Interiér s betonem
Tak znělo zadání investorů, kteří se hodlali nastěhovat do bytu sice jen deset let starého, ale s interiérem, který neodpovídal jejich představám. Beton se v jejich novém bytě dobře snoubí se dřevem a mědí.
Na doporučení svých známých se majitelé obrátili na architektku Janu Šimánkovou ze studia Mio Architects. Dispozičně dobře vyřešený 3 + k. k. s terasou a bočním přístupem z garáže chtěli proměnit ve svižnější, modernější bydlení, nechtěli se ale vzdát svých oblíbených kousků nábytku a dekorací v jejich oblíbeném indonéském stylu. Celkový návrh se tedy odehrával v hledání materiálů a návrhu vybavení, které bude pro majitele nejvhodnější.
Beton – jasná volba
„Vždy se snažíme, aby nám klienti na první pracovní schůzce ukázali své vlastní inspirace, přinesli co nejvíce fotek toho, co se jim líbí. A na obrázcích, které přinesli majitelé tohoto bytu, hrál nejvýznamnější roli beton, nebáli se dokonce ani surového pohledového betonu, zkrátka mají ho rádi,“ vzpomíná Jana Šimánková. „To navíc dobře korespondovalo se samotným domem, který tvoří monolitická betonová konstrukce. Uvažovali jsme proto o přiznání některých konstrukčních prvků, třeba o obnažení betonových stropů. Bohužel jejich provedení bylo moc hrubé a proto nevhodné pro využití jako pohledový beton, a takj jsme nakonec zvolili imitaci betonu na sádrokartonových podhledech. Ostatně, toto řešení je praktické i z hlediska elektroinstalací, rozvodů…“
Od kuchyně po ložnici
Naštěstí existuje mnoho druhů dekoračních stěrek, které pohledový beton dokonale zastoupí a v lecčems i předčí, zejména v možnosti snadnější údržby. Bylo tedy možné přání majitelů vyplnit. Cementové a epoxidové stěrky imitující beton nalezneme téměř v každé místnosti. Sjednocujícím prvkem jsou zmíněné betonové stropy, stěrky jsou bohatě použity i na stěnách a netradičně i na nábytku, kde se aplikují na MDF desku. Tak jsou vytvořena některá dvířka televizní stěny nebo čelo postele v ložnici. V kuchyni je betonová i podlaha, záda kuchyňské linky jsou navíc zalakovaná, aby byla snadno omyvatelná. Tyto práce prováděli odborníci z firmy Němec, kteří mají zkušenosti, jaký z materiálů pro konkrétní účel použít. Betonový dojem kuchyně umocňuje pracovní deska, také z betonu.
Proteplení dřevem
Chladnému betonu vytvářejí teplý kontrast dřevěné prvky v interiéru. Netradičně v různých odstínech, od téměř černé kuchyňské linky až po světlou bělenou podlahu. „Světlá podlahová krytina byla přáním majitelů, ale v kombinaci s betonovými plochami hrozilo, že bude byt působit příliš chladně. Proto jsme zvolili různé, i velmi tmavé odstíny dřeva, ale všechny dřevěné prvky příjemně spojuje použitý materiál – dub,“ vysvětluje architektka. Jedinou výjimkou je jídelní stůl z amerického ořechu, který tvoří dominantu celého obývacího prostoru a může si svou výjimečnost dovolit.
Zapeklitým oříškem byla okna ze dřeva s červeným nádechem, která neladila se dřevem v interiéru, ani s jeho celkovým industriálním nádechem. Proto byl poměrně pracně odstraněn původní lak a okna i ostění natřena šedým antracitovým lakem.
Doplňkový materiál – měď
„Hledali jsme ještě další prvek, který by sjednotil interiér bytu. Zvolili jsme měď, protože se objevuje i v exteriéru domu,“ dodává Jana Šimánková. „Vymysleli jsme měděné posuvné dveře, které jsou umístěny přímo proti vstupu do bytu a jsou i výrazným prvkem obytné místnosti. Realizace byla velmi náročná, čtrnáct dní jsme nechali oxidovat měděné plechy, vymýšleli spárořez pro nalepení na MDF desku…“ Měď se v interiéru objevuje na nábytkových úchytkách, tvoří vnitřek jednoduchých technických svítidel v celém bytě, a zvláštní pozornost přitahuje kombinace měděných lamp nad jídelním stolem. Měď ostatně velmi dobře koresponduje i s původními dekoracemi majitelů.
Hodně místa, málo nábytku
Již původní dispozice pamatovala na úložné prostory: u vstupu je prostorná šatna a za kuchyní sklad po celé délce místnosti. To architektka ráda akceptovala, jen vstup nenápadně vkomponovala do dřevěné kuchyňské stěny. A ještě přidala šatny do ložnice i dětského pokoje. Jsou tvořeny skříněmi, které nedosahují až ke stropu, takže mají přístup denního světla. Zároveň zkracují příliš protáhlé místnosti a zabraňují přímému pohledu od dveří na postel. Díky všem těmto úložným prostorům není interiér zatížen nábytkem a působí velmi vzdušně.
Trable s radiátory
Byt je napojen na centrální topný systém, ve všech místnostech jsou pod okny podlahové konvektory, které jsou ještě doplněny radiátory. Ty architektka půvopdně zamýšlela zrušit, ale propočty ukázaly, že by samotné konvektory vytápění nezvládly. Proto je v obývacím pokoji a na chodbě nahradily průmyslové radiátory z žebrových trubek, které opět podtrhují industriální nádech bytu. Původní radiátor v ložnici je zakryt protažením „betonového“ čela postele. Proudění tepla umožňují svislé průřezy.
Jana Šimánková spolu s kolegy ze studia Mio architects splnila zadání majitelů k jejich plné spokojenosti. A to tak dalece, že se na ně obracejí vždy, když chtějí v bytě něco změnit nebo vylepšit. Teď například požádali architektku o pomoc s rozmístěním obrazů v jejich domácí galerii, jak nazývají prostor na chodbě před vstupem do obývacího pokoje.
Mio architects
Architekt: Jana Šimánková
Tým: Radka Bartošová, Vít Černý
Studio Mio architects bylo založeno v roce 2010 spolužáky z vysoké školy Janou Šimánkovou a Markem Šináglem, v současné době se na jeho běhu podílí Jana ve spolupráci s třemi dalšími architekty a Marek získává zkušenosti jako architekt v australském Sydney.
Ateliér se podílel na mnoha projektech od veřejných prostorů po bytové interiéry.
„V tvorbě nás neomezuje velikost projektů, v portfoliu máme práce malého i velkého rozsahu a různého zaměření. Rádi pracujeme od začátku návrhu až po realizaci, při které jsme schopni zkontrolovat vše, aby výsledek dopadl, jak má. Máme rádi hezký design a nápaditost, ale zároveň se nebereme smrtelně vážně a přemýšlíme o lidech, kteří budou prostor obývat.“
Kontakt:
Mio architects s.r.o.
Vídeňská 340, 252 42 Vestec
tel.: 774 722 800
www.mioarchitects.cz
Text: Miloslava Perglová
Foto: Michal Červený
Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 10. 8. 2017