Hřející design
Staré buclaté radiátory nejenže do interiérů vnášely značnou uniformitu, ale nebyly ani zrovna nejúspornější. Není proto divu, že řada investorů se ohlíží po nových typech topných těles, která by přispěla ke snížení spotřeby energie a zároveň měla podstatně zajímavější design.
Naštěstí máme z čeho vybírat. Současný trh nabízí nejen všestranně zajímavé typy radiátorů ústředního topení, ale především velký výběr teplovodních, případně kombinovaných či elektrických (ta ale spadají do jiné kategorie) designových topných těles.
ELEGANTNĚJŠÍ I ÚSPORNĚJŠÍ
Největší zájem zákazníků, kteří svůj domov vytápějí pomocí ústředního topení, si zaslouženě vydobyla ocelová desková tělesa. Jejich předností ve srovnání s litinovými radiátory je to, že k provozu potřebují trojnásobně menší množství vody. Rychleji se rozehřívají a my můžeme pružněji regulovat jak jejich provoz, tak i teplotu v místnosti. V menších místnostech stačí jednoduchá tělesa, tam, kde je třeba k vyhřátí prostoru větší výkon, se používají dvojitá, případně trojitá. Výhodou tohoto typu radiátorů je i možnost volby rozměrů podle potřeb každého zákazníka. Rozmanitý je i jejich design. Můžeme si pořídit i deskové těleso se středním nebo dolním připojením, které není vidět, a tak nenarušuje celkový vzhled radiátoru. Dalšími přednostmi je i snazší montáž, stejnoměrnější prohřívání a vyšší výkon.
PŘÍBUZNÍ RADIÁTORŮ
Příbuzná otopná tělesa představují konvektory, které nacházejí uplatnění především v koupelnách, kde nejen zajišťují tepelnou pohodu, ale slouží i k sušení a nahřívání ručníků. Pracují s ještě menším množstvím vody než deskové radiátory, rychle se rozehřívají a snadno se regulují. Jejích základem je lamelový výměník tepla umístěný buď v krytu, nebo ve žlabu. Na rozdíl od radiátorů předávají teplo do prostoru prouděním (konvencí) nebo ventilátorem. Ve srovnání s radiátory ústředního topení je nabídka konvektorů podstatně bohatší. Otopná tělesa se těší zájmu designérů a tento zájem přináší plody. Mnohá designová topná tělesa představují dominantu místnosti, nepřehlédnutelnou nadčasovou dekoraci. Designové radiátory však lze využít i k jiným účelům. Mohou posloužit také jako příčka nebo věšák v koupelně.
SOUČASNOST I HISTORIE
Designové radiátory se vyrábějí v nepřeberném množství tvarů a barev. K jejich výrobě slouží nejrůznější materiály. Designéři se při jejich navrhování inspirují rozmanitými předměty, jako je například keramická váza, prošívaná deka, součástka lega a mnoha dalšími. Ne všechny designové radiátory mají soudobé tvary. Návrháři čerpají inspiraci i v minulosti, a tak si do rustikálně laděného interiéru můžeme pořídit topné těleso v designu starého továrního radiátoru nebo topného tělesa, které se používalo v první polovině minulého století v obytných interiérech. Většina zákazníků však upřednostňuje moderní tvary.
MATERIÁLY A BARVY
Značné možnosti výběru nám nabízejí i různá materiálová provedení. Z kovových povrchů je nejpoužívanější lesklý chromový a matný či kartáčovaný nerez. V oblibě jsou i radiátory ošetřené barvou. Přestože zde nám výrobci umožňují volit z celé stupnice RAL, nebo si barvu nechat dokonce namíchat, většina lidí se rozhoduje pro bílou. Její výhodou je především fakt, že se brzy neokouká. Ale nabízejí se i další možnosti. Na deskové radiátory si například můžeme dodat vlastní motiv, který nám na něj ve výrobě přenesou. Zajímavá jsou i topná tělesa s krycí deskou z kamene. Nejde pouze estetický dojem, ale i funkčnost. Tím, že kámen akumuluje teplo, deska hřeje ještě poměrně dlouhou dobu po vypnutí.
Datum vydání: 23. 11. 2015