Interiérové dveře
Chystáte se právě na rekonstrukci bytu anebo stavíte nový dům a přemýšlíte, jaké interiérové dveře by byly ty nejlepší? Každému se líbí něco jiného, ale společnými prvky by měly být praktičnost, funkčnost a kvalita.
Jestli jste naprosto bezradní a nemáte po ruce architekta, který by vám nabídl hotové varianty a vše za vás i spočítal, nejjednodušším řešením je ujasnit si, co vlastně potřebujete, v jakém množství a kolik peněz na to máte. Postupujte místnost po místnosti, nezapomeňte na technické zázemí, koupelnu, toaletu a podobně, protože každý prostor vyžaduje jiný typ dveří. Například prosklené dveřní křídlo vypadá efektně u obývacího pokoje, naopak v koupelně může být velice nepraktické. Až zjistíte, kolikery dveře potřebujete, promyslete si způsob jejich usazení do zárubní a otevírání (pravé a levé), rozměry (výšku a šířku), materiál, povrchovou úpravu a celkový design. Pamatujte i na výběr kliky, která konečný vzhled dveří dotvoří a měla by s nimi ladit.
S falcem, nebo bez?
Rozhodující je právě jejich provedení – usazení do zárubní. Samozřejmě že ideální je, pokud máte kromě nových dveří i nové zárubně, to je potom radost usazovat. V horším případě vám při rekonstrukci zbyla stará futra, která budete muset upravit nebo úplně vybourat a pořídit nová, jež budou správně pasovat k moderním dveřím. O nutnosti zásahu do zdi se ale vždy raději poraďte s odborníky. Máte na výběr mezi falcovými (polodrážkovými) a bezfalcovými (bezpolodrážkovými) dveřmi. Jestli nevíte, které jsou které, pak falcové jsou ty tradiční a rozšířenější, mají polodrážku a překrývají zárubeň, bezfalcové jsou bez polodrážky a v jedné rovině se zárubní. Není pochyb o tom, že právě tyto jsou elegantnější a vhodné do moderních interiérů. Nikde vás totiž neruší pohled na závěsy (panty).
Navrch huj…
Nenechte se při výběru dveří ošálit krásným vzhledem, vždy se informujte o jejich opravdové kvalitě, tedy materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Nejlevnější dveře mívají rám z měkkého dřeva a jsou vyplněny voštinou, což je ztužený papír ve tvaru včelí plástve. Jsou lehké a pevné, snadno se poškrábou a nesnášejí vlhko. Většinou už na první pohled vypadají lacině, i když mohou mít zajímavou a hezkou povrchovou úpravu. O něco lépe jsou na tom dveře s tzv. odlehčenou dutinovou dřevotřískovou deskou. Na povrchu bývá fólie imitující dřevo, laminát nebo dýhu. Za ty nejkvalitnější v této kategorii můžete zaplatit i 12 000 Kč. Další variantou jsou kazetové dveře s povrchem napodobujícím strukturu dřeva. V této kategorii volte rozhodně dražší typy, jejichž dekor dřeva působí celkem věrohodně. Vnitřní materiál bývá zpevněn polystyrenovými nebo dřevotřískovými profily. U dveří z laminátu nebo dýhy si už můžete být jisti, že jste zvolili kvalitnější kousky. Bývají totiž odolnější proti poškrábání a na první pohled vypadají solidně – přitom jejich ceny začínají již na třech tisících korun. Pokud jde o masivní dveře, vypadají sice krásně, ale tím, jak dřevo pracuje a vysychá, hrozí, že se budou „kroutit“. Lepší variantou je dýhované provedení a jádro z dřevotřísky nebo vláknité desky a máte po problémech – dveře budou tvarově stálé, a navíc je můžete sami krásně barevně sladit s okolním interiérem, nemusíte se spoléhat pouze na nabídku v obchodech. Stačí jen dobrý lakýrník (truhlář), představivost a odvaha.
Způsoby otevírání dveří
Existuje několik možností, jak dveře otvírat – záleží v podstatě na tom, jestli vás něco prostorově omezuje a musíte hledat jiné než tradiční řešení, kterým jsou dveře otočné nebo posuvné (buď po stěně, nebo do zdi). Hodí se do interiéru, kde je dostatek prostoru, tento způsob otevírání navíc zajistí výbornou zvukovou a tepelnou izolaci, zkrátka klasika. Posuvné dveře mají svůj význam v případě, že doma bojujete s nedostatkem místa, na druhou stranu ale vyžadují volný prostor na stěně, kam se zasouvají. Jako výhodnější se tedy jeví zasouvání dveří přímo do zdi, ovšem na to musíte myslet již ve fázi projektování stavby. Dveře totiž zajíždějí do speciálního kovového pouzdra zabudovaného ve zdi. Tento způsob otevírání je ideální u bezbariérového řešení interiéru. Z pohledu zvukové a tepelné izolace ale není natolik dokonalý jako klasický otočný systém. Ještě nezapomeňme na skládací neboli harmonikové otevírání (dveře se skládají a shrnují ke straně) a nelze nezmínit „lítačky“, které jistě všichni známe ze školy – otevíraly se všelijak, zásadně ne rukama… Odborně se jim říká dveře kyvné, abyste případně věděli.
Na čem byste neměli šetřit
Může se stát, že jako laik nepoznáte na první pohled kvalitní dveře od nekvalitních. Rozhodujícím signálem by pro vás měla být cena a informace od výrobce o složení vnitřní konstrukce. Tu nikdy nepodceňte, její nekvalitní složení může časem způsobit třeba uvolnění závěsů a zkroucení dveřního křídla. Toto vám u opravdu kvalitních dveří nehrozí. Nebojte se vyzkoušet jiný než klasický (otočný) systém otevírání, většinou si za něj také připlatíte, ale praktické řešení ušité vašemu interiéru na míru vám vloženou investici bohatě vrátí. Nadstandardní příplatek za speciální dveře (určené do vlhkých prostorů, technických místností apod.) je další položkou, které vám nemusí být líto – připlácíte si za klid, který vám dveře zajistí díky své „vylepšené“ odolnosti před mechanickým poškozením a deformací následkem vlhkosti. A nepodceňte ani kvalitu a vzhled kování (závěsy neboli panty, zámek a klika) a zárubní. Pokud máte dveře zasouvací do zdi, určitě se vám vyplatí vybavit je praktickým doplňkem – tichým dorazem. Možná se vám to zdá jako maličkost, ale není.
Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
odborná spolupráce Martina Rychetská, Sapeli, J.A.P. a VV SKLO
Foto: archiv firem
Datum vydání: 3. 6. 2016