Inteligentní dům: pohodlí, bezpečí a úspory
Umí dokonale zorganizovat a propojit veškerou techniku. A také ji přinutit, aby všechny její složky spolupracovaly a doplňovaly se – ve prospěch majitele domu. Současně inteligentní dům výrazně šetří energii a zjednodušuje ovládání domácí techniky.
Nejčastěji se pro moderní domovní automatizovaný systém používají tři termíny – automatizovaný dům, inteligentní dům nebo inteligentní elektroinstalace. Jeho podstatou je sjednocení systémů v domě do jediného celku, který je pak možné společně řídit a variabilně programovat. „Neinteligentní dům“ musíme pořád obcházet a tady něco zavřít, tady utáhnout, tu povolit páku, stisknout tlačítko či otočit knoflíkem. Jeho protipól se naopak doslova řídí jediným tlačítkem, od stažení rolet, topení a zmírnění světel. Ovládat je možné inteligentní dům z interiéru pomocí chytrých vypínačů nebo dálkového ovladače; anebo na dálku (třeba z kanceláře nebo z dovolené) chytrým telefonem a tabletem.
CO INTELIGENTNÍ DŮM VŠECHNO DOKÁŽE
Zásadní přínos spočívá v tom, že domácí systémy jsou propojené, komplexně ovladatelné, nastavitelné a dálkově ovládatelné i z míst mimo domov. Možná se to může zdát na první pohled překombinované, ale v důsledku pohodlné a vysoce ekonomické. Inteligentní řízení nastaví programy vytápění, osvětlení, žaluzií nebo rolet, zabezpečovacího systému i audiosystému. Jejich změny se pak dají provést rychle. Elektronické ovládání a regulace vytápění a světel šetří až třetinu nákladů na energie. Inteligentní dům tedy spoří, stará se o bezpečnost, organizuje (ocení zapomnětliví) a ulehčuje obsluhu celé domácnosti.
I STĚNÁM SE ULEVÍ
A to výrazně: počet různých vypínačů a ovladačů na zdech se výrazně zredukuje – a budou designově povedenější.
KDY PŘEJÍT NA INTELIGENTNÍ SYSTÉM
Jako vhodná chvíle k „přeprogramování“ domácnosti do režimu inteligentní je kromě stavby domu i okamžik, kdy chystáme rekonstrukci bytu nebo komplexní rekonstrukci elektroinstalace. Místo obyčejných vypínačů pak začneme využívat chytrý telefon nebo tablet. Na stěně budeme pak mít designové chytré vypínače-snímače, které umějí kromě zhasnutí a rozsvícení také stmívat (mění intenzitu osvětlení) a vytvářet takzvané světelné scény. Dále ovládají žaluzie, reagují na dálkové ovládání a komunikují se zabezpečovacím systémem domácnosti.
Už nebudeme jednotlivě zapínat světla, zatahovat žaluzie, zavírat topení nebo si pouštět hudbu. Zvolíme si naopak velké režimy (říká se jim také scény) do jednotlivých místností nebo pro celý dům. Ty budou vědět, co přesně dělat v režimu noc, zima, dovolená nebo dětský večírek a další. Scéna se spustí jediným stiskem tlačítka.
CO LZE OVLÁDAT CHYTRÝM OVLADAČEM
Do jednoho systému inteligentní elektroinstalace můžeme zapojit ovládání doslova všech domovních funkcí.
Například:
◗ Osvětlení – zapínání a stmívání
◗ Vytápění – centrální ovládání a řízení jednotlivých místností. Spolupráce se solárními panely a tepelnými čerpadly šetří energii.
◗ Ovládání klimatizace
◗ Ovládání žaluzií, rolet, markýz, střešních oken a garážových vrat
◗ Kontrola zásuvek a ovládání spotřebičů – automatické spínání a vypínání spotřebičů, kontrola stavu spotřebičů a komunikace s nimi, vypínání zásuvek
◗ Spolupráce se zabezpečovacími systémy, snímače pohybu kolem domu i uvnitř
◗ Měření spotřeby energií a kontrola (evidence a hlášení zvýšené spotřeby)
NEVIDITELNÉ KABELY A REPRODUKTORY
Dnešní realita je všude podobná: mnoho vypínačů, přepínačů, spouštěčů, rozdvojek, proudy kabelů vinoucí se po podlahách. Pořád víc a víc, současně s tím jak nám doma přibývá elektronika. Jen málokteří mají kabely schované ve stěnách. Příklad inteligentního domu nám ukazuje, jak by to mohlo vypadat v budoucnosti. Ke kabelům do stěn se přidají navíc i reproduktory, které mohou být ale integrované i do stropu nebo nábytku. Anebo dokonce vypadají jako vypínače a zásuvky – jsou ve stejném designu (internetové rádio, klasické FM digitální rádio + vestavěný reproduktor).
TIPY INTELIGENTNÍHO DOMU PRO OBYVATELE
◗ bázlivé: dům simuluje přítomnost lidí v domě.
◗ zapomětlivé a úzkostlivé: šetří nervy na pracovišti přemýšlením, jestli varná konvice nezapálila kuchyň – zásuvky se vypnou při odchodu automaticky.
◗ spořivé: dům zhasíná tam, kde nejsme, topí jen tam, kde jsme, vypíná nepotřebné zásuvky poté, co jsme přestali pracovat na elektropřístrojích do nich zapojených. A pokud objeví zvýšení spotřeby energie, hlásí to.
Datum vydání: 3. 10. 2015