Hurá do sprchy!
Už dávno není sprchový kout nouzovým řešením pro malé koupelny, kam se nevejde vana. Nejen proto, že sprchování je jednodušší, pro mnohé pohodlnější a co do spotřeby vody i úspornější způsob očisty. Moderní sprchové kouty vybavené pokročilými technologiemi a relaxačními prvky totiž mohou pohodlí v běžné vaně snadno překonat.
I proto je dnes ve většině domácností koupelna vybavena nejen vanou, ale právě i sprchovým koutem, mnohdy je k dispozici právě jen ten. V takových případech ale nabízí skutečně veškeré pohodlí, dostatek prostoru, vybavení, které usnadňuje jeho používání, komfortní relaxační prvky a v neposlední řadě je kladen důraz na jeho designové provedení. Jak sprchový kout vybírat, aby splnil víc než jen úlohu místa k běžné očistě, a z čeho vybírat?
PROSTOR ROZHODUJE
Situace, kdy je sprchový kout volbou z nouze, k níž nutí stísněnost koupelny, se samozřejmě stále vyskytují. V takových případech nabízí trh specifi cká řešení, která se snaží i minimální prostor maximálně využít. Je ale dobré vědět, že ve sprchovém koutu menším než 80 x 80 cm se budete cítit omezení (jak si pohodlně namydlíte nohy v telefonní budce?), nemluvě o vzrostlejších uživatelích. Vyplatí se tak vždy přemýšlet, zda by se potřebné centimetry nedaly někde získat, třeba i za cenu větších stavebních úprav. Tvarově jsou pak určující možnosti daného prostoru. Kout obvykle využívá jedné či dvou pevných stěn, ať už je zcela uzavřen sprchovými zástěnami a dveřmi, nebo se jedná o otevřené provedení bez dveří, kdy skleněná či plastová stěna odděluje prostor koutu od zbytku místnosti. Kout lze také vybudovat v nice. Luxusnější provedení pak představují umístění v prostoru. Nejčastěji mají kouty půdorys ve tvaru čtverce, obdélníku, čtvrtkruhu (tomu odpovídají i tvary standardně nabízených vaniček), jiné tvary ovšem nejsou zapovězeny, řešení šitá na míru zahrnují širokou škálu tvarů i rozměrů.
JISTOTA POD NOHAMA
Pokud je součástí koutu vanička, pak může být klasická, hlubší sedací či naopak exkluzivní mělká – tu lze instalovat tak, že vstup do koutu je zcela bez bariér. Populární jsou však řešení bez vaničky, která nejen umožňují bezbariérový přístup do sprchy, ale představují i provedení designové čisté, zároveň méně nenáročné na údržbu. Odvod vody zajišťují podlahové vpusti, žlaby či rohové odtoky, které zastoupí funkci vaničky s klasickým sifonem a nabídnou řešení pro jakoukoli velikost a tvar koutu. Pokud jde o materiál vaničky, nabízejí se nejčastěji výrobky z akrylátu, keramiky, smaltované oceli, z litého mramoru nebo moderních kompozitních materiálů. V každém případě je nutné, aby byl povrch opatřen protiskluzovou úpravou, a to platí i o podlaze u řešení bez vaničky. Dodatečná opatření v podobě gumových podložek dobrou ochranou proti uklouznutí nejsou, navíc komplikují údržbu.
JEŠTĚ O BEZPEČÍ
Samozřejmostí je využití bezpečnostního netříštivého skla v případě skleněných dveří koutu, a vůbec kvalitní provedení konstrukce a jejích jednotlivých částí. Existují i další cesty, jak učinit sprchování bezpečnějším. Nejen senioři či lidé s pohybovým omezením, ale třeba i děti nebo lidé v plné síle po náročném dni uvítají sedátko ve sprše, které lze volit v různých barvách či tvarech, závěsné i výškově nastavitelné. Z bezpečnostních prvků se pak nabízejí také madla a různé úchopy, které usnadní vstup do sprchy a přinesou jistotu i během jejího používání. Oblíbené jsou termostatické vodovodní baterie, které poskytnou vodu o předem nastavené teplotě a kromě ochrany proti opaření představují způsob, jak výrazně šetřit za spotřebu – jen si představte, kolik litrů vody vypustíte, než dosáhnete požadované teploty. Na trhu existují i baterie, jejichž tělo je zabezpečeno před ohříváním, nehrozí tak spáleniny při kontaktu s jejich povrchem. S bezpečím souvisí i možnost udržovat kout a jeho části v hygienické čistotě, což usnadní antibakteriální povrchová vrstva vaničky či sedátka.
DVEŘE DO DEŠTĚ
Dveře do sprchového koutu, pokud jsou jeho součástí, představují další důležitý pilíř pro dokonalou funkčnost celku. Vyrábějí se z odolných plastů a z již zmíněného bezpečnostního skla, které může mít tloušťku 4, lépe 6, ale i 8 mm (v místech fi xace). Výrobci nabízejí vyspělé povrchy méně náročné na údržbu, odolávající usazování vodního kamene i jiných běžných nečistot, a také speciální přípravky určené k ošetření těchto ploch a zachování jejich vzhledu. Nejvhodnější typ dveří je nutné vybírat s ohledem na velikost koupelny: počítejte s dostatkem místa v okolí koutu pro otvírání, to v případě, že zvolíte některý z typů dveří otočných. Není-li místa na rozdávání, pak se vyplatí zvolit dveře posuvné či zalamovací posuvné. Optimální šířka vstupu do koutu je přitom přibližně 50 cm.
5 RAD PRO SPRÁVNÝ VÝBĚR
1. Sprchový kout pořizujte u ověřeného dodavatele.
2. Využijte poradenství, možnosti vizualizací a 3D návrhů, případně sprchového testu (částečné „ozkoušení“ zvoleného typu před jeho pořízením).
3. Snažte se vybrat největší možnou velikost koutu, kterou koupelna dovolí.
4. Instalaci koutu a jeho částí nechte vždy na profesionálech.
5. Dodržujte pokyny výrobce, pokud jde o užívání a údržbu jednotlivých částí.
DO RÁMU?
Při výběru provedení dveří i zástěn je nejen možnost volit mezi sklem a plastem v čirém, poloprůhledném či matném provedení v různých barvách, ale je třeba rozhodnout i o tom, zda budou nebo nebudou v rámu. Skleněné dveře bývají zcela či částečně upevněné v kovových rámech, plastové pak v rámech vyrobených z plastu. Trendy ovšem i zde velí k maximální jednoduchosti, a in jsou tak provedení bezrámová, složená pouze ze skel a pantů nebo ustavovacích profilů, jimiž jsou skla připevněna ke zdi, případně svislými profi - ly zvyšujícími pevnost celé konstrukce. U profi - lů či rámů se setkáte s provedením hliníkovým a chromovaným. Důležité je, aby byly tyto části opatřeny kvalitní povrchovou úpravou chránící před působením vlhkosti či chemikálií, ale také zvyšující mechanickou odolnost. U veškerých kovových i plastových částí konstrukce sprchového koutu se vůbec zaměřte na kvalitu provedení i možnost čištění (která má vliv na bezproblémové užívání), životnost a záruky.
Sprcha v boxu?
Sestavit sprchový kout z jednotlivých částí je jedna možnost, druhou představuje zakoupení sprchového boxu, hotového kompletu, který zahrnuje vaničku, strop se stropní sprchou a akrylátové nebo skleněné stěny. Toto řešení může být vhodné jako dočasné, neboť jeho instalace vyžaduje pouze nutnost napojení na přívod vody a odpad, ale uplatní se i v prostorách, kde by z nějakého důvodu bylo budování koutu příliš obtížné.
HLAVA CELÉ SPRCHY
Posledním dílem do skládačky s názvem moderní sprchový kout je systém sprchování. Lze jej vyřešit prostřednictvím klasické ruční sprchy připojené na hadici, hlavové sprchy upevněné u stropu (ve výšce alespoň dva metry nad zemí) nebo bočních spršek, eventuálně kombinací těchto možností. I „klasické“ sprchové hlavice dnes nabízejí několik programů (různé síly a směr vodního proudu) pohodlné přepínání pootočením nebo pomocí tlačítek na hlavici. Hlavové sprchy poskytují tím vyšší komfort sprchování, čím jsou rozměrnější. Běžná velikost je mezi 20 až 35 cm, ale mohou mít dokonce metr na šířku a délku. Ve sprše si pak můžete připadat třeba jako v osvěžujícím letním dešti i uprostřed ledna a tento úžasný pocit zažívat ve dvou. Masážní trysky lze instalovat v koutu samostatně, při jeho budování. Mohou být ale i součástí hotových sprchových panelů či sloupů, které obvykle umožňují sprchování z ruční a hlavové sprchy i z bočních trysek a nabízejí výhodu instalace do již hotového koutu. Některé typy s masážními tryskami pak disponují předem nastavenými scénáři – choreografií programů, které učiní z vaší sprchy každodenní malý masážní a relaxační salon. A pokud by vám různé vodní programy včetně mlhy či deště snad nestačily, pak můžete své sprchování obohatit o páru, hru barev a světel nebo soundsystém. I to je ve sprše možné.
Datum vydání: 17. 5. 2015