Hrablo a lopata budou málo!
Podle aktuálních předpovědí nás po dvou letech čeká opět zima, jak má být, tedy mrazy přívaly sněhu. Majitelé zahrad tak nejspíš budou často řešit, jak se přes závěje prohrabat na chodník, k autu či garáži. Lopata a hrablo sice udělají službu, sněhová fréza je však proti ručnímu odklízení sněhu dvacetkrát rychlejší a samozřejmě pohodlnější!
Bez hrabla a lopaty určených k ruční práci se majitelé zahrad stále neobejdou. Je-li sněhu jen pomálu a čistíte- li jen opravdu malé plochy, s jejich pomocí lze rychle vytvořit cestičku, prohrabat se třeba ke studni, vyčistit chodník. Při větší sněhové nadílce už ale takový úklid představuje fyzicky náročnou práci. Můžete sice po snídani vyrazit místo do posilovny na zahradu a hodinu tam utužovat svalstvo – jednostranné pohyby ale nejsou pro záda zrovna ideální a ne každý může – s ohledem na věk, zdravotní stav i čas – takovou námahu podstoupit. Sněhová fréza je v tomto případě nezastupitelným pomocníkem.
PRAVIDLA VÝBĚRU
Sortiment fréz představují stroje elektrické, benzinové, jednostupňové, dvoustupňové, malé a velké. U fréz se navíc můžete rozhodovat, zda zvolit stroj s koly či s pásy, případně pořídit sněhovou frézu jako součást kultivátoru. Důležité pro výběr je především, jak často potřebujete sníh odklízet, zda tak budete činit hned po napadnutí nebo až po několika dnech (na chatě), jaký povrch budete od sněhu čistit (zpevněný, například asfalt, dlažbu nebo nezpevněný, třeba trávník). Konečně na jak velkou plochu bude tento pomocník určen. Podle frekvence a toho, s jakým odstupem se na úklid vrhnete, budete vybírat mezi frézami jednostupňovými a dvoustupňovými, podle povrchu a velikosti plochy pak budete volit další parametry – například sílu motoru, záběr.
Na léto i na zimu
Sněhovou frézu lze pořídit jako vyměnitelné zařízení ke kultivátoru – takový stroj se pak uplatní během celého roku, v létě může hrabat seno a sekat trávu, na podzim zorat políčko, v zimě odklízet sníh. Jedná se ale opravdu jen o doplněk, jednoúčelová fréza je v porovnání s kultivátorem přece jen obratnější.
JEDEN STUPEŇ, NEBO DVA?
Jednostupňová fréza má v takzvaném bunkru (přední části stroje) „šnek“, obvykle pryžový. Šnek se při provozu frézy otáčí, nabírá sníh, který rovnou odchází odvodovým komínem. Tyto frézy nemají funkci pojezdu, pohybují se právě tím, jak se šnek dotýká povrchu. Jednostupňová fréza zvládne pouze zpevněné povrchy a čerstvý sníh. Je vhodná například na asfaltové chodníčky u domu a za předpokladu, že se na úklid vrhnete okamžitě – tento typ často pořizují majitelé domů v satelitech, kteří potřebují odklízet menší zpevněné plochy. „Pryžová hrana na šneku frézy se lépe přizpůsobí povrchu a nepoškozuje jej. Po práci nezůstane jemný namrzající film. Vzhledem ke své konstrukci jsou jednostupňové frézy lehčí a lépe se ovládají. Protože je tento typ technologicky jednodušší, z hlediska nákladů vychází levněji,“ konstatuje Tomáš Nevečeřal za společnost Husqvarna. Uklízíte-li větší nezpevněné plochy, službu udělá jedině fréza dvoustupňová. U těchto strojů zvládne kovový šnek s pilovitými zuby i hutný a umrzlý sníh. Vysokootáčkový ventilátor (druhý stupeň) pak rozdrcený sníh vyhazuje komínem ven. Práci usnadňuje vlastní pojezd frézy, která obvykle disponuje šesti rychlostmi při pohybu dopředu a dvěma při jízdě zpět. Sníh přitom odhazuje podle typu do vzdálenosti až 15 metrů, standard je 5 až 10 metrů.
POTŘEBNÁ SÍLA
Frézy existují v elektrické či benzinové variantě. „Vhodnost zvoleného typu záleží především na množství napadaného sněhu. Pokud se odklízí čerstvě napadaný sníh v malém množství, postačí fréza elektrická. S větší sněhovou pokrývkou si však neporadí. Jen stroj s benzinovým motorem dokáže udržet vysoký výkon a otáčky i v náročných podmínkách,“ říká Radovan Bureš z Briggs & Stratton. Jednostupňové benzinové frézy mívají výkon tři až pět koní a záběr od 40 do 50 cm, dvoustupňové benzinové frézy pak pracují obvykle s motorem 6 až 11 koní při šíři záběru 51 až 80 cm. Do běžných podmínek zahrad postačí fréza s koly, s pásy se lépe pracuje na nerovném a hrbolatém povrchu, snazší je také jízda do svahu. Frézy s koly jsou obratnější na malém prostoru, kde se i lépe ovládají. Kola by měla mít hluboký vzorek – nebudou tak podkluzovat a zaručí dobrou stabilitu i trakci. Výkonnější modely obvykle umožňují vyřadit pojezd jednoho kola, což usnadní zatáčení i ovládání stroje.
Co moderní frézy mohou nabídnout?
Elektrický startér: motor je vybaven zástrčkou, díky které ho lze připojit k elektrickému proudu. Při zapojení lze motor nastartovat pouhým stisknutím tlačítka namísto tahání za kabel. Startování je tak komfortní a jednoduché v jakémkoli počasí.
Výkonné LED osvětlení: umožňuje pracovat i při zimním šeru nebo ve tmě.
Nastavitelná výška rukojeti: pro lepší ergonomii.
Polohovatelný vyhazovací komín: díky němu lze regulovat směr vyhazování sněhu.
Vyhřívaná madla na rukojetích: nabízejí pohodlnější užívání v mrazivém počasí.
KOMFORT JE DŮLEŽITÝ
Při výběru frézy by měly rozhodovat ještě další aspekty: kvalita, výkon a ergonomie. Kvalita je důležitá, aby stroj obstál v extrémních podmínkách. Na dostatečném výkonu motoru závisí rychlost a efektivita, s jakou bude fréza pracovat. „Pod sněhem se může ukrývat překážka (například kámen), proto je nezbytné, aby fréza měla robustní konstrukci. Propracovaná ergonomie zase zajistí pohodlí při práci. Fréza by měla být snadno ovladatelná. Neostýchejte se vyzkoušet si ovládání stroje přímo u prodejce,“ radí Tomáš Nevečeřal za společnost Husqvarna. Při práci v zimě budete mít rukavice, všechny ovládací prvky proto musí být dobře přístupné a měly by být umístěny přímo v dosahu řidiče. Vzhledem k mrazům je praktický elektrický startér, u dražších modelů bývají k dispozici i vyhřívané rukojeti. Aby s frézou bylo možné pracovat i v zimním šeru nebo v noci, měla by mít reflektor. Nákup řiďte také záručními podmínkami, kvalitou servisu i dostupností náhradních dílů. Co patří v současnosti mezi to nej, co frézy nabízejí? „U jednostupňových modelů se přední výrobci zaměřují na kvalitu sběru sněhu, tzn. konstrukci šneku a odhozu v takové kvalitě a provedení, které levnější produkty nemohou konkurovat. U dvoustupňových strojů se v posledních letech objevily ,vychytávky‘, jakými jsou například hydrostatická převodovka pro lepší regulaci rychlosti nebo funkce free wheel systém pro ještě snadnější manipulaci s frézou. Některé modely jsou vybaveny i dvojitou řemenicí, díky které disponuje šnekový systém ještě silnějším záběrem. Dosáhnete tak rychlejšího odstranění ještě většího množství přemrzlého a udusaného sněhu,“ vypočítává Aleš Mostecký z Mountfieldu.
Datum vydání: 9. 4. 2015