Jak na čistou myčku?
I myčka potřebuje čas od času základní údržbu a hlavně pravidelnou péči, aby dokázala stále dobře plnit svou funkci. Vybrali jsme pro vás pár užitečných pomocníků.
Přestože je její vnitřní prostor pravidelně omýván vodou se saponátem, po čase v myčce najdete vodní kámen, občas lehkou mastnotu a ve filtru pak zachycené zbytky jídel. Tohle všechno je potřeba odstranit, aby myčka nezapáchala a vracela vám nádobí dokonale čisté a voňavé.
Na filtr nezapomínejte
Filtr byste měli pravidelně kontrolovat a zbavovat případných ulpělých zbytků potravin, které se tu zachytily během mytí nádobí. Výrobci zpravidla uvádějí časový údaj 10 dní, ale čím častěji budete filtr čistit, tím lépe. Po vyjmutí z myčky jej opláchněte pod tekoucí vodou a zachycené nečistoty jemně odstraňte kartáčkem, abyste sítko filtru neponičili. Pokud nádobí před vložením do myčky neoplachujete a nezbavujete zbytků jídla, měli byste filtr čistit po skončení každého mycího cyklu.
Vhodný čistič
Jednou za 2 až 4 měsíce je dobré spustit myčku naprázdno, přičemž místo klasického mycího přípravku použijete některý z čisticích přípravků přímo určených na údržbu myčky. Máte-li doma extrémně tvrdou vodu, pak budete myčku pravděpodobně čistit častěji. Tyto speciální prostředky vnitřní prostor myčky, její stěny, koše a nástavce nejen umyjí od zbytků jídel a zbaví vodního kamene, ale také odmastí – a to i v místech, kam se ruka s houbičkou nebo kartáčkem nedostane.
Různé druhy prostředků na údržbu myček seženete v každé drogerii, jejich cena se pohybuje okolo 50 korun. Před jejich vložením do myčky si určitě nezapomeňte přečíst návod na použití, každý přípravek totiž vyžaduje trochu jiné zacházení.
Nahlédněte i do návodu na použití myčky, kde se dočtete, jak čistit ostřikovací ramena a jejich trysky. Dvířka přístroje a jejich těsnění otřete vlhkým hadrem namočeným v saponátu. Zbavíte je tak prachu i případné kuchyňské mastnoty.
Prostředky z přírody
Sázíte-li raději na přírodní čističe a chemickým prostředkům se vyhýbáte, pomohou vám s údržbou myčky osvědčení bojovníci proti špíně a bakteriím – ocet, jedlá soda a kyselina citronová. Ocet a kyselina citronová se postarají o likvidaci vodního kamene, jedlá soba zbaví myčku nežádoucího zápachu a také její nerezový vnitřek pěkně vyčistí.
Věděli jste, že…
* …od 1. ledna 2017 dochází k omezení obsahu fosfátů v prostředcích určených do myček nádobí na trzích na území EU? Výrobci mycích prostředků určených do myček na tento fakt reagují kompletním přepracováním receptur a mnohaletým vývojem nových řad výrobků, které fosfáty již neobsahují – například nová řada přípravků Somat od značky Henkel.
* …fosfáty byly doposud klíčovou ingrediencí u většiny přípravků do myček, protože zvyšovaly jejich účinnost při mycím procesu? Právě fosfáty však způsobují zvýšení výskytu vodních řas, neboť jsou hlavní složkou jejich potravy, a tím mohou vést k nárůstu znečištění vody.
Proti zápachu aktivním kyslíkem
I při pravidelném čištění vnitřního prostoru se čas od času neubráníte zápachu. Pokud myčku plníte několik dní a nezapínáte ji pokaždé, když sem vložíte špinavé nádobí, po několika dnech začne být nepříjemně cítit. Společnost Hotpoint zná účinné řešení v podobě technologie Active Oxygen, kterou instaluje do vybraných modelů myček (např. model LFD 11M132 OCX EU) – díky ní se do vnitřního prostoru myčky uvolní aktivní kyslík (ozón). Ten v době, kdy myčka není zapnutá, neutralizuje nepříjemný zápach, zabraňuje tvorbě bakterií uvnitř a přispívá k desinfekci nádobí a vnitřních částí přístroje. Ozón si myčka vyrábí sama sérií malých elektrických výbojů – podobně jako se to děje v přírodě při bouřce. Technologie Active Oxygen nespotřebovává žádnou přidanou energii a je zcela bezúdržbová. www.hotpoint.cz
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 10. 12. 2016