Izolace fasády u rodinného domu

 Rodinný dům v Kersku

V ráji borovic: Rodinný dům v Kersku s novým kontaktním fasádním systémem. Foto: Baumit

Při rekonstrukci rodinného domu byste se měli soustředit především na zateplení fasády a výměnu netěsnících oken. Ušetříte tím peníze za energie a zároveň dáte svému domu novou, atraktivnější tvář.

Dobře izolovaná fasáda slouží domu jako teplý kabát, který ovšem spolehlivě chrání také před letním horkem. Na výběr máte jednak kontaktní zateplení fasády, tedy vnější tepelně izolační kompozitní systém známý pod anglickou zkratkou ETICS, jednak systémy provětrávané fasády. První varianta je dlouhodobě využívána zejména k tepelné izolaci bytových a panelových domů, ta druhá dnes nachází hojné uplatnění právě u rodinných domů. Představíme vám obě varianty.

Pár rad na úvod

Než se pustíte do práce, mějte na paměti, že budova s tmavou fasádou se v létě více rozehřívá, a navíc systematicky zahřívá i své okolí. Horkem trpí také fasáda samotná, proto lze doporučit světlejší odstíny. Správně zateplená fasáda bez potíží vzdoruje nepřízni povětrnostních vlivů či biotickému napadení a může být rovněž nenáročná na údržbu. Fasáda každopádně musí být těsná, aby dovnitř nevpustila vodu, ale ne natolik, aby se v ní voda držela. Důležité také je, aby nevytvářela prostředí podněcující růst řas a plísní. A v neposlední řadě je v dnešní době přesycené hlukem podstatný komfort zvukové izolace. Ten vám zajistí lépe minerální vlna než pěnový polystyren. Případně můžete využít rovněž akustické cihly (právě s minerální izolací) nebo speciální akustické izolace z vnitřní strany zdiva. Základ ovšem je: Když se k zateplení fasády odhodláte, nešetřete na jeho tloušťce! Nejvíce peněz totiž zaplatíte za práci – pár centimetrů izolace navíc už jsou jen drobné, které vám ovšem zajistí dlouhodobou úsporu za energie. Odborníci doporučují tloušťku izolace nejméně 15 cm, lépe však 18 až 20 cm.

zasklení IZOS Acoustic

Trápí vás hluk zvenčí? Váš problém vyřeší zasklení IZOS Acoustic. Obrázek znázorňuje útlum akustické vlny skrze sklo. Foto: Izos

Systémy ETICS

Kontaktní termoizolační systémy se ve světě začaly objevovat od poloviny 20. století, u nás pak v 70. letech. Od té doby prošly poměrně značným vývojem, takže prvotní „mouchy“ se už podařilo vychytat. Při správné realizaci dnes opravdu fungují a nijak neomezují vzhled fasády. Izolační systém bývá lepidlem nebo tmelem pevně spojen s podkladem a zpravidla ještě ukotven hmoždinkami. Podmínkou pro využití kontaktního zateplení je suché zdivo a pevný a únosný podklad. Nejrozšířenější jsou systémy ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems), které tvoří ucelené a do detailů propracované sestavy. Hlavní přednost těchto systémů spočívá v tom, že jsou vždy sestaveny z produktů jednoho výrobce, které se vzájemně doplňují a brání tvorbě tepelných mostů. Systém by neměl být aplikován svépomocí, nýbrž vyškolenou odbornou firmou. Pro radu se můžete obrátit na profesní sdružení výrobců nejčastěji používaných izolačních materiálů: Sdružení EPS ČR (pěnový polystyren – www.epscr.cz) nebo Asociaci výrobců minerální izolace (www.avmi.cz).

Izolaci pevně spojenou se stavebním materiálem představují rovněž kalcium-silikátové minerální desky Multipor, které díky obdobnému složení ideálně doplňují pórobetonové tvárnice Ytong. Ke kontaktní tepelné a zvukové izolaci ovšem můžete použít i desky z tuhé PUR či PIR pěny, tenkovrstvé izolace z tvrzené fenolické pěny (Kingspan Kooltherm K5) nebo přírodní konopné či dřevovláknité fasádní desky. Finální povrchovou úpravu může ve všech případech tvořit klasická fasádní omítka podle vašeho výběru (nanášená ručním nebo strojním způsobem).

Řez domem názorně ukazuje možnosti zateplení a obkladu provětrávané fasády s minerální izolací

Řez domem názorně ukazuje možnosti zateplení a obkladu provětrávané fasády s minerální izolací. Foto: URSA

Provětrávané fasády

Pokud nechcete klasickou omítku, jistě rádi zvolíte provětrávanou (odvětrávanou, větranou) fasádu. Její základní princip je nejen jednoduchý, ale hlavně zdravý: Mezi zatepleným zdivem a vnějším obkladem fasády proudí vzduch, což účinně brání vlhnutí obvodové stěny a vzniku plísní. Jde tedy o investici, která fasádu domu zkrášlí, zajistí vám úsporu za vytápění i klimatizaci, zdravé vnitřní prostředí a dlouhodobé zvýšení hodnoty nemovitosti. Tepelným izolantem bývá nejčastěji minerální vata, ale klíčový v tomto systému není izolant, nýbrž vzduchová mezera, která díky komínovému efektu (proudění vzduchu) pomáhá odvádět vlhkost z celé konstrukce domu. Zabraňuje tak tvorbě plísní uvnitř domu a zároveň konstrukci aktivně vysouší.

dřevoplastový obklad fasády

Designovou variantu představuje dřevoplastový obklad fasády Twinson Premium. Realizace v Žilině, rodinný dům ve svahu. Foto: Deceuninck

Provětrávaná fasáda umožňuje stavbě spojit dvě důležité věci: zachovat uvnitř drahocenné teplo a nechat zdivo přirozeně dýchat. Navíc vám nabízí větší svobodu při volbě vnějšího vzhledu stavby. Povrchová úprava fasády samozřejmě záleží na konkrétních podmínkách daného místa, ale ze všeho nejvíc na vašem vlastním vkusu. Přínosem bývá také útlum hluku z vnějšího prostředí, protože jako akustický izolant působí i samotná větraná mezera.

Plastový obklad fasády

Plastový obklad Vinyl Siding je osvědčeným a poměrně levným řešením povrchu provětrávané fasády. Foto: Vinyl Siding

Základem je rošt

Odvětrávání vlhkosti ze zdiva má pozitivní vliv také na statiku domu. Vlhkost totiž výrazně zkracuje životnost konstrukce. Větraná fasáda udržuje zdivo suché a tím prodlužuje životnost celého domu. Zároveň pomáhá vyrovnávat tepelné rozdíly mezi interiérem a exteriérem bez extrémního namáhání konstrukce a průběžně odvádí dešťovou vodu. Nevzniká tak riziko, že voda pronikne do skladby tepelné izolace a sníží její účinnost. Větraná mezera přirozeně pracuje s vlhkostí podobně jako dřevo nebo cihla. Stavba dýchá. Základ tohoto systému tvoří svislý rošt, který zajistí komínový efekt mezi zateplenou stěnou domu a fasádním obkladem. Ale pozor: Pokud vám někdo připevní obklad na rošt vodorovný, pod kterým není další svislý rošt, a bude vám tvrdit, že se jedná o provětrávanou fasádu, nemá pravdu! V případě vodorovného roštu totiž vzduch nemá kudy proudit, chybí mu potřebný komínový tah. Důležitá je rovněž dostatečná tloušťka roštu. U rodinného domu představuje minimum provětrávaná mezera 4 cm. Když bude mezi zateplením a fasádním obkladem větraná mezera 6 cm, bude řešení ještě lepší. Platí, že čím je budova vyšší, tím širší by měla být větraná mezera. U bytových domů se tak můžete setkat i s odvětrávanou mezerou okolo 10 cm. V případě sloupkové dřevostavby se rošty dělají nejčastěji z latí 4 x 6 cm a kopírují vzdálenost sloupků (42 až 62,5 cm). Pro plastové palubky je vhodné uchycení po cca 40 cm. U velkoplošných fasádních dílců by vždy mělo být uvedeno doporučení výrobce.

Rohová okna bez podpůrných sloupků

Rohová okna bez podpůrných sloupků – originální způsob maximálního prosvětlení domu. Tepelný i akustický komfort díky kvalitnímu zasklení. Foto: Izos

Nezapomeňte na okna!

Na míru vytvořená izolační trojskla

Snímek z výroby: Na míru vytvořená izolační trojskla HELUZ IZOS čekají na distribuci k zákazníkovi. Foto: Jiří Hloušek (Izos)

V rámci zateplení fasády se vyplatí myslet také na výměnu starých oken za nová. Právě okny totiž uniká z domu nejvíce energie – v zimě drahocenného tepla, v létě neméně vzácného chladu. Z pohledu izolace tepla a úspor energií proto hrají nová okna zcela zásadní roli. Podstatný přitom není jen kvalitní nový rám, pro úsporu má klíčový význam okno jako celek. Ještě důležitější než rám je kvalitní zasklení a jeho dokonalé vsazení do okenního křídla. Vždyť nejméně 80 % plochy okna tvoří sklo a velikost i celkový podíl prosklených ploch na fasádě se u moderních domů stále zvětšují. Účelnou výměnou oken se proto dá uspořit poměrně významné množství energie. Viditelně se problém nekvalitních oken projevuje nejčastěji rosením skla v zimním období, na ostění kolem se mohou tvořit vlhké mapy a v důsledku toho i plísně. S tím souvisí také zhoršování kvality vnitřního vzduchu. Ale i tehdy, když nemáte viditelný problém s plísněmi v interiéru, může vznikat skrytá plíseň v připojovací spáře, pokud tento prostor není dostatečně utěsněný. V létě vám pak ze stejného místa hrozí přehřívání interiéru. Další problém, který s netěsností souvisí, je nižší schopnost oken tlumit hluk zvenčí. Jestliže jsou slabým místem okna, nepomůže vám sebelepší izolace fasády! Poškozená okna se navíc mohou začít kroutit a nelze je již řádně seřídit.

Lišta 3D s tkaninou teleskopická s jazýčkem

Lišta 3D s tkaninou teleskopická s jazýčkem. Dvoudílný antracitový připojovací profil tvoří přechod mezi fasádou a okenním rámem a dokáže přenést až stovky mikropohybů zateplovacího systému ve všech směrech (tolerance 3 mm). Uplatní se na velmi tmavých fasádách vystavených přehřívání, zvláště se hodí pro velkoformátové výplně oken a dveří s tloušťkou izolace až 16cm. Foto: hpi

Věřte profesionálům

Nakonec poznámka: Pro dokonalý výsledek je důležitá nejen kvalita okna jako takového, ale rovněž správnost jeho instalace. První krok tvoří vybourání původních oken. Demontáž i osazení nových oken je nejlepší přenechat profesionální firmě. Jednak mají odborníci již ověřené postupy práce a přesně vědí, na co si dát pozor, jednak ušetříte čas, nervy a získáte jistotu záruky, často i prodloužené. Ideální je objednat si okna přímo od výrobce, který dokáže v jednom kroku zajistit demontáž starých oken a instalaci těch nových. A nezapomeňte, že na výměnu stávajících oken ve vytápěných místnostech (včetně střešních oken a balkonových dveří) i na výměnu vchodových dveří lze v současné době využít dotace z programu Nová zelená úsporám Light.

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem HPI, Baumit, Izos, Vinyl Siding, Deceuninck, URSA

Datum vydání: 2. 8. 2024

Edit: