými i plochými štětci, štětkami, válečky a stříkacími pistolemi. Foto: Shutterstock

Natírání podle stavu povrchu

  • Rez: Je třeba nejdříve odstranit povrchovou rez a následně sáhnout po barvě určené právě na rez, případně použít vícesložkové barvy, např. na bázi polyuretanu. Existují různé varianty barev 2 v 1 nebo i 3 v 1 určené na rezavé nebo rzí ohrožené plochy. Barva pak může obsahovat odrezovací prostředek, základovou barvu i svrchní barvu.
  • Oživení nátěru: Pokud potřebujete jen změnit barevný odstín, stačí zvolit jednosložkovou vrchní barvu (syntetickou či vodou ředitelnou).
  • Nový nátěr: Při prvním nátěru je vhodné použít základovou barvu s antikorozní ochranou a doplnit ji vrchním nátěrem. Případně lze použít varianty barev 2 v 1 nebo 3 v 1. V případě silně namáhaných povrchů (povětrnostní vlivy, vlhkost, mechanické namáhání, otěr) se nabízí odolný epoxidový základ.
  • Materiál: Pokud jde o pozinkovaný plech nebo neželezný kov, je třeba zvolit odpovídající barvu. Existují i speciální barvy určené právě na pozinkované povrchy. Totéž platí i pro další kovy, jako je měď nebo hliník. Stejně tak existují žáruvzdorné barvy.

Text: Vanda Jesenská
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Austis

Datum vydání: 26. 6. 2024

Edit: