Jak doprostřed domu dostat denní světlo

Přírodní světlo uprostřed dispozice domu, v interiéru bez oken? To je hloupost, řeknete si. Není!

Tubusový světlovod je zařízení s opravdu velmi krátkou historií. Jeho koncept totiž vytvořil australský vynálezce SteveSutton teprve v roce 1980. Funguje na jednoduchém principu: Přímé i nepřímé denní světlo usměrňuje střešní prosklení (ploché či kopulové) do tubusu, kde je pomocí vnitřní odrazivé vrstvy odráženo na stropní difuzér; ten světlo rozptýlí do interiéru.

Montáž světlovodu je možná skoro do každé střechy. Do profi lovaných krytin se hodí typ TWR, do plochých krytin typ TLR (cena dle průměru tubusu 9 547 Kč nebo 11 120 Kč). Pro ploché střechy je určen typ TCR (ø 35 cm, cena 12 560 Kč). foto VELUX.

NA ČEM ZÁLEŽÍ

Množství přiváděného světla závisí na technickém řešení, ale také na počasí, ročním období, sklonu střechy a její orientaci ke světovým stranám. Horní část světlovodu je žádoucí umístit na nestíněnou a dobře osluněnou část střechy. Kvalitní světlovod by měl i při zatažené obloze spolehlivě nahradit žárovku o výkonu 60 W. Ale chcete-li světla více, dá se těsně nad stropní difuzér umístit skutečná žárovka, která během noci poslouží v roli lustru. Přínosem světlovodu ovšem není jen ekonomická úspora: Ze všeho nejvíc jde o komfort přirozeného denního světla. Proto je důležitý také materiál difuzéru. Právě na něm záleží, jestli je přenos denního světla skutečně přirozený (s věrným podáním barev).

Až 98 % světla odráží vnitřek pevného hliníkového tubusu, který je potažen superrefl exní odrazivou vrstvou. Díky tomu lze použít světlovod v délce až 12 m. Cena od 6 546 Kč. foto FAKRO.

TAJEMSTVÍ TUBUSU

Základní dělení světlovodných tubusů je na pevné (tenkostěnný válcovaný hliník s odrazivou vrstvou) a flexibilní (odrazivá plocha i torzo tubusu jsou vlnité). Pevný tubus zajistí každopádně vyšší světelný výkon, ale také zde mohou být značné rozdíly. Pro efektivitu přenosu světla do interiéru je totiž rozhodující materiál vnitřní odrazivé vrstvy. Metalické materiály odrážejí méně světla než polymerické odrazivé plochy. Právě ty zásadně zlepšují světelný výkon. Rozdíly se nejvíce poznají u zahnutého či zalomeného tubusového světlovodu. Flexibilní (ohebný) tubus, jenž se skládá z lamel spojených hliníkovou fólií a jehož torzo připomíná harmoniku, propouští po prvním odrazu od stěny jen něco přes 10 % denní ho světla. To tubus z válcovaného hliníku s nalepenou odraznou fólií propustí po odrazu do interiéru více než 50 % denního světla. Bezkonkurenčně nejvyšší účinnosti ovšem dosahuje superreflexní povrchová vrstva, která je na hliníkový plech napařována chemicky ve vakuu: její odrazivost povrchu je až 98 %. Pokud máte dobrý zrak a ve vzorkovně bude dobré světlo, měli byste tento povrch při nákupu bezpečně poznat: Pod všemi úhly pohledu i proti světlu zůstává jasný, hladký a čistý jako zrcadlo.

Difuzér světlovodu Sunizer může mít i čtvercový průřez. Cena světlovodu do ploché střechy od 11 990 Kč bez DPH, do šikmé střechy od 13 990 Kč bez DPH. foto ABC.

HÁČEK S HLINÍKEM

Nosný materiál tubusového světlovodu tvoří hliník, který je tepelným vodičem. A to může být zásadní problém – zejména v moderních pasivních domech. Proto již vstupní zasklení ve střeše musí dobře tepelně izolovat. Také u tubusu záleží na kvalitě tepelné izolace hliníkového plechu. Ideální řešení nabízí vícevrstvý kompozit, na jehož vnitřním okraji je polymerická odrazivá vrstva. Klíčovým prvkem ovšem je i stropní difuzér. Nejvěrnější barevné podání denního světla a jeho dokonalý rozptyl v interiéru zajistí difuzér ze solnodraselného skla.

 

JAK NA TO?

Přivést doprostřed budovy denní světlo shora znamená mimořádný bonus pro zdraví i náladu obyvatel. A rozhodně nejde o bonus nedostupný: Kvalitní světlovod pořídíte již od 7 000 Kč, včetně montáže počítejte nejméně dvojnásobek. Problémem může být rekonstrukce ve starším domě, kde je třeba individuálně posoudit stav střechy a krovu. Jako alternativní řešení je možné instalovat speciálně upravený tubusový světlovod také do vodorovné plochy střechy či terasy. Provedení může být kopulové i ploché, případně dokonce pochozí. Pokud se i tato možnost jeví jako komplikovaná, instalujte alespoň světlík, který konstrukčně jednodušším způsobem nabízí rovněž zdravé denní světlo shora.

 

DETAILY ŘEŠENÍ SVĚTLOVODU PRO PLOCHÉ STŘECHY

 

foto ABC

Krátká vzdálenost interiéru a exteriéru nutí výrobce k lepší tepelné izolaci, aby teplota uvnitř nekolísala. Izolační prvek Thermizer lze doporučit při instalaci světlovodu Sunizer do ploché střechy.

 

foto ABC

Řez izolačním prvkem Thermizer s integrovaným izolačním trojsklem. Světlovod Sunizer 330 Round Flat stojí 13 990 Kč bez DPH, vložka Thermizer k němu 4 990 Kč bez DPH. ABC.

 

foto FAKRO

Kopulový světlovod typu SFF má ohebný tubus. Je vyroben z metalizovaného polyesteru a vyztužen ocelovým drátem. Polykarbonátová kopule odolává UV záření. Cena od 12 862 Kč. FAKRO.

 

Text: Vít Straňák, foto se souhlasem firem VELUX, FAKRO, ABC,

 

Datum vydání: 13. 5. 2021

Edit: