Jak má vypadat pokoj pro školáka
Jak má vypadat pokoj pro školáka? Musí stále nabízet místo prohru a plnohodnotný odpočinek, pocit zázemí a pohody, ale zároveň už musí naplňovat i požadavky na vhodné studijní prostředí. Psacím stolem a židlí to rozhodně nekončí…
BEZPEČNOST STÁLE V HLAVNÍ ROLI
Zejména u nejmenších školáků zůstává na prvním místě bezpečnost. Uplyne ještě spousta času, než se i školáček přestane při hře bezhlavě honit po místnosti, skákat, než se naučí předcházet úrazu. Stále tak platí, že z materiálů není do dětského pokoje vhodné sklo, praktický je nábytek s oblými hranami, a navíc jen ten nejnutnější, aby nebyla místnost zbytečně zahlcena.
PROSTOR KE STUDIU
Kromě postele velikosti lůžka pro dospělého (minimálně 90 x 200 cm) potřebuje i školák ještě stále místo pro hru a navíc i prostor a vhodné vybavení na učení. Psací stůl a židle jsou nejdůležitější. Můžete složitě nastudovat čísla a rozměry, nakoupit nábytek na míru, jakmile potomek o pár centimetrů povyroste, bude všechno jinak. Je nicméně dáno, že stůl pro začínajícího školáka musí měřit minimálně 60 x 120 cm, pro školáka většího 80 x 140 až 160 cm – bez počítače.
Základ pokoje v neutrálních barvách umožní do budoucna levnější proměnu. Místo nakupování nového nábytku stačí změnit doplňky, barvy stěn.
SPRÁVNÁ ŽIDLE
Židle by měla být vyrobena z kvalitních materiálů, aby byla zajištěna její životnost. Pro děti ve věku 6 až 12 let je podstatná nastavitelná výška i hloubka sezení. Opěrky jsou dobré pro opření například při přemýšlení. Ale pro psaní je nutné, aby židle mohla „zajet“ pod desku stolu. Opěrky tomu nesmí bránit. K práci na stole by se totiž školák neměl natahovat. Židle pak musí umožnit sezení, při němž bude mít dítě celá chodidla na zemi, stehna mírně sešikmená směrem dolů, kolena níž než pánev, nohy lehce rozkročené, špičky mírně od sebe.
Rostoucí nábytek poslouží školákům od útlého věku až do dospělosti. Při vyšší počáteční investici se v průběhu školních let určitě vyplatí.
POROSTE S NIMI
Stále populárnější řešení, jak zajistit pohodlné a zdravé sezení u správného stolu po celou dobu školní docházky i navazujícího studia, představuje rostoucí nábytek. Stůl i židle opravdu poroste s vaším dítětem a jeho potřebami, a to klidně už od čtyř let věku do dospělosti. Umožňují to různé nastavovací či posuvné mechanizmy (nejen u židle, ale i stolu, jehož desku lze naklánět např. na rýsování).
POTŘEBUJÍ SVĚTLO!
Školákův pracovní stůl umístěte k oknu, aby na pracovní plochu dopadalo co nejvíce denního světla. Pokud není možné postavit stůl delší stranou pod okno, řiďte se tím, jakou rukou dítě píše: pravákovi nechte slunce dopadat na pracovní plochu z levé strany, levákovi zprava.
Jakékoli umělé osvětlení denní světlo nemůže nahradit. Je řešením na setmělou část dne, nikoli pro denní dobu.
Nejmenší školáci potřebují kromě místa na práci ještě stále i prostor pro hru. Při zařizování jejich pokoje určitě nezapomínejte na bezpečnost.
ČAS POLETÍ
Důležité je, aby se dítě v pokoji cítilo dobře. Nemusí nutně zařízení vybírat samo. Stačí, pokud se bude pod „vaší taktovkou“ podílet na volbě nábytku, doplňků, barev. Usměrňujte jeho výběr i s vědomím, že dětská osobnost se bude rychle, ba skokově vyvíjet, budou se měnit priority, idoly. Je lepší pořídit neutrální základní vybavení a pestrost i vůli ke změně nechat na barvách stěn a doplňků, což je levnější řešení než kompletní obměnu nábytku.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 26. 8. 2016