Jak mít průzračnou a čistou vodu v bazénu
Užíváte si bazénu k úplné spokojenosti, nebo se vám radost kalí spolu s vodou, která není tak průzračná a jiskrná, jak byste si přáli? Možná jste opomněli některou z důležitých zásad při jeho udržování.
Pořekadlo, že je čistota půl zdraví, platí u bazénu snad ještě více než u člověka. Základem je proto co možná nejvíce zabránit jeho znečištění, bohužel zcela se mu však vyhnout nelze. Třeba jen proto, že nečistoty přinášíme i na našich tělech spolu s potem, šupinkami kůže, opalovacími krémy. Musíme proto vytvářet takové prostředí, ve kterém se nebude dařit mikroorganismům, které se vytvářejí z rozkládajících se organických nečistot.
ÚPRAVA VODY
Každý majitel bazénu jistě ví, že musí pečovat o správné hodnoty pH vody, udržet ji v rozmezí 6,8–7,2. Vyšší hodnoty napomáhají rozmnožování mikroorganismů, růstu řas i usazování vodního kamene. Při nízkých hodnotách pH působí voda agresivněji na bazén a dráždí oči a pokožku. Správná hodnota pH také zajišťuje účinné působení dezinfekčních prostředků. Měřit se doporučuje jednou týdně a potom podle potřeby upravit. Poměrně citlivě reaguje na počasí, mění se při výrazných změnách teplot a při zvýšeném výskytu srážek. Šíření mikroorganismů zabraňuje dezinfekce vody, nejčastěji přípravků na bázi chloru, případně kyslíku. O tom jsme rozhodli již na začátku užívání bazénu. Nyní je na nás, abychom pravidelně sledovali a udržovali předepsané hodnoty aktivního chloru nebo kyslíku, to znamená dávkovali přípravky přesně podle pokynů výrobce a nezapomněli je doplňovat včas, zhruba opět jednou za týden. Tak se nejlépe vyhneme tomu, aby nás voda zradila a my museli zasahovat další chemií. Preventivně můžeme zvláště v době vysokých teplot a zvýšeného využití bazénu použít algicidní bazénu proti nárůstu řas, které vznikají především za horka nebo při přílišných změnách tlaku, letních bouřek a podobně. Jiné, vločkovací neboli flokulační prostředky slouží k shlukování drobných nečistot, které se jinak nedokáží zachytit na filtru. Ke kontrole pH a obsahu chloru či kyslíku slouží speciální testery, kapkové nebo proužkové. Nejnižší spotřebu prostředků zajistí automatické dávkování, které je vždy doplněno kontrolou pH. Je to sice další investice, ale nižší spotřeba bazénové chemie a především jistota správně upravené vody je vám odměnou.
FILTRACE
Doufáme, že jste nešetřili na kvalitní a výkonné pískové filtraci. Je to investice, která se určitě vyplatí, bez ní by si voda ve větším bazénu, který se pravidelně nevypouští, těžko poradila. Celý objem bazénu by měl být přefiltrován minimálně jednou za den. Jednou za týden až čtrnáct dní propláchněte náplň v pískové filtraci a nejméně jednou za dva roky přefiltrujte celý objem bazénu. Nezapomeňte na to, že filtraci je třeba spustit každodenně, i když není pěkné počasí a vy se nekoupete, a také tehdy, odjedete-li na dovolenou. Abyste nemuseli úkolovat sousedy, mohou se o chod filtrace starat spínací hodiny. V případě poruchy filtrační jednotky je třeba urychleně zajistit filtraci náhradní, kvalitní prodejci po dobu opravy nebo reklamace takovou službu nabízejí.
POZOR NA NEČISTOTY
Jak jsme řekli, základem je vodu v bazénu maximálně chránit před znečištěním. Znamená to přede vším dbát na to, abyste nevnášeli špínu na nohou, trávu, hlínu, písek. K tomu napomůže vhodné okolí bazénu. Pozor také na opalovací krémy či mýdlo na těle nebo plavkách. Nevstupujte do bazénu ihned po nanesení opalovacího krému. Chlor s krémem reaguje a v bazénu se může vytvářet sliz. Raději ho dinku počkejte. Ideální je se před vstupem do bazé nu vysprchovat. Napadané nečistoty sbírejte pomo cí síťky co nejdříve, dno a stěny čistěte pravidelně pomocí vysavače, ať automatického, poloautomatického nebo mechanického na teleskopické tyči. Bazén opatřete plachtou a zakrývejte ho vždy, když ho nepoužíváte, zvláště jsou-li v blízkosti vyšší stromy. Určitě zakrývejte bazén na noc, chráníte ho i před hmyzem či pádem malého hlodavce a podobně. Navíc nebude voda tak rychle chladnout a sníží se i odpařování vody.
A KDYŽ PŘECE…
Pokud se vám přes veškerou péči přece jen vo da nějakým způsobem zkalí, nezbývá než provést další chemické ošetření pomocí přípravků, které výrobci v rámci ucelených řad nabízejí a o jejichž použití informují. Zůstaňte u vámi zvolené značky, není příliš dobré způsobem pokus omyl zkou šet různé druhy přípravků. Renomovaní výrobci vám nabídnou odbornou pomoc.
Odborná spolupráce: Ing. Petr Šuma, Stachema
Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 21. 8. 2016